Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Pasażer przewrócił się podczas wysiadania z pociągu. Dostanie odszkodowanie

inforail
06.11.2018 09:01
0 Komentarzy

Pasażer, który doznałobrażeń podczas wysiadania z pociągu dostanie wysokie odszkodowanie. 3października 2018 roku Sąd Okręgowy w Olsztynie utrzymał wyrok Sądu Rejonowego.

Pasażer, który doznał uszczerbku na zdrowiu domagał się odtowarzystwa ubezpieczeniowego kwoty 20 000 zł z odsetkami ustawowymi. W dniu 14sierpnia 2016 r., kiedy to wysiadał z wagonu kolejowego na peronie w Olsztynie,nie wysunął się trzeci stopień przy wyjściu z pociągu. Wówczas upadł całymciałem nie spodziewając się tego na peron na zgięte łokcie i kolano. Uposzkodowanego rozpoznano uraz ścięgna i mięśnia czworogłowego uda i zerwanieścięgna czworogłowego lewego. Wykonano zabieg operacyjny polegający na szyciutorebki stawowej i plastyki stawu kolanowego. Następnie założono ortezę, poktórej odbywał kilkufazową rehabilitację. Do dnia dzisiejszego nie doszedł dopełni sprawności sprzed wypadku nogi, której urazu doznał .

Sąd Rejonowy ustalił, że przyczyną wypadnięcia pasażera byłonie wysunięcie się trzeciego stopnia przy wyjściu z wagonu, z któregokorzystał. Odruchowo wysiadając jako druga z osób z wagonu nie zauważył brakutego stopnia, który zresztą nie jest przy otwarciu drzwi widoczny. Wówczas zrozpędem upadł całą siłą bezwładu na wybetonowany peron, na zgięte łokcie ikolana. Gdy próbował się podnieść, wówczas znaleźli się przy nim konduktor ikierownik pociągu, zawiadomieni przez innych pasażerów. Zawiadomili oni owypadku karetkę pogotowania, która zabrała powoda na Szpitalny OddziałRatunkowy.

Z ustaleń Sądu wynika, że obecnie pasażer obawia się jazdypociągami. Obawia się również kierować samochodem, zwłaszcza udawać sięsamodzielnie na dłuższe trasy, bojąc się, że z niesprawną nogą, nie mogącodpowiednio zareagować, może spowodować wypadek. Obowiązki związane zkierowaniem oddziałami przedsiębiorstwa na stałe więc musiała przejąć jegożona. Cała ta sytuacja jest dla powoda frustrująca. Pasażer stał się przez tonerwowy i zamknięty w sobie. Nadal chodzenie po schodach i większy wysiłeksprawia mu trudności, z uwagi na przykurcz ścięgna kolana lewego orazograniczenie wyprostu nogi w tym kolanie.

W ocenie sądu, pasażer w żaden sposób nie mógł przewidzieć,że nie wysunie się ostatni stopień w wagonie, który jest zresztą z góry przywysiadaniu niewidoczny. Nie mógł więc w żaden sposób tego wypadku i jegoskutków uniknąć, tym bardziej, że zdarzenie takie ma miejsce niezwykle rzadko.Nie można więc oczekiwać od zdroworozsądkowo myślącej osoby zachowaniauwzględniającego przewidywanie tego typu zdarzeń, a tym samym przyjąćprzyczynienia się powoda do powstania szkody na jego osobie.

Sąd Okręgowy, który rozpoznawał apelację uznał ponadto, iż trudnoprzyjąć, że każdy podróżny wysiadający z pociągu, ma przypuszczać, że mechanizmschodów jest niesprawny. Podróżni wsiadając do środka transportu, działają wzaufaniu, że skoro został on dopuszczony do ruchu, to jest sprawny techniczniepod każdym względem. Nie sposób wymagać od nich zachowania szczególnejostrożności, polegającej na każdorazowym sprawdzeniu, podczas wysiadania zpociągu. czy wysunął się dodatkowy ruchomy schodek, który znajduje się podzamontowanymi na stałe stopniami.

Sąd dalej argumentował, że takie awarie zdarzają się.Pasażerowi można by zarzucić brak należytej ostrożności w sytuacji gdybyprzykładowo w pociągu była informacja o możliwości awarii schodów, a powódzdecydował się na zejście bez uprzedniego sprawdzenia czy schodek się wysunął.


Komentarze