Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Owocna współpraca Alstomu z Transmashholding

inforail
11.09.2013 15:08
0 Komentarzy

Od mocnego akcentu rozpoczęły się moskiewskie targi Expo1520. Pierwszego dnia imprezy Alstom i Transmashholding pokazali lokomotywę 2ES5, przeznaczoną dla kolei RŻD oraz KZ8A dla Kazachstanu. To najnowsze produkty, jakie powstały w ramach współpracy tych dwóch firm. Obie maszyny należą do grona najpotężniejszych lokomotyw świata.

2ES5 –to pierwsza rosyjska lokomotywa z napędem asynchronicznym. Została zaprojektowana przez TRTrans. Jej prędkość maksymalna wynosi 120 km/h. Lokomotywa może prowadzić pociągi o masie do 9000 ton i to w temperaturze do -50 stopni C. Producent zachwala jej parametry. Dzięki wprowadzeniu do ruchu maszyn 2ES5 przewoźnik będzie mógł zaoszczędzić na energii elektrycznej. Lokomotywa charakteryzuje się bowiem niskim jej zużyciem. Rzadziej musi też przechodzić przeglądy, co sprawia, że okresy międzyutrzymaniowe są dłuższe. Maszyna oferuje także nowy, lepszy rzecz jasna, komfort pracy dla maszynisty. Przede wszystkim wnętrze kabiny jest klimatyzowane. Nowoczesna technologia zastosowana przy budowie lokomotywy sprawia, że praca maszynistów jest znacznie łatwiejsza i przyjemniejsza. Pierwszy elektrowóz przechodzi aktualnie testy na torze koło Moskwy. RŻD, zgodnie z umową zawartą 30 maja 2011 roku, otrzymają 200 takich lokomotyw.
2ES5 dla RŻD (źródło: Alstom)KZ8A dla KTZ (źródło: Alstom)
KZ8A dla Kolei Kazachstanu także została zaprojektowana z myślą o pracy w trudnych warunkach atmosferycznych, w temperaturach do –50 stopni C. Podobnie jak maszyna dla RŻD może poruszać się z prędkością do 120 km/h i prowadzić pociągi o masie do 9000 ton. Pierwszy taki pojazd był już testowany na trasach z Astany do Yermentau i Karagandy. Planowe dostawy lokomotyw zaplanowane są na koniec 2013 roku, po zakończeniu testów dynamicznych. Co więcej jednostki są produkowane w Kazachstanie –w Astanie –w ramach współpracy Kazakh Railways (KTZ), Alstom and TMH. Zakład, który został otwarty 12 grudnia 2012 roku, jest w stanie wyprodukować 80 lokomotyw rocznie. Zgodnie z umową KTZ otrzymają 200 takich maszyn.
Testy lokomotyw w niskich temperatutach (źródło: Alstom)Testy lokomotyw w niskich temperatutach (źródło: Alstom)
Dwie lokomotywy, o których wspomnieliśmy powyżej to efekt współpracy między Alstomem a TMH. Wcześniej firmy razem produkowały szybkie pociągi Allegro, a także lokomotywy EP20. A to nie koniec. Kolejne projekty są przygotowywane.

Komentarze