Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Olsztyn też chce nowoczesnego dworca

inforail
30.10.2012 10:11
0 Komentarzy
W poniedziałek, 29 października 2012 r., do dyspozycji mieszkańców Katowic i wszystkich przyjezdnych został oddany jeden z najnowocześniejszych dworców w Polsce. Do grupy miast zmieniających swoje oblicze dzięki realizacji nowych projektów dworcowych może dołączyć także stolica Warmii i Mazur. Jednak by budowa Nowego Dworca Olsztyn mogła się rozpocząć, niezbędne jest uchwalenie przez władze miasta planu miejscowego.
Inauguracja dworca w Katowicach, stanowiącego wzorzec zintegrowanego centrum komunikacyjnego, jest symbolem sukcesu, który był możliwy do zrealizowania, dzięki współpracy władz miasta, PKP S.A. i inwestora prywatnego –mówi Tomasz Andryszczyk, rzecznik Retail Provider Sp. z o.o. –Chcielibyśmy powtórzyć taki sukces w Olsztynie. To jedno z ostatnich dużych miast w Polce, gdzie dworzec zamiast stanowić wizytówkę miasta straszy.
Inwestor Nowego Dworca Olsztyn, po pozyskaniu w ostatnim czasie partnera strategicznego, zapewniającego pełne finansowanie projektu, obecnie oczekuje jedynie na uchwalenie planu miejscowego. Przyjęcie dokumentu umożliwi rozpoczęcie realizacji inwestycji, oczekiwanej przez 81 % mieszkańców Olsztyna[1].
Tak może wyglądać nowy dworzec w Olsztynie (źródło: materiały inwestora)
Nowy Dworzec Olsztyn, może oprócz zapewnienia odpowiedniej infrastruktury dworcowej 170-tysięcznemu miastu, odwiedzanemu rocznie przez milion gości, pobudzić tzw. turystykę zakupową z całego województwa, ruch przygraniczny oraz przyczynić się do rozwoju lokalnego rynku pracy. Inwestycja o wartości ok. 115 mln euro zakłada stworzenie nowoczesnych dworców: kolejowego (2,5 tys. m²) i autobusowego (4 tys. m²), połączonych z galerią handlową o powierzchni 45 000 m²najmu.
Integralną częścią projektu jest pakiet inwestycji, który inwestor zaproponował miastu i mieszkańcom „Siódemka dla Olsztyna”, składający się z następujących elementów: budowa Centralnego Punktu Przesiadkowego integrującego dworzec z nową linią tramwajową, budowa przejścia z dworca w kierunku Zatorza, budowa placu miejskiego wraz z niezbędną optymalizacją układu drogowo-komunikacyjnego, sfinansowanie i budowa nowego dworca PKP oraz nowego dworca PKS, budowa mieszkań komunalnych dla olsztynian oraz realizacja całości prac przy zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, przy użyciu ekologicznych technologii.
Jeśli plan miejscowy dla okolic dworca uda się uchwalić w najbliższym czasie, to jego budowa mogłaby ruszyć już w przyszłym roku. 

[1] Wyniki sondażu Millward Brown SMG/KRC, zrealizowanego w listopadzie 2011 r.

Komentarze