Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Oferta Newagu – EZT i SZT

inforail
11.07.2014 09:01
0 Komentarzy

Newag S.A. z Nowego Sącza jest firmą znaną na rynku remontów i produkcji taboru kolejowego do wielu lat. Poprzednią nazwą firmy były Zakłady naprawcze Taboru Kolejowego w Nowym Sączu – ZNTK Nowy Sącz.

Historia zakładów

Tradycje produkcji taboru kolejowego w Nowym Sączu sięgają 1876 roku, kiedy powstały warsztaty kolejowe stanowiące zaplecze tarnowsko-leluchowskiej linii kolejowej. W okresie Polski międzywojennej zakłady remontowały lokomotywy parowe i wagony. W drugiej połowie lat 60. ubiegłego wieku zakłady rozpoczęły, decyzją ówczesnych władz, remonty taboru spalinowego. Stopniowo wycofywano się z napraw parowozów. Po transformacji ustrojowej zakłady przekształcono w spółkę oraz wniesiono do Narodowych Funduszy Inwestycyjnych. W wyniku spadku zamówień firma zmuszona była do modyfikacji profilu działalności. W latach 2000. rozpoczęto remonty taboru elektrycznego. Spółka została nabyta przez inwestora prywatnego w 2003 roku i od tego czasu nastąpił okres intensywnego rozwoju firmy.

Obecny profil produkcji

Dziś Newag S.A jest jedyną spółką produkcyjną branży kolejowej notowaną na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. W skład grupy Newag wchodzi także zakład Newag Gliwice, dawniej Zakłady Naprawcze Lokomotyw Elektrycznych.
Obecny profil produkcji Newag SA składa się z kilku obszarów:
– elektryczne i spalinowe zespoły trakcyjne;
– lokomotywy elektryczne i spalinowe;
– modernizacje lokomotyw spalinowych;
– modernizacje wagonów pasażerskich;
– oraz tramwaje i inne produkty.

Elektryczne zespoły trakcyjne

dsc6972copy720x447_760

Podstawowym wyrobem Newag SA w obszarze elektrycznych zespołów trakcyjnych jest rodzina Impuls. W rodzinie występują obecnie cztery wersje: dwuczłonowa 37WE, trójczłonowa 36WE, czteroczłonowa 31WE oraz sześcioczłonowa 35WE.
Składy z rodziny Impuls są dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, jednoprzestrzenne, z szerokim przejściem i z miejscami na wózki. W zależności od zapotrzebowania składy mogą być produkowane w różnej aranżacji wnętrza: jak metro, z podłużnym przejściem lub z przedziałami, i mogą być wyposażone w toaletę. EZT tej rodziny są wygodne i bogato wyposażone. Drzwi mają szerokość 1400 mm a odsprężynowanie jest dwustopniowe, z drugim stopniem pneumatycznym . Pociągi posiadają klimatyzację, monitoring wnętrza, system informacji pasażerskiej (głosowy i wyświetlacze), Internet bezprzewodowy, gniazdka dla pasażerów, system zliczania pasażerów i systemy pobierania opłat.
Zespoły napędzane są 4 lub 8 silnikami asynchronicznymi 400 do 500 kW sterowanymi falownikami w technologii IGBT, umożliwiającymi osiągnięcie prędkości do 160km/h i przyspieszenia 1 m/s2. Zastosowano hamulce tarczowe Knorr-Bremse, hamulec elektrodynamiczny i rekuperacyjny. Pociągi są dostosowane do instalacji systemu sterowania ETCS.
Pojemność składu zależy od liczby członów i aranżacji wnętrza i waha się od 265 do 922 pasażerów, w tym od 105 do 288 na miejscach siedzących.
Poza zespołami rodziny Impuls w ofercie znajdują się jeszcze czteroczłonowe ETZ 19WE i sześcioczłonowe ETZ 20WE – są to zespoły trakcyjne w wykonaniu wysokoperonowym 1157 mm, obecnie nie zamawiane.
Uzupełnieniem produkcji są remonty i modernizacje zespołów trakcyjnych typu EN57 i podobnych. W trakcie modernizacji zespoły wyposażą się w silniki asynchroniczne sterowane przez falowniki z rekuperacją energii, nowe systemy hamulcowe Knorr-Bremse i nowe drzwi odskokowo-uchylne. Zespół taki po modernizacji ma nową aranżację wnętrza, klimatyzację, monitoring, system informacji pasażerskiej, toalety próżniowe przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Zespoły po modernizacji mogą poruszać się z prędkością do 120 km/h.

Spalinowe zespoły trakcyjne

sa138003_760

Newag SA produkuje trzy typy spalinowych zespołów trakcyjnych: dwuczłonowe 220M i 222M oraz trójczłonowe 221M. Zespoły 220M mogą być uwielokrotniane.
Wnętrze zespołów jest w części środkowej niskopodłogowe, z szerokimi drzwiami 1300 mm, klimatyzowane, z toaletą, dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Pojemność zespołów dwuczłonowych wynosi 270 – 284 pasażerów, a trójczłonowego 390 pasażerów. Blisko połowa miejsc jest siedząca. Zespoły posiadają monitoring wnętrza i system informacji pasażerskiej. Układ zawieszenia z podwójnym odprężynowaniem z poduszkami pneumatycznymi zapewnia wysoki komfort podróży.
Zespoły są napędzane są dwoma silnikami o mocy 390 kW każdy, spełniającymi normę czystości spalin Euro IIIB, z automatyczną przekładnią z retarderem. Osiągana prędkość maksymalna to 120 km/h (model 222M = 130 km/h), przy przyspieszeniu 0,45 m/s2.

Komentarze