Nowe tory, mosty, wiadukty oraz przeszło 900-metrowy tunel. W Małopolsce
Kolejne dobre wiadomości dla mieszkańców Małopolski. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły przetarg na budowę linii kolejowej pomiędzy Podłężem a Gdowem. Do 2029 roku powstaną nowe tory, mosty, wiadukty oraz przeszło 900-metrowy tunel. Dzięki inwestycji mieszkańcy Gdowa zyskają szybkie i niezawodne połączenie z Krakowem.
Szacowana wartość przedsięwzięcia wynosi 2,3 miliarda złotych. Największa inwestycja PLK S.A. na południu Polski usprawni komunikację, skróci podróże do Zakopanego i Nowego Sącza oraz ułatwi transport towarów z i na Słowację.
Rozkład jazdy:
- Jakie korzyści dla mieszkańców Małopolski przyniesie budowa nowej linii kolejowej między Podłężem a Gdowem?
- Jakie elementy infrastruktury zostaną wybudowane w ramach inwestycji, aby zwiększyć bezpieczeństwo i komfort podróży?
- W jaki sposób projekt „Podłęże-Piekiełko” wpłynie na czas przejazdu pociągów między Krakowem, Nowym Sączem i Zakopanem?
Pociągi pojadą szybciej
Po zakończeniu budowy nowych torów na odcinku Podłęże – Gdów, pociągi aglomeracyjne będą pokonywać trasę z Gdowa do centrum Krakowa w czasie krótszym niż 30 minut. Rozbudowa systemu transportowego stanowi jeden z kluczowych efektów realizacji nowej linii kolejowej. Oprócz stacji w Gdowie zaplanowano również budowę nowej stacji Podłęże Bałachówka oraz przystanków w Zagórzu k. Niepołomic i Wiatowicach. Perony zostaną w pełni dostosowane do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się, dzięki zastosowaniu przejść podziemnych oraz skrzyżowań bezkolizyjnych wyposażonych w windy.
Wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślił znaczenie inwestycji dla regionu i kraju, wskazując, że rozwój Polski nie jest możliwy bez rozwoju infrastruktury. Minister infrastruktury Dariusz Klimczak zaznaczył natomiast, że projekt Podłęże – Piekiełko zwiększy konkurencyjność regionu Małopolski, a realizacja nowych linii kolejowych oraz budowa kolei dużych prędkości przyczyni się do rozwoju gospodarczego kraju.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Nowa linia kolejowa została zaprojektowana z myślą o bezpieczeństwie – wszystkie skrzyżowania z drogami będą miały formę dwupoziomowych przejazdów. Odcinek ten zostanie włączony do istniejącej magistrali kolejowej E30 (Kraków – Rzeszów) między przystankiem Węgrzce Wielkie a stacją Podłęże. Tory zostaną poprowadzone nad autostradą A4, a dzięki systemowi mostów i wiaduktów połączą się zarówno z linią kolejową w kierunku Krakowa Głównego, jak i Nowej Huty. W stronę Gdowa infrastruktura obejmie liczne obiekty inżynieryjne, w tym dwunawowy tunel kolejowy. Nowa stacja kolejowa w Gdowie zostanie zlokalizowana w pobliżu Marszowic, a perony znajdą się pod istniejącą drogą, którą podniesiono i skomunikowano ze stacją.
Podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak zaznaczył, że inwestycja ta stanowi przełom dla infrastruktury kolejowej w Polsce. Jego zdaniem, budowa nowych linii kolejowych wysokiej przepustowości i o najlepszych parametrach umożliwi przewóz milionów pasażerów. Marcin Mochocki, członek Zarządu PKP PLK S.A., poinformował natomiast, że wszystkie przetargi w ramach tej inwestycji zostaną uruchomione do końca roku, a nową trasą pomiędzy Krakowem, Nowym Sączem i Zakopanem będzie można podróżować w ciągu pięciu lat.
Wykonawca, który zwycięży w ogłoszonym przetargu, będzie miał czas na realizację projektu do połowy 2029 roku. Po zakończeniu prac powstanie dwutorowa, zelektryfikowana linia kolejowa, na której pociągi pasażerskie osiągną prędkość 160 km/h, a pociągi towarowe 120 km/h. Na odcinku Podłęże – Gdów zaplanowano budowę 34 mostów i wiaduktów kolejowych oraz 33 skrzyżowań bezkolizyjnych.
Budowa linii kolejowych Podłęże – Podłęże Balachówka oraz Podłęże – Gdów stanowi część projektu „Podłęże-Piekiełko”, największej inwestycji PKP PLK S.A. na południu kraju. Obecnie prace budowlane prowadzone są na czterech odcinkach tej inwestycji: stacja Limanowa, Limanowa – bocznica Klęczany, bocznica Klęczany – Nowy Sącz oraz Chabówka – Rabka Zaryte. W małopolskich miejscowościach realizowane są nowe mosty, wiadukty, stacje i przystanki. W pobliżu Limanowej trwają przygotowania do drążenia najdłuższego tunelu kolejowego w Polsce, który skróci czas podróży do Nowego Sącza.
Aktualnie trwają przetargi na realizację kolejnych odcinków: Rabka Zaryte – Mszana Dolna – Fornale oraz Szczyrzyc – Tymbark. Całość inwestycji obejmuje modernizację i elektryfikację 75 km trasy Chabówka – Nowy Sącz oraz budowę 58 km nowej linii, która połączy Podłęże z Tymbarkiem i Mszaną Dolną. Po zakończeniu projektu nowe połączenie znacząco poprawi komunikację między Krakowem, Podhalem i Sądecczyzną. Najszybsze pociągi pokonają trasę Kraków – Nowy Sącz w około 60 minut, a podróż ze stolicy Małopolski do Zakopanego zajmie około 90 minut.
Część inwestycji finansowana jest w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.
Komentarze