Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Wymiana pojazdów wyzwaniem dla Polregio

inforail
02.09.2024 08:45
0 Komentarzy

Polregio, największy regionalny przewoźnik kolejowy w Polsce, stoi przed ogromnym zadaniem. Zgodnie z wypowiedziami Prezesa Krzysztofa Pietrzykowskiego wymiana najstarszych i najbardziej wyeksploatowanych pojazdów jest ogromnym wyzwaniem dla spółki.

Mówimy tu o setkach zespołów trakcyjnych wymagających wymiany w najbliższych latach. To nasz absolutny priorytet – zaznacza w rozmowie z PAP szef przewoźnika.

spis treści:

  1. Jakie konkretnie zmiany prawne i rozwiązania planuje Polregio w celu wsparcia realizacji swojego programu inwestycyjnego?
  2. Jakie są przewidywane terminy realizacji tego programu modernizacji taboru? Kiedy możemy spodziewać się pierwszych nowych pociągów w ramach tego projektu na torach Polregio?
  3. Czy audyty i kontrole prowadzone w Polregio mogą wpłynąć na tempo realizacji programu inwestycyjnego? Jakie działania zamierza podjąć zarząd spółki, aby uniknąć opóźnień związanych z wykrywaniem i eliminowaniem nieprawidłowości?
Flirty dla Polregio
Flirty dla Polregio/wiz. Stadler

Potrzeba Modernizacji

Najnowsze analizy pokazują, że jeśli ta operacja nie dojdzie do skutku, podróżni w znacznym stopniu odwrócą się od kolei, trwale zwiększy się za to odsetek osób podróżujących autami. Nie zapominajmy o tym, że transport kolejowy to najbardziej ekologiczna forma transportu zbiorowego. Im większy udział aut, tym większe obciążenie dla środowiska – mówi w rozmowie z PAP Krzysztof Pietrzykowski.

Wartość takiego zakupu szacowana jest na wiele miliardów złotych. Kluczowe jest wsparcie unijne, ale nawet ono nie pozwoli nam oraz naszym partnerom – samorządom województw – udźwignąć takiego wydatku. Prowadzimy więc rozmowy z władzami krajowymi, mamy pomysły na nowe rozwiązania prawne, które pomogą zwiększyć dynamikę rozwoju kolei. Są one jednak na wczesnym etapie – dodaje szef Polregio.

W latach 2016-2023 r. nastąpił znaczący spadek liczby pojazdów kolejowych posiadanych przez POLREGIO, głównie z powodu zużycia technicznego. Jednocześnie, w tym samym okresie, nie poczyniono wystarczających inwestycji w celu odtworzenia potencjału taborowego Spółki. W tym czasie zakupiono zaledwie 7 nowych pojazdów elektrycznych – średnio około jeden rocznie. To kropla w morzu potrzeb. W efekcie nastąpił spadek łącznej liczby pojazdów o ok. 17 proc. Jest to ogromny problem w wielu regionach, o którym Prezes Polregio rozmawia z marszałkami województw.

Audyty i Kontrole

Obecny zarząd Polregio, kierowany przez Krzysztofa Pietrzykowskiego, zainicjował audyty i kontrole w spółce, aby zidentyfikować nieprawidłowości, jakie miały miejsce w poprzednich latach. Już teraz wiadomo, że umowy marketingowe zawierane przez poprzednie władze nie były korzystne dla spółki, a koszty promocji znacznie wzrosły w roku wyborczym 2023. Kolejne kontrole mają na celu rozliczenie osób, które mogły działać na szkodę spółki.

Wypowiedzieliśmy już część umów na usługi marketingowe, zawartych przez poprzednie władze spółki z firmami zewnętrznymi. Były to umowy, które – mówiąc delikatnie – nie były korzystne dla spółki, a ich niemałe koszty były w mojej opinii niewspółmierne do uzyskiwanych efektów. Bardzo ciekawą kwestią jest też to, że w roku 2022 budżet na promocję wynosił niecałe 5 mln zł, a w roku 2023, czyli w roku wyborczym, został on mocno zwiększony – do zawrotnych ponad 8 mln z – wyjaśnia Krzysztof Pietrzykowski.

Przyszłość Polregio

Polregio już wprowadziło niezbędne zmiany organizacyjne, a przed nimi kolejne działania mające na celu poprawę efektywności funkcjonowania spółki. Tworzone są nowe działy, takie jak biuro odpowiedzialne za pozyskiwanie funduszy unijnych. Modernizacja taboru i struktury spółki to klucz do dalszego rozwoju Polregio, które chce zapewnić Polakom nowoczesny, ekologiczny i niezawodny transport kolejowy na najwyższym poziomie.

Spółka stoi teraz przed trudnym zadaniem, ale też ogromną szansą na odrodzenie i wzmocnienie swojej pozycji na rynku. Wszystko zależy od skuteczności realizacji zaplanowanych inwestycji oraz umiejętności pozyskania odpowiednich źródeł finansowania.

Komentarze