Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Nowe dworce i przystanki kolejowe w województwie kujawsko-pomorskim

inforail
16.04.2025 15:30
0 Komentarzy

Systematyczna modernizacja infrastruktury kolejowej w województwie kujawsko-pomorskim nabiera tempa. Dzięki współpracy samorządu województwa, spółek PKP oraz dofinansowaniu z Unii Europejskiej, pasażerowie zyskali dostęp do nowoczesnych dworców i przystanków kolejowych.

Zapewniają one komfortowe warunki oczekiwania na pociągi oraz lepszą dostępność dla wszystkich grup podróżnych, w tym osób z niepełnosprawnościami.

Rozkład jazdy:

  1. Jakie udogodnienia dla pasażerów wprowadzono po modernizacji dworców w Złotnikach Kujawskich, Toruniu i Mogilnie?
  2. Jakie nowe przystanki kolejowe powstaną w regionie i kiedy planowane jest zakończenie ich budowy?
  3. W jaki sposób inwestycje w Nakle nad Notecią poprawią dostępność transportu kolejowego dla mieszkańców?
Dworzec Toruń Wschodni
Dworzec Toruń Wschodni

Złotniki Kujawskie i Toruń: odnowione przestrzenie

W Złotnikach Kujawskich zakończono modernizację budynku dworca, w którym dziś na pasażerów czeka klimatyzowana i ogrzewana poczekalnia. Nowoczesne tablice elektroniczne, system informacji głosowej i pełna dostępność dla osób z niepełnosprawnościami to tylko część udogodnień. W Toruniu zakończono już remont dworca Toruń Wschodni, a trwają jeszcze prace w Toruniu Mieście. Obiekty zostaną wyposażone w ergonomiczne ławki, estetyczne oświetlenie, elektroniczne rozkłady jazdy oraz wygodne poczekalnie. Eliminacja barier architektonicznych to kolejny krok ku pełnej dostępności. Projekt ten jest realizowany w ramach programu BiT City II.

Historyczny dworzec w Mogilnie odzyskuje blask

Trwają prace rewitalizacyjne przy XIX-wiecznym dworcu w Mogilnie. Oprócz przywrócenia historycznego wyglądu budynku, inwestycja obejmuje także dostosowanie go do współczesnych standardów bezpieczeństwa i komfortu, w tym rozwiązań dla osób o ograniczonej mobilności. Całość inwestycji współfinansowana jest ze środków unijnych.

Przebudowa dworca i nowe przystanki w Nakle nad Notecią

W Nakle nad Notecią przebudowywane jest przejście podziemne, co połączy perony z ulicą Nową oraz parkingiem park & ride. Dzięki tej inwestycji podróżni będą mogli wygodniej przesiadać się z innych środków transportu. Prace zakończą się w przyszłym roku. Dodatkowo planowany jest nowy przystanek przy ul. Dąbrowskiego, gdzie powstaną dwa perony z dostępem dostosowanym do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Przystanek Brodnica Południowa – inwestycja na 2026 rok

Do 2026 roku ma powstać nowy przystanek Brodnica Południowa przy ulicy 18 Stycznia. Przetarg na jego projekt i budowę został już ogłoszony. Na przystanku znajdzie się jeden peron z wiatą, ławkami i tablicami informacyjnymi. Dzięki tej inwestycji zwiększy się dostępność kolei na linii Kutno–Brodnica, szczególnie dla mieszkańców Rypina i południowej części miasta.

Nowa infrastruktura w Trzeciewnicy i Dąbrowie Chełmińskiej

Na trasie Bydgoszcz – Piła powstaje przystanek w Trzeciewnicy, z którego pasażerowie będą mogli korzystać już w połowie tego roku. Do tej pory mieszkańcy korzystali ze stacji w Ślesinie lub Nakle nad Notecią. Nowy przystanek ułatwi codzienne podróże koleją. Podobnie w Dąbrowie Chełmińskiej – również tutaj trwa budowa nowej infrastruktury przystankowej.

Dotychczasowe osiągnięcia i kolejne plany

W ostatnich dwóch latach oddano do użytku nowe przystanki kolejowe w Grudziądzu (Rządz), Bydgoszczy (Zachód), Tucholi (Rudzki Most) oraz Grzybnie w powiecie chełmińskim. Samorząd województwa wspierał także modernizację dworców w Solcu Kujawskim, Wąbrzeźnie i Tucholi, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.

Infrastruktura na miarę XXI wieku

– Wspólnie inwestując w dworce i przystanki kolejowe nie tylko przywracamy im dawny blask, ale też oddajemy pasażerom nowoczesną infrastrukturę, w której mogą w komfortowych warunkach oczekiwać na pociągi – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Dzięki zaangażowaniu różnych szczebli administracji oraz środków unijnych kolej w województwie kujawsko-pomorskim staje się coraz bardziej dostępna, komfortowa i funkcjonalna – dla wszystkich mieszkańców i podróżnych korzystających z regionalnych połączeń kolejowych.

Komentarze