Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Nie będzie zmian w priorytetyzacji pociągów dalekobieżnych

inforail
22.11.2021 11:45
0 Komentarzy
Ministerstwo Infrastruktury nie rozważa zmiany zasad priorytetyzacji pociągów dalekobieżnych w stosunku do relacji międzynarodowych, a więc tych, na których w latach 2019-2021 było najwięcej opóźnień.

Jak podał wiceminister Andrzej Bittel w Regulaminie sieci zarządcy infrastruktury kolejowej określone zostały stopnie pierwszeństwa pociągów, które uwzględnia się podczas opracowywania rozkładu jazdy.

O co chodzi?

Zgodnie z zapisami ww. dokumentu, priorytet mają pociągi pasażerskie ekspresowe oraz międzynarodowe, następnie pasażerskie międzywojewódzkie i wojewódzkie dowożące do pracy oraz odwożące z pracy, w dalszej kolejności pozostałe pasażerskie międzywojewódzkie i wojewódzkie, a dalej pociągi towarowe oraz próżne składy pasażerskie i lokomotywy.

Rozkłady jazdy międzynarodowych pociągów pasażerskich uzgadniane są podczas konferencji międzynarodowych w ramach FTE (Forum Train Europe), OSŻD (Organizacja Współpracy Kolei) i RNE (RailNetEurope) oraz innych współorganizowanych przez PKP PLK SA. Proces planowania rocznego rozkładu jazdy pociągów międzynarodowych rozpoczyna się na 48 miesięcy przed jego wdrożeniem. Konieczne jest zatem, aby pociągi międzynarodowe posiadały priorytet kursowania, z uwagi na opracowywane z partnerami zagranicznymi trasy oraz czasy przyjęcia i przekazania tych pociągów na przejściach granicznych z wielomiesięcznym wyprzedzeniem.

Największe opóźnienia

W latach 2019-2021 (wrzesień) najwięcej opóźnień powstało w relacjach:

Bohumin – Warszawa Wschodnia 37779 minut;

Gdynia Główna – Kraków Główny 32310 minut;

Frankfurt/Oder – Warszawa Wschodnia 28509 minut;

Warszawa Wschodnia – Frankfurt/Oder 27447 minut;

Przemyśl Główny – Mostiska 2 27046 minut.

Jak zapobiegać?

Jak poinformował Andrzej Bittel przedstawiciele resortu – we współpracy z zarządcą infrastruktury PKP PLK SA oraz przewoźnikiem PKP Intercity S.A. – przeprowadzają analizy danych, w tym badanie problemów mających największy wpływ na opóźnienia, wskazują konieczne do zastosowania działania zaradcze oraz podejmują inne czynności zmierzające do wypracowania systemowego rozwiązania prowadzącego do stałej poprawy punktualności.

Komentarze