Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Newag dostarczy szynobus dla lubuskiego

inforail
29.08.2011 19:56
0 Komentarzy
24 sierpnia 2011 r. województwo lubuskie rozstrzygnęło przetarg na zakup kolejnego szynobusu. Będzie to dwuczłonowy pojazd spalinowy. Przetarg wygrała firma NEWAG z Nowego Sącza. Przypomnijmy, że Newag dostarczył już swoje szyno busy dwóm innym województwom –Pomorskiemu i Opolskiemu. Wszystkie są eksploatowane przez Przewozy Regionalne.  W przetargu brały udział trzy firmy: PESA z Bydgoszczy, ZNTK z Mińska Mazowieckiego i wspomniany NEWAG z Nowego Sącza. Za nowy autobus szynowy samorząd będzie musiał zapłacić prawie 8,3 mln zł. To już dwunasty szynobus kupiony przez województwo lubuskie. Pojazd zostanie dostarczony w grudniu 2011 r. i przekazany Przewozom Regionalnym, które obsługują kolejowe połączenia w województwie. Nie jest jeszcze natomiast znana trasa, po której będzie kursował najnowszy nabytek. Urząd Marszałkowski rozpoczął właśnie negocjacje z przewoźnikiem w sprawie przyszłorocznej umowy, ruszyły też prace związane z układaniem nowego rozkładu jazdy. Dopiero po ustaleniu rozkładu będzie wskazana trasa, na którą ruszy nowy szynobus. Województwo myśli już o zakupie kolejnych autobusów szynowych, m.in. z myślą o obsłudze połączeń z Niemcami.
221M Newagu na targach InnoTrans221M Newagu na targach InnoTrans
Tymczasem w ubiegłym tygodniu po raz pierwszy w Gorzowie Wielkopolskim pojawił się szynobus VT646 należący do DB. Pojazd został dopuszczony do ruchu w Polsce przez Urząd Transportu Kolejowego i niewykluczone, że w niedalekiej przyszłości zacznie wykonywać regularne kursy na trasie Gorzów –Berlin. Na razie promocyjny przejazd dostępny był tylko dla oficjeli. – Spotkanie odbyło się po to, aby pokazać, że uruchomienie transgranicznego połączenia jest możliwe oraz, że w dobrym kierunku idą działania władz Gorzowa i Europejskiego Ugrupowania Interesów Gospodarczych „Linia kolejowa Berlin – Gorzów’, którego miasto jest współzałożycielem. Goście z Niemiec potwierdzili, że celem wizyty jest pokazanie potrzeby uruchomienia połączenia Gorzów – Berlin –mówił dyrektor Wydziału Integracji Europejskiej Jacek Jeremicz.
VT646 należący do DB w Gorzowie (foto: UMWL)VT646 należący do DB w Gorzowie (foto: UMWL)
Pierwsza wycieka transgraniczna to kolejne działania, które mają w konsekwencji doprowadzić do uruchomienia w Gorzowie nowych połączeń kolejowych. Jednym z podjętych już działań było wystosowanie, w marcu br., apelu członków Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu dotyczącego efektywnego transportu kolejowego między województwem lubuskim a Krajami Związkowymi Brandenburgią i Berlinem i bezpośredniego połączenia Gorzowa z Berlinem. Ponadto Parlament Krajowy Branderburgii (Landtag) podjął stosowną uchwałę również dotyczącą uruchomienia bezpośredniego połączenia.

Komentarze