Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Nakło nad Notecią bez przejazdów kolejowo-drogowych

inforail
17.03.2023 13:45
0 Komentarzy

Bezkolizyjne skrzyżowanie i przejście podziemne zastąpią przejazdy kolejowo-drogowe w Nakle nad Notecią (woj. kujawsko-pomorskie) – przewiduje podpisany w środę (15 marca 2023 roku) list intencyjny między spółką PKP Polskie Linie Kolejowe i samorządem miasta i gminy.

List intencyjny w sprawie wspólnej realizacji inwestycji podpisali prezes PKP PLK Ireneusz Merchel i burmistrz Nakła nad Notecią Sławomir Napierała.

Bezkolizyjne skrzyżowania

Obecni byli minister infrastruktury Andrzej Adamczyk i przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Łukasz Schreiber.

Przejazd kolejowo-drogowy w ciągu ul. Pocztowej/Mickiewicza zostanie zastąpiony bezkolizyjnym skrzyżowaniem dwupoziomowym, a przejazd w ciągu ul. Szkolnej/Gimnazjalnej – przejściem podziemnym dla pieszych i rowerzystów. Planowane rozwiązanie zwiększy bezpieczeństwo na styku dróg z torami linii kolejowej nr 18 Kutno – Piła Główna oraz usprawni komunikację w tej części miasta. Dzięki inwestycji samochody przejadą na drugą stronę torów bez konieczności oczekiwania na otwarcie rogatek.

„To miejsce nie ma barwy politycznej. To jest kwestia bezpieczeństwa, to kwestia poczucia konieczności zrealizowania obowiązków, które są nakładane na rząd i samorząd, a kiedy jest wola współpracy to te obowiązki łatwiej można realizować. Staramy się dotrzymywać danego słowa – gotowości współpracy rządu z samorządem” – powiedział Adamczyk na konferencji prasowej przy przejeździe kolejowym w ciągu ul. Pocztowej z linią kolejową nr 18.

Minister zaznaczył, że samorządy nie zawsze odpowiadają na postulaty rządu. „Z przykrością stwierdzam, że marszałek województwa kujawsko-pomorskiego nie zgłosił żadnego projektu do naszego programu Kolej plus, a szkoda, bo w innych regionach kraju już rozpoczęły się przygotowania do realizacji połączeń, modernizacji linii kolejowych, które zmniejszą wykluczenie komunikacyjne w każdym z województw, które bierze udział w tym programie” – dodał minister.

Schreiber podkreślił, że współpraca rządu i nakielskiego samorządu układa się bardzo dobrze, a dzięki temu mogło dojść do podpisania listu intencyjnego poprawy bezpieczeństwa na skrzyżowaniach kolejowo-drogowych

Prezes Merchel podkreślił, że w Polsce realizowany jest największy w historii Krajowy Program Kolejowy. „Od 2016 r. decyzją ministra infrastruktury nie likwidujemy żadnych odcinków linii kolejowych, a odbudowujemy i otwieramy nowe. Ponad 700 km linii zostało przywróconych do eksploatacji, a ponad 7 tys. km przez wcześniejsze 30 lat zostało zamkniętych lub zlikwidowanych” – dodał.

Zgodnie z zapisami listu intencyjnego inwestycje będą finansowana przez obie strony: w części kolejowej przez PLK, a w części drogowej przez Urząd Miasta i Gminy. Samorząd przygotuje uzgodnioną z PLK koncepcję programowo-przestrzenną, która m.in. określi optymalny wariant planowanych prac oraz szacowane koszty i rozwiązania techniczne. (PAP)

Komentarze