Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Ministerstwo sprawdza prywatyzację PKL

inforail
08.12.2015 08:29
0 Komentarzy

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa analizujemateriały, na podstawie których Walne Zgromadzenie PKP zgodziło się na sprzedażakcji spółki Polskie Koleje Linowe (PKL), w skład których wchodzi kolej linowana Kasprowy Wierch – wynika z informacji resortu.

PKL zostały sprzedane we wrześniu 2013 r. i są terazbezpośrednio kontrolowane przez luksemburską spółkę Altura. Powrót kolejekw polskie ręce” zapowiadał PiS podczas kampanii wyborczej.

Analiza prowadzona przez resort ma wykazać, czy byłobyzasadne unieważnienie transakcji sprzedaży PKL.

„Kwestia sprzedaży PKL SA oraz możliwość ewentualnegounieważnienia transakcji będzie jednym z tematów, które podejmie kierownictworesortu” – poinformował zespół prasowy resortu infrastruktury i budownictwaw odpowiedzi na pytanie PAP.

Rzeczniczka PKL Agnieszka Jabłońska-Twaróg przekazała PAP,że zarząd spółki nie komentuje wypowiedzi polityków. Jednocześnie zarząd spółkipodtrzymuje swoje wcześniejsze deklaracje przeprowadzenia wielomilionowychinwestycji na Kasprowym Wierchu i Gubałówce.

„Będą one możliwe dzięki obecności inwestora w naszejfirmie i jej dobrej sytuacji finansowej. Obecnie czekamy na niezbędne zgodyadministracyjne. Jesteśmy przekonani, że te inwestycje są w interesiemieszkańców Zakopanego – zwiększyłyby atrakcyjność turystyczną Podhala” -napisano w przesłanym PAP komunikacie.

O konieczności powrotu kolejek linowych w polskie ręce mówiłw Zakopanem 19 października podczas kampanii wyborczej prezes PiS JarosławKaczyński. Przekonywał on wówczas, że jeżeli PiS powoła rząd, to uczyniwszystko, aby koleje linowe znów były w polskich rękach.

Temat sprzedaży kolejek linowych w kampanii poruszałarównież Beata Szydło. Podczas spotkania z mieszkańcami Zakopanego przekonywała,że sprzedaż kolejki linowej na Kasprowy Wierch była symbolicznym pokazaniem,jak poprzedni rząd podchodził do spraw ważnych dla Polski. Mówiła, że sprzedanodobrze prosperujące przedsiębiorstwo wbrew interesom Polski i Podhala.

Wcześniej o odwróceniu procesu sprzedaży PKL lub oodkupieniu kolejki linowej na Kasprowy Wierch mówił prezydent Andrzej Duda podczasswojej kampanii wyborczej.

W lutym w Zakopanem Duda powiedział: „Kolejny elementpolskiego majątku narodowego przechodzi w obce ręce. Proces ten powinien zostaćzatrzymany, a jeżeli nie, to państwo polskie powinno tę swoją własność mającącharakter symboliczny po prostu odkupić, jeżeli zajdzie taka potrzeba. Nie mamżadnych wątpliwości, że jest to wielka odpowiedzialność polskich władz iwielkie zadanie, aby kolej linowa na Kasprowy Wierch z powrotem znalazła siępod polską kontrolą”.

Transakcję sprzedaży PKL krytykowali równieżparlamentarzyści PiS.

W październiku starosta tatrzański Piotr Bąk (PiS)poinformował, że jako przedstawiciel skarbu państwa będącego właścicielemgruntów na Kasprowym Wierchu, domaga się od PKL zawarcia umów dzierżawyobiektów infrastruktury kolejowej położonej na tych gruntach.

PKL we wrześniu 2013 r. kupiła spółka Polskie Koleje Górskie(PKG) powołana przez cztery podhalańskie samorządy na czele z Zakopanem, alepieniądze na transakcję, czyli 215 mln zł wyłożył fundusz inwestycyjny MidEuropa Partners. Następnie fundusz przekazał swoje akcje specjalnie powołanejdo tego celu spółce Altura zarejestrowanej w Luksemburgu. Altura posiada 99,77proc. akcji, pozostałe udziały należą do czterech podhalańskich samorządów:Zakopanego, Poronina, Kościeliska i Bukowiny Tatrzańskiej.

Ponieważ PKG to firma bezpośrednio kontrolowana przezluksemburską spółkę, na przejęcie nieruchomości wymagana była zgoda MSW. Takazgoda została wydana w styczniu b.r., jednak starosta tatrzański odwołał się odniej do Sądu Administracyjnego. Wątpliwości starosty budził fakt, że grunty PKGpołożone są m.in. na terenie parku narodowego, oraz przy granicy państwa. Sprawaczeka na rozstrzygnięcie.

Prywatyzacja PKL budziła wiele kontrowersji. Na sprzedaż PKLwyraził zgodę UOKiK. Sprawę prywatyzacji PKL badała też prokuratura, ale niedopatrzyła się znamion przestępstwa.

Oprócz kolejek linowych na Kasprowy Wierch, do PKG należąkolejki linowe w Krynicy, Szczawnicy, Zawoi i Międzybrodziu Żywieckim.


Komentarze