Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Mieszkańcy kamienic przy łódzkim tunelu mogą wracać do domów. Tarcza dalej drąży

inforail
21.08.2024 13:45
0 Komentarzy

Tarcza TBM „Katarzyna” ma drążyć tunel kolejowy pod Łodzią bez planowanej przerwy, a ul. Żeromskiego nie zostanie zamknięta – poinformował generalny wykonawca tunelu, firma PBDiM. Dodała, że lokatorzy wracają do domów.

Wcześniej łódzki magistrat zapowiedział, że drążąca tunel do dworca Łódź Fabryczna tarcza TBM „Katarzyna”, w najbliższych dniach przejdzie pod ul. Żeromskiego, a dodatkowo wykonane zostaną prace serwisowe tarczy drążącej. Z tego powodu od środy (21 sierpnia) do 8 września ulica miała być zamknięta dla ruchu.

Spis treści:

  1. Jakie zmiany w harmonogramie budowy tunelu pod Łodzią zostały wprowadzone przez generalnego wykonawcę PBDiM
  2. Jakie są plany dotyczące przeprowadzki mieszkańców łódzkich kamienic w związku z drążeniem tunelu przez tarczę TBM „Katarzyna”?
  3. Kiedy planowane jest zakończenie budowy tunelu średnicowego pod Łodzią i kiedy pociągi mają zacząć kursować tym tunelem?
Tarcza TBM "Katarzyna" ma drążyć tunel kolejowy pod Łodzią bez planowanej przerwy, a ul. Żeromskiego nie zostanie zamknięta - poinformował generalny wykonawca tunelu, firma PBDiM. Dodała, że lokatorzy wracają do domów.
Ul. Żeromskiego w Łodzi/foto: UM Łódź

Zmiana planów

PKP PLK poinformowało jednak o zmianie planów i kontynuowanie budowy bez zapowiadanej wcześniej przerwy.

„PBDiM anulował zamknięcie ul. Żeromskiego na odcinku pomiędzy ul. Legionów a ul. Próchnika, więc nie będzie zmian w komunikacji. Generalny wykonawca poinformował Urząd Miasta o zmianach w harmonogramie” – przekazał PAP Rafał Wilgusiak z PKP PLK.

Tarcza TBM „Katarzyna” drąży większy z łódzkich tuneli średnicowych. Każdej doby może pokonywać nawet kilkanaście metrów, wydobywając ziemię i układając obudowę dwutorowej nawy tunelu. PKP PLK poinformował, że obecnie „Katarzyna” posuwa się z prędkością ok. 7 m na dobę od przystanku Łódź Polesie do Łodzi Śródmieścia.

„Zgodnie z planem, mieszkańcy budynków przy ul. Żeromskiego 1b, 4, 6 powrócili do swoich mieszkań w niedzielę, 18 sierpnia, natomiast w środę, 21 sierpnia wrócą do siebie także lokatorzy nieruchomości przy ul. Żeromskiego 8” – poinformował Rafał Wilgusiak.

To jednak nie koniec przeprowadzek mieszkańców łódzkich kamienic. Jak przekazał Wilgusiak, kolejni lokatorzy będą informowani o przejściu TBM pod ich nieruchomościami z odpowiednim wyprzedzeniem.

Tarcza TBM po przejściu pod ul. Żeromskiego przejdzie pod kwartałami Polesie i Śródmieścia, by na południe od Muzeum Sztuki przeciąć ul. Gdańską i po wydrążeniu tunelu pod ostatnim kwartałem dotrzeć do powstającej podziemnej stacji pod skrzyżowaniem ul. Zachodniej i Zielonej. Wtedy do wybudowania pozostanie już tylko kilkusetmetrowy odcinek od al. Kościuszki do Dworca Fabrycznego.

Tunel średnicowy połączy Dworzec Fabryczny z Łodzi ze stacjami Łódź Kaliska (kierunek Sieradz, Kalisz) i Żabieniec (kierunek Kutno, Łowicz) i skróci czas przejazdu pociągów na trasie Warszawa – Poznań i Wrocław.

7,5-kilometrowy tunel dzieli się na dwie części – dwutorowy od Łodzi Fabrycznej do Kozin (ten odcinek drąży większa z dwóch tarcz – „Katarzyna”). Cztery jednotorowe tunele na zachód od przystanku Koziny buduje druga, mniejsza tarcza – „Faustyna”.

Według najnowszego harmonogramu budowa ma się zakończyć w czerwcu przyszłego roku. Po pracach wykończeniowych, testach i odbiorach technicznych, pociągi mają przejechać pod Łodzią od grudnia 2026 r. (PAP)

Komentarze