Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Maraton PESY już na szlaku

inforail
15.01.2013 10:09
0 Komentarzy
Pierwsza lokomotywa PESY –Gamma Maraton 111Ed rozpoczęła jazdy testowe. Mimo, iż prowadzi pociągi towarowe LOTOS-u warto jednak temu wydarzeniu poświęcić kilka zdań na łamach portalu InfoRail. A jest ono o tyle istotne, że to pierwsza pasażerska polska lokomotywa, wyprodukowana od kilkunastu lat. Ostatnimi lokomotywami, które powstały w Polsce były EP09. Przypomnijmy, że PESA Maraton  111Ed-001 jest też pierwszą z całej rodziny maszyn, nad którą pracuje bydgoski producent. Jej premiera miała miejsce na ubiegłorocznych targach InnoTrans w Berlinie. Co ciekawe elektrowóz został wyposażony w dodatkowy silnik spalinowy. Jak wspomnieliśmy lokomotywa PESY prowadzi na razie tylko pociągi towarowe i pod banderą LOTOS-u sytuacja ta się pewnie nie zmieni. 11 stycznia, a więc w pierwszym dniu kursowania, prowadziła pociąg na licencji LOTOS Kolej na trasie Bydgoszcz Wschodnia –Gdańsk. W sobotę, 12 stycznia przy tej lokomotywie został uruchomiony z Gdańska pierwszy ładowny pociąg relacji Gdańsk Olszynka –Zduńska Wola Karsznice (36 wagonów, dł. 483 m, brutto 2545 ton). Pomimo trudnych warunków atmosferycznych lokomotywa spisała się bardzo dobrze Zważywszy jednak na fakt, iż rodzina Gama PESY ma obejmować maszyny, które będą mogły prowadzić zarówno składy pasażerskie, jak i towarowe, w niedalekiej przyszłości możemy liczyć na pojawienie się lokomotywy w zestawieniu z wagonami pasażerskimi. To, że pierwszy egzemplarz rozpoczął jazdy testowe w barwach LOTOS-u też nie powinno dziwić. Już na berlińskich targach producent nie ukrywał, że lokomotywa została zbudowana właśnie w kooperacji z tym przewoźnikiem. Maksymalna prędkość, z jaką może poruszać się nowa lokomotywa to 190 km/h, w ruchu towarowym prędkość ta jest jednak mniejsza, bo 140 km/h. Nieoficjalnie mówi się, że LOTOS nie poprzestanie na tym jednym egzemplarzu. Gama ma być rodziną pojazdów, w skład której wejdą lokomotywy spalinowe o mocy 2.200 kW i prędkości 140 km/h, lokomotywy elektryczne wielonapięciowe i zasilane napięciem 3 kV DC.
Maraton PESY w barwach Lotos Kolej (foto: Lotos Kolej)
–111Ed GAMA Marathon ma parametry techniczne zbliżone do lokomotyw TRAXX, jest jednak także przygotowana do pokonywania odcinków niezelektryfikowanych. Umożliwia to dojazdowy silnik spalinowy i zbiornik paliwa o pojemności ok. 800 litrów –mówi Marek Smoter, dyrektor ds. taboru LOTOS Kolej. –W trybie spalinowym GAMA Marathon pracuje nawet przez kilka godzin z optymalnymi parametrami, lecz przy ograniczonej prędkości. Wszystko zależy m.in. od ciężaru pociągu, profilu linii kolejowej (wzniesienia, spadki, łuki), warunków atmosferycznych i doświadczenia maszynisty.
Pierwszy wyprodukowany przez PESĘ egzemplarz jest ciekawy ze względu na dodatkowy silnik spalinowy, o którym była mowa wyżej. To wyjście naprzeciw potrzebom przewoźników, zwłaszcza tych towarowych. Porty czy bazy magazynowe są zwykle niezelektryfikowane, co sprawia, że w pociągach trzeba zmieniać lokomotywę z elektrycznej na spalinową. W przypadku Matatonu takiego problemu już nie będzie. Lokomotywa może bowiem przejechać około 40 km bez sieci. Rozwiązanie to można wykorzystać także w transporcie pasażerskim. PKP Intercity wspominają stale o brakach lokomotyw spalinowych. Kupując produkt PESY dostaliby dwa w jednym, zasięg silnika spalinowe da się przecież zwiększyć. Ale to zapewne melodia dalekiej przyszłości…Pewne jest to, że po zakonczeniu testów w LOTOS Kolej Maraton będzie ciągnął pociągi PKP Intercity. Co najmniej do końca lipca 111Ed GAMA Marathon będzie jeździła w LOTOS Kolej w eksploatacji nadzorowanej. W drugim tygodniu stycznia kolejarze z LOTOSU szkolili się w PESIE z zakresu obsługi i utrzymania maszyny. Tak jak pozostałe lokomotywy LOTOS Kolej jest ujęta w Systemie Logistyki Kolejowej, który m.in. monitoruje pracę pociągów w czasie rzeczywistym za pomocą urządzeń GPS. Maszyna, zarówno pod siecią trakcyjną jak i na silniku dojazdowym, może prowadzić składy o masie powyżej 3 tys. ton. Warto wspomnieć również o komforcie, jaki zapewnia załodze –oprócz przestronnej i klimatyzowanej kabiny, to na dzień dzisiejszy jedyna w Polsce i prawdopodobnie w Europie lokomotywa wyposażona m.in. w ekologiczną toaletę. Film z przejazdu składu prowadzonego przez lokomywę PESY można zobaczyć na YouTube.
Dane techniczne lokomotywy 111Ed
Producent
PESA Bydgoszcz SA
Układ osi
Bo’Bo’
Masa służbowa
82 t
Długość (ze zderzakami)
19.500 mm
Szerokość
3.000 mm
Silniki
4 elektryczne VEM DKLBZ 4514-4A,
1 spalinowy Caterpillar C15
Moc ciągła
5.600 kW
Prędkość konstrukcyjna
160 km/h
Maksymalna siła pociągowa
300 kN

Komentarze