Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Małopolska: 110 kilometrów linii kolejowych utrzymanych w ruchu

inforail
09.05.2013 13:44
0 Komentarzy

Jedynie dwa odcinki linii kolejowych w Małopolsce zostaną czasowo wyłączone z eksploatacji. Pozostałe cztery, liczące łącznie ponad 110 kilometrów, będą nadal dostępne dla przewoźników pasażerskich i towarowych. Perspektywy przewozów kolejowych w Małopolsce były tematem dyskusji w Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego w Krakowie. W połowie lutego zarządca infrastruktury zaprezentował plany optymalizacji sieci kolejowej, w których zaproponowano czasowe wyłączenie z eksploatacji 90 odcinków linii kolejowych o łącznej długości 2 tys. km na terenie całego kraju. Na terenie Małopolski pierwotnie planowano wyłączenie sześciu odcinków liczących ponad 220 kilometrów.
Decyzje w sprawie zawieszania linii poddano dyskusji z udziałem przewoźników, samorządów oraz środowisk gospodarczych. W trakcie rozmów PKP Polskie Linie Kolejowe otrzymały szereg deklaracji natury gospodarczej, zgłoszenia do rocznego rozkładu jazdy oraz nowe obietnice inwestycji samorządowych, których rezultatem ma być zwiększenie ruchu kolejowego. W rezultacie tych zapowiedzi ograniczono pierwotne plany i zdecydowano o utrzymaniu ruchu na 49 odcinkach w całym kraju.
Zebrane w trakcie konsultacji informacje i deklaracje oraz ich ponowna analiza pozwoliły znacznie zmodyfikować wstępne decyzje przygotowywane dla linii na terenie Małopolski. Nadal dostępne będą dla ruchu odcinki: Kalwaria Zebrzydowska –Wadowice (17 km), Wadowice –Bielsko Biała Główna (42 km), Trzebinia –Bolęcin (4 km), Tarnów –Szczucin (49 km). Czasowo wyłączone zostaną jedynie odcinki Sucha Beskidzka –Żywiec oraz Rabka Zdrój –Nowy Sącz, na które przewoźnicy nie zgłaszali zainteresowania.
Optymalizacja sieci ma przynieść oszczędności rzędu kilkudziesięciu milionów złotych rocznie i w ten sposób pozwoli wygenerować dodatkowe nakłady na utrzymanie linii intensywnie eksploatowanych przez przewoźników. Dzięki takim działaniom przychody z udostępniania torów będzie można w pełni wykorzystać na utrzymanie funkcjonujących linii w jak najlepszych stanie technicznym.
Obecnie 90% ruchu kolejowego w Polsce odbywa się po około 12 tysiącach km linii kolejowych z ponad 19 tysięcy km zarządzanych przez PLK.

Komentarze