Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Londyn: Network Rail widzi przyszłość kolei w dużych prędkościach

inforail
31.08.2009 16:06
0 Komentarzy

Network Rail zaprezentowało wizję kolei w przeciągu najbliższych 30-50 lat. Według niej czas jazdy z Londynu do Glasgow miałby wynosić 2 godziny i 16 minut, do Manchesteru godzinę i sześć minut, natomiast do Birmingham zaledwie 46 minut. Czasy te mają być osiągane dzięki budowie nowych linii kolejowych dużych prędkości. Obecna sieć kolejowa przewozi 1,3 miliarda pasażerów rocznie, natomiast w niedalekiej przyszłości spodziewany jest wzrost tej wartości do 2,5 miliarda pasażerów rocznie. Temu zadaniu nie będzie w stanie sprostać obecna infrastruktura, stąd budowa nowych linii jest wręcz koniecznością.
W związku z tym w opracowywanym przez rok studium rozważano rozwojowe warianty tras z Londynu w kierunku Yorkshire i dalej do Szkocji;z Londynu do regionu East Midlands;z Londynu przez West Midlands do Szkocji oraz z Londynu na zachód do południowej Walii. Wśród tych korytarzy jako najbardziej pilny został określony z Londynu przez West Midlands do Szkocji, który dubluje obecną trasę West Coast Main Line –WCML. Ponieważ linia ta stanowi obecnie główną linię w kraju, więc nie powinno dziwić stwierdzenie iż do 2020 roku zostanie na jej południowym odcinku wyczerpana przepustowość, pomimo realizacji wartego 9 miliardów programu modernizacji. W związku z tym trasa ta otrzymała miano priorytetowej pod względem budowy linii dużych prędkości.
Trasa ta będzie prowadziła z Londynu do Preston i Glasgow z liniami bocznymi do miast Birminghan, Manchester, Liverpool oraz do Edynburga. Budowa dwutorowej linii o długości 1200 km ma pochłonąć 15 miliardów funtów szterlingów, a taką samą sumę planuje się przeznaczyć na zakup gruntów potrzebnych pod nową trasę. Po dodaniu kosztów różnych studiów i opracowań łączna kwota budowy linii została oszacowana na 34 miliardy funtów szterlingów. Nowa trasa nie będzie połączona z HS1 w kierunku kontynentu, ponieważ według szacunków bezpośrednie pociągi przyniosłyby zbyt mały przyrost ilości pasażerów w stosunku do kosztów budowy łącznicy w centrum Londynu. Według zapowiedzi nowa linia miałaby zostać wybudowana według europejskich standardów, zamiast wąskiej brytyjskiej skrajni. Dzięki temu pociągi zaoferują większą pojemność niż ma to miejsce obecnie. Dzięki budowie nowej linii zostanie uwolniona przepustowość na linii konwencjonalnej dla lokalnych pociągów pasażerskich oraz towarowych.
Źródło: Opracowane na podstawie Railway Gazette International

Komentarze