Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Kujawsko-pomorskie: Remonty dworców

inforail
22.08.2013 14:43
0 Komentarzy

Samorząd województwa – we współpracy z lokalnymi samorządami i spółkami kolejowymi –prowadzi działania na rzecz poprawy standardu i oferty regionalnego transportu kolejowego. Są wśród nich inwestycje związane z remontami i modernizacją dworców oraz budową przystanków i platform przesiadkowych.
– Na początek dokonaliśmy inwentaryzacji budynków dworcowych w całym regionie. Dokument „Analiza stanu dworców i przystanków kolejowych na terenie województwa kujawsko-pomorskiego”powstał w ramach międzynarodowego projektu Inter-Regio-Rail. Zawiera opis infrastruktury dworcowej na wszystkich czynnych liniach kolejowych w województwie oraz na trasach z zawieszonym ruchem pasażerskim, w tym analizę stanu technicznego budynków, peronów i terenów wokół dworców. Charakteryzuje też, na podstawie przeprowadzonych badań, kierunki i trasy najczęściej wybierane przez podróżnych i ich oczekiwania dotyczące sfery funkcjonalnej dworców –wyjaśnia marszałek Piotr Całbecki.
Tuchola
W ramach unijnego projektu Inter-Regio-Rail (redukcja barier w dostępie do transportu kolejowego) powstała też koncepcja rewitalizacji dworca kolejowego w Tucholi oraz jego otoczenia, która posłuży nie tylko realizacji adaptacji obiektu pod współczesne potrzeby, ale także jako standard dla modernizacji podobnych obiektów w całym regionie. Samorząd miasta, wspierany przez samorządowe władze województwa, przejął dworzec od PKP. Przygotowane na zamówienie samorządu województwa przez poznańską firmę AC Studio opracowanie przedstawia sposób i zakres rewitalizacji budynku wraz z propozycjami zagospodarowania oraz wykorzystania, w powiązaniu z sąsiadującym przystankiem autobusowym. Celem jest między innymi stworzenie węzła przesiadkowego. Przygotowano trzy warianty realizacji. Wszystkie zakładają wyeksponowanie zabytkowego budynku stacji i utworzenie otwartej przestrzeni publicznej, przyjaznej dla mieszkańców i podróżnych. We wnętrzu poczekalni zostaną odtworzone oryginalne zdobienia i detale architektoniczne.
Wzorcowe rozwiązania, dotyczące przede wszystkim informacji pasażerskiej, integracji różnych form transportu zbiorowego i indywidualnego oraz rozwiązań z zakresu redukcji barier dla osób z problemami w poruszaniu się, będą wykorzystywane we wszystkich planowanych do modernizacji obiektach dworcowych na terenie naszego województwa, oczywiście z uwzględnieniem ich odrębności architektonicznej i walorów historycznych.
Aleksandrów Kujawski
Samorząd województwa od początku wspiera prace restauratorskie zabytkowego dworca w Aleksandrowie Kujawskim, który władze gminy nieodpłatnie przejęły od PKP. Rewitalizacja dworca została podzielona na cztery etapy. Historyczny dworzec jest najdłuższym takim obiektem w Europie. Po zakończeniu prac będzie służył między innymi kulturze, chcemy też wypromować go na jedną z atrakcji turystycznych. Prace rewitalizacyjne podporządkowano zasadzie zachowania zabytkowej substancji i unikalnego XIX-wiecznego klimatu.
Władze gminy otrzymały wsparcie w wysokości ponad 2 milionów złotych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Warty 2,5 miliona złotych projekt zakłada renowację głównej części budynku dworca. Umowa o dofinansowaniu przedsięwzięcia została podpisana w styczniu 2013. Dwa lata wcześniej ponad 220 tysięcy złotych wsparcia z naszego RPO oraz budżetu województwa trafiło na remont dachu nad dworcową salą restauracyjną. W 2010 roku z dotacja z budżetu województwa pozwoliła na przeprowadzenie remontu elewacji głównej części budynku z charakterystycznym portykiem.
Bydgoszcz i Toruń
Bydgoszcz Błonie to nazwa zupełnie nowego przystanku kolejowego. Budowa podyktowana jest koniecznością zwiększenia dostępności komunikacyjnej zachodniej części Bydgoszczy. Zaplanowano powstanie dwóch peronów, a także pętli autobusowej. Przedsięwzięcie jest częścią projektu BiT-City.
W ramach BiT City powstaną też zintegrowane węzły komunikacyjne związane ze zmodernizowanymi przystankami kolejowymi Bydgoszcz Bielawy i Bydgoszcz Leśna. Przygotowywany obecnie przez magistrat remont dworca głównego w Toruniu także jest częścią tego projektu.

Komentarze