Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Kolejne protesty w Serbii. W tle zawalony dworzec kolejowy

inforail
25.11.2024 12:45
0 Komentarzy

Obywatele i aktywiści zgromadzili się w niedzielę w Nowym Sadzie na północy Serbii, by po raz kolejny zażądać odpowiedzialności karnej za tragedię na dworcu kolejowym, w wyniku której śmierć poniosło 15 osób – poinformowały lokalne media.

Zgromadzeni w Nowym Sadzie oświadczyli, że „nie spoczną, dopóki wszyscy odpowiedzialni (za tragedię na dworcu kolejowym) nie znajdą się w więzieniu”. W czasie niedzielnej demonstracji odnotowano kilka drobnych incydentów – podał tygodnik „Vreme”.

Spis treści:

  1. Jakie były główne hasła i symbole używane przez uczestników demonstracji w Nowym Sadzie?
  2. Kto został zatrzymany w związku z tragedią na dworcu kolejowym, a jakie były zarzuty wobec podejrzanych?
  3. Kiedy otwarto dworzec kolejowy w Nowym Sadzie i jaka firma odpowiadała za jego renowację?
Katastrofa na dworcu Nowy Sad
Katastrofa na dworcu Nowy Sad/foto: PAP

Tragedia na dworcu kolejowym

Organizatorzy akcji wezwali opozycyjne partie polityczne Serbii do kontynuowania nacisków, a obywateli do zjednoczenia.

Na głównej arterii Nowego Sadu napisano czerwoną farbą „Bulwar zakrwawionych rąk”, a maszerujący miastem demonstranci nieśli na przedzie pochodu „krwawy” herb Nowego Sadu oraz transparenty z napisami: „Odpowiedzialność, wolność, sprawiedliwość” czy „Wszyscy znajdujemy się pod częścią dachu”, który zabił na dworcu kolejowym 14 osób. Ostatnia ofiara zmarła w tym tygodniu w szpitalu.

Przed siedzibą rządzącej Serbskiej Partii Postępowej (SNS) przy Bulwarze Wyzwolenia w Nowym Sadzie zgromadziło się kilkudziesięciu jej zwolenników, którzy wdali się w starcia słowne z uczestnikami protestu.

W sobotę nowosadzki sąd wydał nakaz aresztowania na okres do 30 dni byłego ministra budownictwa Serbii Gorana Vesicia, który po tragedii z początku listopada podał się do dymisji. Do aresztu tymczasowego trafił też m.in. były dyrektor serbskich kolei, a do aresztu domowego – pełniąca obowiązki dyrektora kolei oraz wiceminister zajmująca się transportem kolejowym.

Sąd argumentował, że decyzja o zatrzymaniu podejrzanych została podjęta w związku z poważnym przestępstwem przeciwko bezpieczeństwu powszechnemu.

W niedzielę prokuratura w Nowym Sadzie ogłosiła, że aresztowano 13. osobę w sprawie tragedii, którą podejrzewa się o „popełnienie ciężkiego przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu powszechnemu w związku z nienależytym wykonaniem robót budowlanych”.

Dworzec kolejowy w Nowym Sadzie został oficjalnie otwarty w lipcu 2024 roku, po trzyletniej przebudowie. Za renowację odpowiadało chińskie konsorcjum CRIC&CCCC. Przyczyny zawalenia się części dachu, pod którym zginęło 14 osób, są nadal badane przez prokuraturę.

Komentarze