Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Koleje w projekcie CPK nie będą budowane od nowa. Łączyć w Baranowie

inforail
26.06.2024 17:45
0 Komentarzy

W Baranowie pod Warszawą powstanie nowe lotnisko i będzie to najnowocześniejsze lotnisko w Europie – poinformował premier Donald Tusk.

Jak dodał, rząd rezygnuje z koncepcji budowy linii kolejowych, przecinających się w Baranowie.

Spis treści:

  1. Gdzie powstanie nowe lotnisko?
  2. Jaki będzie początek budowy nowej sieci kolejowej według Donalda Tuska?
  3. Co rząd proponuje zamiast budowy nowych linii kolejowych przecinających się w Baranowie?
Piotr Malepszak
Piotr Malepszak/foto: MI

Koleje nie będą budowane od nowa

W naszym projekcie koleje nie będą budowane od nowa, żeby się łączyć w Baranowie – oświadczył Tusk na konferencji prasowej, dodając, że taka koncepcja oznacza też ograniczenie skali wywłaszczeń pod nowe linie kolejowe. Jak dodał, zamiast tego rząd proponuje połączenia kolejami wszystkich dużych polskich miast. Koleje, które proponujemy to połączenia polskich miast między sobą, to relatywnie gęsta sieć łącząca realne skupiska ludzi i obsługująca realne potoki pasażerów – stwierdził szef rządu.

Jak dodał Donald Tusk, początkiem budowy nowej sieci kolejowej będzie tzw. „Y”, czyli linia kolei dużych prędkości, łącząca Warszawę z Łodzią, a następnie w okolicy Sieradza rozgałęziająca się w kierunku Poznania i Wrocławia.

Realizm w tym projekcie to jeden z kluczowych elementów, bo chcemy odpowiedzialnie podchodzić do publicznych pieniędzy. Chcemy, aby system kolejowy był w nim spójny, dopasowany do potrzeb, a efekt namacalny dla pasażerów. By korzystali oni z nowego taboru, bo wcześniej np. 7 zapowiedzi kupna nowych pociągów dużych prędkości nie udało się spełnić. Dopiero my w tym roku ogłosimy na nie przetarg – powiedział Piotr Malepszak, wiceminister infrastruktury.

Maciej Lasek
Maciej Lasek/foto: MI

W projekcie CPK były bardzo duże opóźnienia. Zagraniczni doradcy wskazywali, że był on studnią bez dna. Te 6 miesięcy poświęciliśmy na naprawę tego projektu, żeby był spięty z inwestycjami kolejowymi i drogowymi, by był wykonalny w realnym harmonogramie. By na nowe lotnisko w Baranowie pasażerowie mogli wygodnie dojechać, a nasz narodowy przewoźnik był przygotowany do objęcia na nim roli najważniejszego gracza – dodał Maciej Lasek, pełnomocnik ds. CPK.

Zapowiedziano również wdrożenie projektu Megalopolis Polska 100 minut, w ramach którego z Warszawy do innych miast wojewódzkich mamy jeździć w około 100 minut lub mniej. Oto propozycja rządu:

Polska 100 minut
Polska 100 minut

Komentarze