Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Koleją przez Oborniki

inforail
19.05.2009 15:24
0 Komentarzy
15 maja minie dokładnie 130 lat od oddania do użytku linii kolejowej z Poznania przez Oborniki, Rogoźno i Chodzież do Piły (15 maja 1879 rok). Była to pierwsza linia kolejowa wybudowana na terenie Wielkopolski z budżetu państwa po nacjonalizacji prywatnych przedsiębiorstw kolejowych. W pierwotnych planach powyższy szlak miało wybudować Towarzystwo Kolei Poznańsko –Kluczborskiej. Jednotorowa trasa wiodła z Poznania przez Piłę, Szczecinek do Kołobrzegu z odgałęzieniem w Szczecinku do Ustki. Od 1 stycznia 1886 roku trasa posiadała już drugi tor jezdny.
Koleją przez Oborniki. Fot. Krzysztof Springer
Po odzyskaniu niepodległości trasa do Piły została przecięta granicą. Punkt graniczny znajdował się pomiędzy stacją Dziembówko a Piłą Kaliną. 1 stycznia 1922 roku powyższy fragment został rozebrany. W tym samym czasie rozebrano jeden tor od Rogoźna do Dziembówka. W okresie II wojny światowej ten sam los spotkał fragment od Złotnik do Rogoźna. Okupant za to odbudował brakujący fragment od Dziembówka do Piły Kaliny. Znów pociągi mogły zacząć jeździć bezpośrednio do Kołobrzegu, nad morze. Powyższe przedsięwzięcie było strategiczne dla ruchu pociągów wojennych.
Koleją przez Oborniki. Fot. Krzysztof Springer
W okresie Polski Ludowej etapami modernizowano naszą trasę. Odbudowano most na Warcie. W latach 70-tych dobudowano drugi tor od Złotnik do mostu nad Wartą w Obornikach (dawny posterunek Oborniki Most). 29 listopada 1990 roku, już w obecnym ustroju, otworzono trakcję elektryczną i nastąpił przejazd pierwszego pociągu elektrycznego z Poznania do Piły. W skład pociągu wchodziły dwie jednostki elektryczne EN57. Za rok będziemy obchodzić 20 rocznicę elektryfikacji tego odcinka trasy. Rok wcześniej, w 1989 roku ruszyły pociągi elektryczne z Piły w stronę Kołobrzegu.
Koleją przez Oborniki. Fot. Krzysztof Springer
Do niedawna Oborniki były stacją węzłową. To tu zaczynała się trasa do Wronek, która prawie po 100 latach istnienia została rozebrana. Trasa ta została otwarta etapami w 1910 roku. Wpierw 1 lutego 1910 roku oddano fragment z Wronek do Jaryszewa Obornickiego. Cały szlak do Obornik był przejezdny już 1 lipca tego samego roku. Była to trasa lokalna, na której ruch kolejowy był niewielki. Średnio dziennie przejeżdżały nią 4 pociągi i od czasu do czasu pociąg towarowy.
Koleją przez Oborniki. Fot. Krzysztof Springer
Ruch pociągów pasażerskich został zawieszony w 1992 roku. Jak podaje Stanisław Koziarski w książce Sieć kolejowa Polski w latach 1918 –1992, PKP zawiesiły przewozy na tej linii bez zgody władz terenowych. W roku tym polska kolej przeżyła szok. Zawieszono ruch na kilkudziesięciu szlakach o łącznej długości ok. 1000 km.
Koleją przez Oborniki. Fot. Krzysztof Springer
Z dniem 1 stycznia 1994 roku zawieszono ruch towarowy na trasie od Słonaw do Obrzycka. 1 stycznia 2000 roku zrobiono to samo na odcinku z Obornik do Słonaw. Najdłużej był czynny szlak z Obrzycka do Wronek. Ruch zawieszono całkowicie 22 grudnia 2000 roku. W 2001 roku linia była już nieprzejezdna. Pomiędzy Obrzyckiem a mostem nad Wartą brakowało 200 metrów torów.
Koleją przez Oborniki. Fot. Krzysztof Springer
28 lutego 2005 roku linia została skreślona z kolejowego wykazu linii kolejowych (D29). W 2008 roku, na przełomie maja i czerwca na terenie gminy Oborniki linia została rozebrana.
W aktualnym rozkładzie jazdy Oborniki posiadają bezpośrednie połączenia kolejowe z Poznaniem, Piła, Kołobrzegiem, Koszalinem, Słupskiem, Wrocławiem, Katowicami, Krakowem i Przemyślem. W okresie letnim dzięki pociągom sezonowym miasto zyskuje dodatkowe połączenie z Ostrowem Wielkopolski, Bielsko –Białą, Łebą oraz Ustką.
Koleją przez Oborniki. Fot. Krzysztof Springer
W związku z tyloma jubileuszami Biblioteka Publiczna im. Antoniego Małeckiego w Obornikach (ul. Kopernika 10) serdecznie zaprasza na wystawę poświęconą kolei na Ziemi Obornickiej. Będzie można ją oglądać od 18 maja do 12 czerwca w godzinach otwarcia Biblioteki (poniedziałek –piątek od 9 do 18, sobota od 9 do 13). Wszystkie osoby, które interesuje historia regionu i kolei serdecznie zapraszamy.

Komentarze