Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Kolej w Polsce: komu rośnie, komu spada liczba pasażerów? A kto notuje największą dynamikę?

inforail
10.12.2024 12:45
0 Komentarzy

W III kwartale 2024 r. największy wzrost liczby pasażerów rok do roku był w województwie mazowieckim (o 3,1 mln). Za to największą dynamikę wzrostu, podobnie jak w przypadku II kwartału 2024 r., odnotowało województwo małopolskie.

W III kwartale 2024 r., w porównaniu do tego samego okresu w zeszłym roku, liczba pasażerów wzrosła we wszystkich województwach oprócz śląskiego. Tam liczba pasażerów spadła o 1,2%.

Spis treści:

  1. W którym województwie odnotowano największy wzrost liczby pasażerów w III kwartale 2024 roku w ujęciu liczbowym i procentowym?
  2. Które województwa w III kwartale 2024 roku miały dwucyfrową dynamikę wzrostu liczby pasażerów?
  3. Jakie zmiany w liczbie pasażerów i wskaźniku wykorzystania kolei miały miejsce w województwie śląskim w III kwartale 2024 roku?
Pociąg Kolei Małopolskich
Pociąg Kolei Małopolskich

Liczba pasażerów w województwach

W III kwartale 2024 r. z kolei skorzystało o 8,7 mln pasażerów więcej niż w tym samym okresie w 2023 r. Liczba pasażerów wzrosła rok do roku w 15 województwach. Spadek był jedynie w województwie śląskim (o 1,2%).

W województwie mazowieckim, w którym liczba odprawionych pasażerów jest najwyższa, w III kwartale 2024 r. liczba podróżnych wzrosła o 13,3% (26,3 mln). Powyżej 20 mln pasażerów podróżowało pociągami także w województwie pomorskim (21,3 mln), co oznacza wzrost o 9,6%. Największy procentowy wzrost liczby podróżnych drugi kwartał z rzędu był w województwie małopolskim, gdzie z kolei skorzystało niemal 9 mln podróżnych. Było to o 1,9 mln pasażerów więcej niż w III kwartale 2023 r. (wzrost o 26%). Jednym z czynników większego zainteresowania podróżowaniem koleją w tym województwie było wprowadzenie dwóch ofert: Biletu Metropolitalnego oraz Małopolskiego Biletu Zintegrowanego. Na podstawie tych biletów w wyznaczonych strefach można skorzystać z przejazdów obsługiwanych przez Koleje Małopolskie, Koleje Śląskie i Polregio oraz Komunikację Miejską w Krakowie.

W III kwartale 2024 r. dwucyfrową dynamikę wzrostu liczby podróżnych zanotowało 5 województw: małopolskie, mazowieckie, podkarpackie, podlaskie i zachodniopomorskie.

Udział województw w liczbie odprawionych pasażerów

W dwóch województwach z największą liczbą pasażerów (mazowieckim i pomorskim) odprawianych jest łącznie 46,1% wszystkich podróżnych w Polsce. W samym województwie mazowieckim odprawiono w III kwartale bieżącego roku ponad 25,5% wszystkich pasażerów. Udział żadnego z pozostałych województw według liczby odprawionych pasażerów nie przekroczył 10% w skali kraju. Województwo podlaskie jest od lat jedynym województwem, w którym udział w liczbie pasażerów kształtuje się poniżej 1%. Największy wzrost udziału był w województwie małopolskim (1,2 punktu procentowego), a największy spadek odnotowało województwo śląskie (-0,7punktu procentowego).

Wskaźnik wykorzystania kolei w województwach

Wskaźnik wykorzystania kolei w III kwartale 2024 r. wyniósł 2,7 i wzrósł rok do roku o 0,2. Zmniejszył się tylko w województwie śląskim, o 0,01. Jego najwyższy kwartalny poziom (9) przypadł województwu pomorskiemu, które odnotowało jego największy wzrost w stosunku rok do roku (+0,79). Kolejnymi województwami o najwyższym odnotowanym wzroście wskaźnika w III kwartale 2024 r. były mazowieckie (+0,56) i małopolskie (+0,54), natomiast poziom powyżej średniego wskaźnika reprezentowały jeszcze województwa dolnośląskie (3,21) i mazowieckie (4,77).

Pomorski Impuls
Pociąg w woj. pomorskim

Porównanie wyników w województwach w III kwartale z II kwartałem 2024 r.

W porównaniu z II kwartałem 2024 r. liczba pasażerów w III kwartale zmniejszyła się o 0,7%. Spadki dotyczyły większości województw. Największy wzrost pasażerów, o 1,4 mln (7,1%) odnotowało województwo pomorskie. Najwyższy procentowy wzrost ich liczby miał miejsce w województwie zachodniopomorskim, w którym kwartał do kwartału wyniósł on 24,3% (0,8 mln podróżnych). Największy procentowy spadek był w województwie łódzkim (-13%), a największy spadek pod względem liczby pasażerów dotyczył województwa wielkopolskiego (-0,7 mln). Największy przyrost udziału w liczbie odprawionych pasażerów względem II kwartału (1,5%) odnotowało województwo pomorskie, a największy spadek (-0,6%) – w województwie wielkopolskim.

Wskaźnik wykorzystania kolei zmalał w porównaniu z II kwartałem o 0,02%. W 6 województwach ten parametr wzrósł. Najwyższy wzrost (o 0,59) był w województwie pomorskim. Spośród pozostałych 10 województw, które dotknął spadek wskaźnika, największy odnotowano w województwie łódzkim (-0,28).

Komentarze