Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Kolej na folklor! Koleje Śląskie partnerem 62. Tygodnia Kultury Beskidzkiej

inforail
23.07.2025 16:30
0 Komentarzy

Już wkrótce Beskidy ponownie rozbrzmią muzyką, śpiewem i tańcem. Wszystko za sprawą 62. edycji Tygodnia Kultury Beskidzkiej – jednego z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych festiwali folklorystycznych w Polsce.

Wydarzenie, które odbędzie się w dniach od 26 lipca do 3 sierpnia 2025 roku, zyskało w tym roku nowego, strategicznego partnera – Koleje Śląskie.

Rozkład jazdy:

  1. Jakie działania podjęły Koleje Śląskie, aby ułatwić dojazd na 62. Tydzień Kultury Beskidzkiej?
  2. Jakie atrakcje i wydarzenia towarzyszą tegorocznej edycji festiwalu w Beskidach?
  3. Na czym polega wakacyjna oferta Kolei Śląskich dostępna w aplikacji „Kaeśka”?

Góralskie rytmy w podróży

Z myślą o uczestnikach festiwalu, Koleje Śląskie przygotowały dodatkowe połączenia do miejscowości festiwalowych, takich jak Wisła, Żywiec, Bielsko-Biała czy Ustroń. Już teraz podróżujący do Wisły mogli poczuć atmosferę zbliżającego się święta folkloru – w jednym z pociągów wystąpiła kapela góralska z Wisły, wykonując utwory takie jak „Hej bystra woda” czy „Szła dzieweczka do laseczka”. Pasażerowie nie tylko słuchali muzyki – śpiewali, klaskali, a nawet tańczyli, wcielając w życie hasło tegorocznej edycji: „Nakręć się na folklor”.

Festiwal z tradycją i rozmachem

Tydzień Kultury Beskidzkiej to wydarzenie o międzynarodowym zasięgu. Na scenach w Wiśle, Żywcu, Szczyrku, Istebnej, Makowie Podhalańskim, Oświęcimiu, Ujsołach i czeskim Jabłonkowie zaprezentuje się blisko 100 zespołów, w tym goście z Japonii, Meksyku, Portugalii, Serbii, Cypru Północnego czy Finlandii. Łącznie festiwal odwiedzi ok. 4 tysiące artystów – tancerzy, muzyków, śpiewaków, rzemieślników i twórców ludowych.

W ramach TKB odbędą się także dwa prestiżowe konkursy: 34. Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne w Wiśle oraz 56. Festiwal Folkloru Górali Polskich w Żywcu, w którym udział weźmie 26 zespołów oraz ponad 150 kapel, grup śpiewaczych i solistów rywalizujących o Złote Żywieckie Serca.

Koleje Śląskie – więcej pociągów, niższe ceny

Z okazji TKB w rozkładzie jazdy pojawi się sześć dodatkowych kursów Kolei Śląskich. Trzy z nich zaplanowano na 27 lipca, a kolejne trzy – na 3 sierpnia. Uczestnicy będą mogli skorzystać m.in. z pociągów relacji Katowice–Bielsko-Biała, Bielsko-Biała–Wisła Głębce oraz Wisła Głębce–Katowice z odjazdem po godzinie 21:00, co ułatwi powrót z wieczornych koncertów.

Warto też zwrócić uwagę na wakacyjną promocję przewoźnika. W dniach roboczych od 27 czerwca do 29 sierpnia, rodzice i opiekunowie podróżujący z dziećmi do 16. roku życia mogą kupić bilety jednorazowe w cenie 10 zł za osobę – oferta obowiązuje na terenie całego województwa i dostępna jest wyłącznie przez aplikację mobilną „Kaeśka”.

Kultura i transport ręka w rękę

– Wspieraliśmy, wspieramy i zawsze będziemy wspierali Tydzień Kultury Beskidzkiej. To dla nas nie tylko obowiązek, ale i przywilej – podkreślał Rafał Ryplewicz z Zarządu Województwa Śląskiego. – Jako regionalny przewoźnik zawsze angażujemy się w ważne wydarzenia kulturalne – dodaje Krzysztof Klimosz, prezes Kolei Śląskich.

Współpraca Kolei Śląskich z organizatorami festiwalu to przykład, jak efektywnie łączyć promocję dziedzictwa kulturowego z rozwijaniem transportu publicznego. A dla pasażerów – to po prostu idealna okazja, by „nakręcić się na folklor” i bezpiecznie oraz komfortowo dotrzeć na miejsce niezapomnianych wydarzeń.

Komentarze