Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Kiedy znikną EN57?

inforail
19.03.2021 20:45
0 Komentarzy

Posłanka Paulina Matysiak wystosowała do Ministra Infrastruktury interpelację, dotyczącą jednostek EN57.

Nie będziemy ukrywać, że czekamy na odpowiedź resortu z niecierpliwością. Mimo że pewne fakty są oczywiste, jak chociażby ten, że Polregio (Przewozy Regionalne) nie wycofają ich w ciągu najbliższych 10 lat, poczekajmy na nią. Przypomnijmy jednak, że większość umów, podpisanych przez przewoźnika z urzędami marszałkowskimi nie zobowiązuje go do wycofania EN57 i wprowadzenia do ruchu nowych składów. EN57 stanowią podstawę taboru także PKP SKM, licznie są wykorzystywane przez Koleje Mazowieckie, kursują także w barwach Kolei Śląskich, Kolei Wielkopolskich czy Kolei Dolnośląskich. Warszawska SKM korzysta z 14WE, czyli najbardziej zaawansowanej modernizacji EN57. Do wycofania tych składów jeszcze daleka droga…      

Posłanka Matysiak w interpelacji pisze, że produkowane przez zakład Pafawag we Wrocławiu elektryczne zespoły trakcyjne znane jako EN57 (5B/6B) to legenda w historii polskiej kolei. Te pamiętające swoją świetność w czasach PRL-u składy wciąż można zobaczyć na polskich torach. Część tych składów przeszła w ostatnich latach modernizację wykonaną przez ZNTK “Mińsk Mazowiecki” (i nie tylko – red.) i do dzisiaj służy pasażerom. Jak stwierdza z inspiracji pasjonatów kolei zadaje kilka pytań w sprawie przyszłości tych składów Ministrowi Infrastruktury:

1. Ile niezmodernizowanych jednostek EN57 znajduje się w tej chwili w użytkowaniu przewoźników? Proszę o ich wymienienie, podanie regionów, w których takie jednostki kursują, przewoźników, którzy nimi dysponują (w przypadku Polregio w podziale na zakłady).

2. Czy Ministerstwo Infrastruktury jest w stanie podać datę graniczną, po której z polskich torów powinny zniknąć składy EN57, które są wciąż niezmodernizowane?

3. Proszę podać z jakiego roku pochodzi najstarsza obecnie jednostka EN57 będąca w użytkowaniu polskich przewoźników? Jakim numerem bocznym opisano tę jednostkę?

4. Ile pociągów należałoby kupić w najbliższych latach by zastąpić wszystkie niezmodernizowane jednostki EN57 na terytorium Polski? Czy jest szansa by pozyskać na to środki z Krajowego Programu Odbudowy?

Nas zastanawia czy Polregio (Przewozy Regionalne) udostępnią takie dane czy też swoim zwyczajem stwierdzi, że jest to tajemnica przedsiębiorstwa? Obstawiamy raczej tę drugą opcję, ale poczekajmy…

Komentarze