Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Kiedy zakończenie ewaluacji ws. rozbudowy polskiej sieci kolejowej? Padła data

inforail
21.08.2024 12:45
0 Komentarzy

Zakończenie ewaluacji ws. rozbudowy sieci kolejowej w Polsce jest planowane na koniec 2025 r. – wskazało Ministerstwo Infrastruktury w odpowiedzi na interpelację poselską.

Działanie nie będzie dotyczyło podstawowego ciągu linii „Y” (Warszawa – Łódź – Wrocław/Poznań), który będzie możliwie szybko przygotowywany do realizacji.

Spis treści:

  1. Kiedy planowane jest zakończenie ewaluacji rozbudowy sieci kolejowej w Polsce?
  2. Jakie trzy główne cele przyświecają planowi rozwoju sieci kolejowej w Polsce według Ministerstwa Infrastruktury?
  3. Co oznacza wprowadzenie Horyzontalnego Rozkładu Jazdy (HRJ) i jakie ma on znaczenie dla przyszłego planu transportowego?
Linia kolejowa
Linia kolejowa/foto: PKP PLK

Prace jeszcze przed nami

„Aktualnie inicjowane są prace mające na celu ewaluację zarówno przyjętych, jak i nowo proponowanych, korytarzy linii kolejowych. Działanie to nie będzie dotyczyło podstawowego ciągu linii 'Y’ (Warszawa – Łódź – Wrocław / Poznań), który stanowiąc priorytet inwestycyjny, będzie możliwie szybko przygotowywany do realizacji. W zakresie pozostałych ciągów wspomniana ewaluacja będzie podstawą do podejmowania decyzji dotyczących kierunków rozwoju infrastruktury kolejowej oraz kolejnych priorytetów inwestycyjnych” – napisano w dokumencie.

„Prace prowadzone będą we współpracy z PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., przy udziale interesariuszy branżowych i samorządowych, a ich zakończenie planowane jest na koniec 2025 r. Na chwilę obecną żaden z projektów nie został wykluczony z przygotowań do realizacji, jak również nie można – przed zakończeniem wspomnianych prac – z pewnością potwierdzić, że będzie realizowany w kształcie, w jakim był pierwotnie planowany” – dodano.

Jak wskazał resort, analizy obejmą m.in. spodziewaną liczbę pasażerów i pociągów na poszczególnych odcinkach, ich położenie na ciągach europejskich, adekwatność parametrów technicznych, stopień zaawansowania projektów oraz dostępność i realność ewentualnych alternatywnych rozwiązań.

„Uwzględniona będzie obsługa ośrodków regionalnych w sposób odpowiedni do spodziewanego zapotrzebowania na przewozy” – zaznaczono.

Ministerstwo Infrastruktury wskazało, że przygotowany plan rozwoju sieci kolejowej w Polsce opiera się na trzech filarach:

– skomunikowaniu każdego powiatu w Polsce z pociągami dalekobieżnymi(bezpośrednio, kolej regionalna, autobusy);

– umożliwieniu podróży przez cały kraj – np. znad morza w góry w około 3 godziny;

– połączeniu największych aglomeracji z Warszawą w czasie do 100 minut.

„Jednym z kluczowych założeń jest wdrożenie Horyzontalnego Rozkładu Jazdy (dalej jako: 'HRJ’) w perspektywie roku 2035. Jest to kompleksowe zarządzanie koncepcją rozkładową na obszarze całej Polski w horyzoncie długoterminowym. HRJ będzie bazą dla opracowania nowego planu transportowego” – napisał resort.

„Ponadto HRJ będzie wdrożeniem koncepcji dostępu do krajowego systemu kolei dalekobieżnej z każdego powiatu. W trakcie konsultacji projektu wspólnie z marszałkami województw zostanie określona odpowiedzialność i poziom wsparcia za kolejowe lub autobusowe połączenia dowozowe” – dodał. (PAP Biznes)

Komentarze