Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Jutro protest związkowców

inforail
18.10.2022 10:45
0 Komentarzy

19 października 2022 r. odbędzie się manifestacja organizowana przez Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych i Forum Związków Zawodowych, podczas której nastąpi przekazanie Pani Minister Rodziny i Polityki Społecznej petycji dotyczącej uchylenia przepisu art. 4 pkt 5 ustawy z dnia 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych, zakładającego ich stopniowe wygaszanie oraz poszerzenia wykazu prac w szczególnych warunkach i o szczególnym charakterze. 

Manifestacja rozpocznie się o godzinie 11:00 przemarszem spod Pałacu Kultury i Nauki pod siedzibę Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

Emerytury

O godzinie 12:30, po przemówieniach kierownictwa i przedstawicieli organizacji członkowskich zrzeszonych w OPZZ i FZZ, złożymy na ręce Pani Minister Rodziny i Polityki Społecznej petycję dotyczącą wprowadzenia oczekiwanych zmian w tym zakresie.

Emerytury pomostowe miały być ściśle powiązane z budową alternatywnego systemu ochrony osób wykonujących prace uciążliwe. Oznaczało to wolę ścisłego powiązania obowiązku opracowania strategii z wygasającym charakterem emerytur pomostowych. Pomimo tego, że już 8 lat temu upłynął ostateczny termin na przygotowanie strategii, rząd nie wywiązał się z nałożonego na niego zobowiązania. Niespełnienie obietnicy stworzenia strategii sektorowej, a także fakt, że zakładany postęp technologiczny nie poprawił warunków pracy w stopniu upoważniającym do stwierdzenia, że warunki szkodliwe zostały w całości wyeliminowane, czyni postulat uchylenia wygasającego charakteru emerytur pomostowych w pełni zasadnym.

Wątpliwości konstytucyjne budzą również przepisy prawne, zgodnie z którymi pracodawca opłaca składki na Fundusz Emerytur Pomostowych za zatrudnionych przez siebie pracowników, którzy nigdy nie nabędą prawa do emerytury pomostowej. Prowadzi to do powstawania rażąco niesprawiedliwych sytuacji, w których zatrudnieni w tym samym zakładzie pracy, na takich samych stanowiskach i wykonujący taką samą pracę mają inną sytuację prawną, uzależnioną jedynie od daty podjęcia pracy.

Podczas manifestacji zwrócona zostanie również uwaga na konieczność weryfikacji i poszerzenia katalogu prac wykonywanych w szczególnych warunkach oraz prac o szczególnym charakterze.

Komentarze