Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Jak kolej zmieniła warszawską Pragę

inforail
24.05.2023 11:45
0 Komentarzy

Wygląd XIX-wiecznego kolejarza, zawartość kufrów eleganckiej damy, zmiany prawobrzeżnej Warszawy dzięki połączeniom kolejowym – to tematyka wystawy „Kolej na Pragę”.

Ekspozycji w Muzeum Warszawskiej Pragi towarzyszy bogaty program wydarzeń dla rodzin z dziećmi.

O wystawie

Uruchomienie dalekobieżnych dróg żelaznych połączyło Warszawę ze Wschodem – Petersburgiem, Terespolem i Wilnem, a z warszawskiej Pragi uczyniło ważny węzeł kolejowy. Tańszy import i eksport towarów przyciągnął przemysł. Nowo powstałe kolejki wąskotorowe – Markowska i Jabłonowska – dowoziły nowych warszawiaków i ułatwiały dostęp do letnisk w Otwocku i Świdrze. Przewoziły też cegłę na budowę praskich domów.

Dziś transport kolejowy powraca jako ekologiczna alternatywa dla samolotów i samochodów. Najnowsze plany rozwoju miasta stawiają właśnie na rozwój transportu szynowego.

Historia kolei na Pradze

Wystawa „Kolej na Pragę” przybliża historię kolei prawobrzeżnej Warszawy od 1862 roku. Od uruchomienia tu pierwszej linii kolejowej, do 1974 roku, gdy odjechała ostatnia kolejka wąskotorowa do Marek. Opowiada o dalekobieżnych drogach żelaznych: Petersbursko-Warszawskiej, Terespolsko-Warszawskiej, Nadwiślańskiej i Obwodowej oraz podmiejskich kolejkach: Jabłonowskiej i Mareckiej.

Opowieść o dawnych dworcach, pociągach, klimacie podróży i perspektywach przyszłych pasażerów opiera się na zbiorach Muzeum Warszawy, Stacji Muzeum i Muzeum Narodowego w Warszawie.

Na wystawę składają się unikalne portrety, rysunki i fotografie, dokumenty, skrzynie podróżne rodziny Różyckich, nietypowe bilety – w tym na Kolej Konną, aplikacja umożliwiająca spacer po kolejarskim Nowym Bródnie, wspomnienia pasażerów i nagrane opowieści kolejarzy, m.in. z okresu II wojny światowej.

Zbiory Negatywów

Jaka będzie kolej przyszłości?

Ostatnia część wystawy to spojrzenie w przyszłość. Transport odpowiada za ponad 30% emisji dwutlenku węgla do atmosfery, kolejowy to zaledwie 0,4% tej emisji. Unia Europejska stawia na zrównoważoną mobilność. Dlatego, w myśl unijnych założeń, do 2050 roku Europę ma połączyć sieć kolei dużych prędkości. Siatka szybkich połączeń kolejowych ma sprawić, że ograniczymy korzystanie z samolotów i samochodów.

Na warszawskiej Pradze prawdopodobnie wzrośnie znaczenie Warszawy Wschodniej jako najważniejszego dworca przesiadkowego po tej stronie Wisły. Istniejąca linia średnicowa łącząca prawy i lewy brzeg stolicy zostanie rozbudowana.

Wydarzenia towarzyszące

Jako że miłośników kolei można znaleźć zarówno wśród młodszych, jak i starszych pokoleń w ramach wystawy zaplanowano wiele wydarzeń dla całych rodzin.

Już w niedzielę 28 maja odbędą się warsztaty dla dzieci Lokomotywa inspirowanie słynnym wierszem Juliana Tuwima, a 3 czerwca rodzinne oprowadzanie z kuratorką Anną Mizikowską. Z kolei 17 czerwca będzie można wziąć udział w rodzinnym tworzeniu book nook’ów, czyli małych makiet wymyślonych światów.

Więcej informacji na temat wystawy i programu wydarzeń towarzyszących znajduje się na stronie internetowej: muzeumpragi.pl. (inf. prasowa UM Warszawa)

Komentarze