Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

InnoTrans 2024: PKP PLK chcą stworzyć poligon FRMCS

inforail
27.09.2024 10:45
0 Komentarzy

Podczas Międzynarodowych Targów Technologii Transportu InnoTrans w Berlinie, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały listy intencyjne dotyczące współpracy w zakresie stworzenia w Polsce poligonu FRMCS.

Projekt będzie trwał dwa lata i umożliwi testowanie nowej technologii, która jest kluczowa dla przyszłości bezpiecznej i efektywnej eksploatacji kolei.

spis treści:

  1. Czym jest system FRMCS i jakie są jego główne cele w kontekście modernizacji kolei?
  2. Jakie firmy i instytucje będą współpracować z PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w zakresie testowania i wdrażania technologii FRMCS?
  3. Jakie korzyści dla polskiego przemysłu oraz bezpieczeństwa ruchu kolejowego przyniesie uruchomienie poligonu FRMCS?
Podczas Międzynarodowych Targów Technologii Transportu InnoTrans w Berlinie, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały listy intencyjne dotyczące współpracy w zakresie stworzenia w Polsce poligonu FRMCS.
Podpisanie listu intencyjnego/foto: PKP PLK

FRMCS czyli…

FRMCS (Future Railway Mobile Communication System) to zaawansowany standard łączności oparty na technologii 5G, który ma zastąpić obecnie używany system GSM-R. Jego głównym celem jest zwiększenie przepustowości na sieci kolejowej oraz optymalizacja kosztów. System został zaprojektowany z myślą o odporności, niezawodności oraz znacznie większej prędkości i pojemności transferu danych niż starszy system GSM-R. Nowy standard ma być w pełni rozwinięty do 2027 roku, a pierwsze komercyjne wdrożenia mają rozpocząć się w 2028 roku.

– FRMCS staje się motorem cyfryzacji całego komponentu kolejowego w Europie. The Future Railway Mobile Communication System i jego badania na poligonie zaczynają nowy standard komunikacji – mówi Piotr Kubicki, członek Zarządu  – dyrektor ds. transformacji cyfrowej PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Zgodnie z postanowieniami listów intencyjnych, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. we współpracy z firmami Ericsson, NetWorks, Alstom, ISN, Politechniką Warszawską oraz Pomorską Koleją Metropolitalną, podejmować będą wspólnie prace w zakresie wdrożenia i testowania FRMCS już na etapie rozwoju nowego systemu bezprzewodowej łączności kolejowej. Między innymi uruchomiony zostanie poligon na infrastrukturze badawczej, którego celem będzie włączenie się polskich specjalistów w rozwój systemu FRMCS oraz opracowanie i zweryfikowanie strategii wdrażania systemu FRMCS, z uwzględnieniem ryzyk technicznych i eksploatacyjnych, w tym także tych mogących wystąpić podczas współistnienia systemów GSM-R i FRMCS w okresie migracji.

Poligon FRMCS na infrastrukturze badawczej posłuży także do budowania kompetencji pracowników oraz umożliwi polskiemu przemysłowi łatwe i w pełni wiarygodne weryfikowanie rozwiązań technicznych w zakresie ich spójności z nowymi technologiami bezprzewodowej łączności cyfrowej, zarówno jeśli chodzi o migracje do nowego standardu łączności, jak i rozwój funkcjonalności i zabezpieczeń. Będzie to miało wpływ na bezpieczeństwo ruchu pociągów i szeroko rozumiane bezpieczeństwo transportu. W przypadku powodzenia poligonów, na przestrzeni kilku lat będzie mogła rozpocząć się migracja od GSM-R do FRMCS, bazująca na obecnie budowanych obiektach radiowych i łączącej je sieci światłowodowej oraz opracowywanych specyfikacjach europejskich.

Komentarze