Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Griffin – pierwsza polska lokomotywa trzysystemowa

inforail
28.09.2012 15:02
0 Komentarzy
W ostatnim tygodniu sporo pisaliśmy o berlińskich targach Innotrans. Kolejną polską nowością pokazaną w stolicy Niemiec była lokomotywa E4MSU Griffin, zaprezentowana przez Zakłady Naprawcze Lokomotyw Elektrycznych. To pierwsza w historii polskiego kolejnictwa lokomotywa trzysystemowa. Producent oferować ją będzie w ramach platformy czteroosiowych lokomotyw elektrycznych oraz spalinowych. Poprzez zastosowanie najnowszych technologii, daje ona użytkownikom cały wachlarz możliwości transportowych i technicznych. Wprowadzenie budowy modułowej, pozwala na produkcje lokomotywy w kilku wersjach, w oparciu o maksymalną ilość wspólnych komponentów. Griffin oferowany jest w wersjach uniwersalnej dla pociągów towarowych i pasażerskich osiągających prędkości do 140 km/h oraz w wersji dedykowanej dla pociągów pasażerskich poruszających się z prędkością do 200 km/h.  Pokazany w Berlinie Griffin to lokomotywa uniwersalna, wielosystemowa przeznaczona do prowadzenia pociągów towarowych o masie do 3200 ton z prędkością do 140 km/h oraz pociągów pasażerskich poruszających się z tą samą prędkością. Jak poinformował nas producent konstruktorzy ZNLE zadbali o najwyższy poziom bezpieczeństwa, bogate wyposażenie, wysoki komfort pracy maszynisty oraz inteligentny systemem zarządzania energią. Wprowadzono zasilanie silników przez przekształtniki zbudowane z wykorzystaniem technologii IGBT, system diagnostyki pokładowej z pełną informacją wizualną i modułem rejestracji danych, system kamer, dostosowanie do zabudowy urządzeń ERTMS i GSM-R. Griffin dedykowany jest na rynek europejski.
GriffinPremiera Griffina na InnoTransPremiera Griffina na InnoTrans
Jestem dumny z faktu, że z terenu Zakładów Naprawczych Lokomotyw Elektrycznych wyjeżdża kolejna nowoczesna lokomotywa. Griffin jest pierwszym z serii pojazdów produkowanych w ramach platformy lokomotyw czteroosiowych. Skierowany jest na rynek europejski, dlatego jego oficjalną premierę zaplanowaliśmy w czasie Międzynarodowych Targów Innotrans w Berlinie.  –powiedział Tomasz Fugiel, Prezes Zarządu ZNLE S.A.  
Rozumiejąc, jak ważna jest dbałość o środowisko naturalne, najnowsza lokomotywa ZNLE wyposażona została m.in. w zbiorniki na kondensat w układzie zamkniętym, pakiet zespolony oświetlenia led, zwrot energii do sieci (rekuperacja). Spełniając wymogi EU i UIC nie straciła również swojego kolejnego najważniejszego atutu –bardzo konkurencyjnej ceny. 
Stosując w platformie lokomotyw czteroosiowych modułową budowę, osiągnęliśmy zamierzony efekt czyli możliwość konfiguracji pojazdu idealnie dostosowywanego do indywidualnych potrzeb Klienta. Wierzę, że Griffin podbije serca zarówno polskich, jak i europejskich użytkowników – powiedział Bartosz Krzemiński, Wiceprezes Zarządu ZNLE S.A.  
Przypomnijmy, iż Griffin to kolejna, po Dragonie lokomotywa, którą produkować będą ZNLE. Podczas berlińskiej prezentacji wspominał o tym Tomasz Fugiel, prezes ZNLE Gliwice. Dwa lata temu, również w Berlinie zaprezentowaliśmy Dragona. Teraz pora na Griffina –powiedział. Lokomotywa ma trafić na testy do PKP Intercity. Jak wspominaliśmy prezentowana na InnoTrans lokomotywa może prowadzić pociągi z prędkością do 140 km/h. Niestety jak zapowiedział prezes przewoźnika Janusz Malinowski Intercity nowe lokomotywy elektryczne kupować będzie dopiero w 2015 roku.
Griffin na InnoTransGriffin na InnoTransGriffin na InnoTrans
Dane techniczne lokomotywy E4MSU Griffin
Producent
ZNLE Gliwice
Prędkość maksymalna
140km/h (opcja 190 km/h)
Napięcie
3 kV DC, 15 kV 16 2/3 Hz AC, 25 kV 50 Hz AC
Układ osi
Bo’Bo’
Maksymalna masa pociągu
3200 t
Masa służbowa
88 t
Nacisk na oś
220 kN
Moc ciągła
5,6 MW
Początkowa siła pociągowa
310 kN
Długość ze zderzakami
19.900 mm
Rozstaw torów
1435 mm
Silniki
Asynchroniczne, 4

Komentarze