Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Gdańsk: Prezes PKP PR o przyszłości spółki

inforail
19.10.2009 13:34
0 Komentarzy

Zakończyły się Międzynarodowe Targi Kolejowe TRAKO w Gdańsku. Jednym z najbardziej oczekiwanych było wystąpienie prezesa PKP PR Tomasza Moraczewskiego podczas debaty „Przyszłość kolei regionalnych w Polsce”. Nasze stoisko było chętnie i tłumnie odwiedzane. Najczęściej pytano nas o połączenia i taryfę interREGIO.
Przez ostatnie dwa lata, a tyle minęło od poprzednich Targów TRAKO, sporo zmieniło się na polskiej kolei. Niezmiennie jednak przewozy regionalne i międzyregionalne budzą najwięcej emocji. Jednym z punktów tegorocznego spotkania ludzi z branży kolejowej, przedstawicieli przewoźników, producentów taboru, samorządowców, ekspertów i dziennikarzy zajmujących się tą problematyką była debata poświęcona przyszłości kolei regionalnych w Polsce, a zwłaszcza jej aspektom organizacyjnym, finansowym i inwestycyjnym. Do dyskusji zorganizowanej przez Railway Market Forum zrzeszające portal i miesięcznik Rynek Kolejowy zaproszono szefów wszystkich obecnie działających w Polsce przewoźników pasażerskich.
Z uwagi na bogaty w wydarzenia ostatni rok działalności usamorządowionych Przewozów Regionalnych jednym z najbardziej wyczekiwanych było wystąpienie Tomasza Moraczewskiego, prezesa PKP PR. Zapowiedział on. m.in. dalszy rozwój połączeń interREGIO: –Zgodnie z założeniami przyjętymi podczas ostatniego konwentu marszałków, będziemy dalej rozwijać się w obsłudze połączeń regionalnych i międzywojewódzkich. Będą to połączenia skomunikowane np. Szczecin – Poznań, Poznań – Wrocław i jeśli tylko podróżni będą chcieli przejechać określoną relację, korzystając z połączeń kombinowanych, my im to umożliwimy. W ramach tego planu chcemy zrealizować także częściową modernizację taboru, około 200 szt. elektrycznych zespołów trakcyjnych EN57, do prędkości 120 km/h. –Prezes Moraczewski odniósł się też do obecnej sytuacji: –W spółce udało się m.in. zredukować zatrudnienie o 936 osób (z 16440 osób w grudniu 2008 roku) i zbilansować długi, które nie wynikają z obecnej działalności spółki, tylko związane są z zaszłościami jakie zostały przejęte przy usamorządowianiu spółki. Firma stara się świadczyć swoje usługi w taki sposób, żeby pasażerowie nie odczuli żadnego dyskomfortu, związanego z obecnymi 'przetasowaniami’ pomiędzy Przewozami Regionalnymi, a PKP Intercity.

Komentarze