Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Garstka informacji wagonowych z FPS

inforail
25.01.2011 14:05
0 Komentarzy
Choć od upadku PRL liczba zamawianych a co za tym idzie produkowanych wagonów pasażerskich znacznie zmalała, to mimo wszystko z zadowoleniem możemy stwierdzić, że FPS udało się utrzymać ten typ produkcji w kraju, jak również osiągnąć pewne sukcesy eksportowe. W niniejszym artykule przyglądamy się kilku nowościom w tym zakresie.
Wagon typu 158A. Fot. R. Piech
Wnętrze wagonu typu 158A. Fot. R. Piech Wnętrze wagonu typu 159A. Fot. FPS
Czytelników zapewne najbardziej interesują wagony produkowane dla polskiego odbiorcy, czyli PKP IC. Jak bardzo dobrze wiadomo w 2008 roku FPS podpisał z PKP IC umowę na dostawę łącznie 17 wagonów z czego trzech bezprzedziałowych klasy pierwszej typu 158A, 8 sztuk wagonów bezprzedziałowych klasy 2 typu 159A, trzech przedziałowych klasy 1 typu 156A oraz trzech przedziałowych klasy 2 z przedziałami dla niepełnosprawnych typu 157A. Niestety w wyniku opóźnień w dostawach a następnie lawinowo narastających problemów finansowych PKP IC nad realizacją kontraktu groziło jego zerwanie, jednak ostatecznie obu firmom udało się dojść do porozumienia, które zakładało redukcję zamówienia do 14 wagonów. W efekcie tego zrezygnowano z dostaw wagonów typu 157A. Ostatecznie w 2010 roku dostarczono trzy wagony typu 158A oraz również trzy typu 159A co oznacza, że do dostarczenia pozostaje jeszcze 5 wagonów typu 159A oraz trzy typu 156A. Dla przypomnienia ogłoszony w 2008 roku przetarg pierwotnie obejmował dostawę łącznie 30 wagonów, jednak już po otwarciu ofert zrezygnowano z jednej części zamówienia obejmującej dostawę 10 wagonów sypialnych i 3 wagonów gastronomicznych podpisując ostatecznie jedynie umowę na wzmiankowane wyżej 17 wagonów. Nowe wagony z FPS zawierają szereg nowych rozwiązań, o których szerzej pisaliśmy tutaj. Natomiast dla leniwych przypominamy, iż wagony te po raz pierwszy w Polsce wyposażono w przejścia międzywagonowe dające szczelne połączenie, co znacznie podwyższa komfort z korzystania z przejść oraz bezpieczeństwo. Oczywiście zalety te w pełni będzie można wykorzystać jedynie w przypadku połączenia wagonów wyposażonych w tego typu przejścia, choć oczywiście istnieje możliwość dowolnego łączenia ze starszymi rozwiązaniami, lecz wówczas traci się szczelność.
Wagon sypialny serii 305Ad2 dla BCz. Fot. FPS Wagon sypialny serii 305Ad2 dla BCz. Fot. FPS
Drugim ważnym zamówieniem jakie obecnie realizuje FPS jest kontrakt z kolejami białoruskimi BCz na dostawę dwóch wagonów sypialnych do systemu przestawczego, czyli z możliwością wymiany wózków, co pozwala na ich eksploatację zarówno na torze normalnym 1435 mm jak i szerokim 1520 mm. Z racji ograniczeń stwarzanych przez europejską skrajnię wagony muszą spełniać wymogi RIC. FPS już w 2008 roku dostarczyło BCz dwa wagony typu 305Ad2, które stanowią modyfikację popularnych z pociągu EN Jan Kiepura wagonów sypialnych typu 305Ad o prędkości maksymalnej 200 km/h. Ponieważ wagony 305Ad wyprodukowane dla PKP IC w liczbie 10 egzemplarzy są wykonane na bardzo wysokim poziomie europejskim, w tym są wyposażone w przedziały klasy A (z własnym przedziałem sanitarnym), więc również wagony BCz na tle innych posiadanych przez tą spółkę wagonów wyróżniają się znacznie pod względem komfortu i jakości wykonania. W wyniku pozytywnej oceny pierwszych dwóch wagonów BCz postanowiło zamówić dwa dodatkowe, natomiast stosowna umowa została podpisana w dniu 10.06.2010. Wagony te można regularnie spotkać w Polsce, ponieważ kursują w połączeniach Mińsk –Bazylea oraz Mińsk –Amsterdam. Ogólnie potrzeby BCz na tego typu wagony są znacznie większe, lecz ich dostawy są mocno zależne od przyznania na ten cel środków dewizowych. W tym miejscu warto również wspomnieć, że FPS starało się o pozyskanie od RŻD zamówienia na 200 wagonów sypialnych do ruchu przestawczego, jednak w wyniku niemal zerowych działań polskich polityków w tej sprawie zamówienie ostatecznie trafiło do firmy Siemens, której działania były mocno wspierane przez niemieckich polityków.
Skład serii 4010 od strony głowicy napędowej. Fot. Herbert Ortner, Wikimedia Commons, GFDL Skład serii 4010 od strony wagonu sterowniczego. Fot. Michael Hanisch, Wikimedia Commons, cc-by-sa2.0
Oprócz nowych wagonów FPS zajmuje się również modernizacją już istniejących, jednak 10 stycznia 2011 roku firma podpisała dosyć nietypowy kontrakt z Railroad Development Corporation Deutschland GmbH (RDC). Kontrakt obejmuje modernizację 18 wagonów, które utworzą 3 składy sześciowagonowe. Umowa obejmuje także modernizację 40 wózków, z czego 36 stanowi część składu, natomiast 4 są zapasowe. Zamówienie to jest o tyle interesujące, że dotyczy wagonów, które od września 2011 mają kursować w ramach prywatnych pociągów 'Hamburg – Köln – Express’. Dodatkowo wagony te pochodzą z dawnych zespołów trakcyjnych ÖBB serii 4010 wyprodukowanych latach 1965-78 przez SGP i BES w liczbie 29 sztuk. Zespoły te składały się z głowicy napędowej o prędkości maksymalnej 150 km/h i mocy 2,265 MW oraz zestawu wagonów (długość jednego wagonu 26,4 metra) zakończonych wagonem sterowniczym na drugim końcu składu. Pierwsze składy były czterowagonowe, później powstała seria pociągów pięciowagonowych, natomiast ostatnia najliczniejsza seria miała po sześć wagonów. W późniejszym okresie, wraz ze zmieniającymi się potrzebami przewozowymi, następowały przetasowania w zestawieniach, gdzie wykorzystując wagony ze starszych składów wydłużano nowsze, przebudowywano również wnętrza. Ostatecznie eksploatację serii zakończono w 2008 roku, natomiast w 2009 roku część składów została zakupiona przez obecnego właściciela, który planuje zainwestować 100 milionów €w ich modernizację. Według dostępnych danych głowice napędowe są modernizowane w zakładzie DB Delitzsch, natomiast wagony będą modernizowane w Polsce. Będzie to nie lada wyzwanie dla FPS, ponieważ są to mocno nietypowe konstrukcje z dodatkowym szeregiem różnego rodzaju wprowadzanych zmian, co będzie wymagało dużego wkładu projektowego oraz wykonawczego w celu doprowadzenia ich do stanu akceptowalnego w XXI wieku. Oczywiście FPS ma duże doświadczenie w gruntownych modernizacja, jednak wagony z tych składów są raczej nieznane w Polsce i mogą sprawić trudności. Jednak jeżeli zleceniodawca będzie zadowolony z modernizacji pierwszej serii 18 wagonów wówczas FPS może liczyć na modernizację pozostałych 52 wagonów będących w posiadaniu RDC. Pozostaje jedynie trzymać kciuki aby planowane modernizacje przebiegły sprawnie a osiągnięty efekt był równie dobry jak w przypadku modernizacji wagonów PKP IC.

Komentarze