Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Funkcjonalność przystanku Warszawa Stadion

inforail
12.06.2012 16:35
0 Komentarzy
5 maja 2012 roku oddano do użytku zmodernizowany przystanek Warszawa Stadion. Obiekt poddano gruntownej odnowie, zachowując jego walory architektoniczne oraz modernizując elementy składowe. Zadanie zrealizowało konsorcjum firm Bilfinger Berger Budownictwo S.A. i Przedsiębiorstwo Agat S.A. za kwotę 64 mln zł. 
Zadbano o pieczołowitą odnowę budynku dworca, z zachowaniem jego formy architektonicznej. Tym samym, perła architektury PRL została zachowana, w przeciwieństwie do np. Kina Moskwa i Supersamu przy pl. Unii Lubelskiej, które ustąpiły miejsca nowym obiektom. Podobny trend można było zaobserwować przy odnowie pozostałych przystanków warszawskiej linii średnicowej.
stadion17_760 stadion18_760 stadion1_760
Na poprawę efektu wizualnego dworca wpłynął również dodatkowy czynnik, jakim było uporządkowanie terenu sąsiadującego ze Stadionem Narodowym poprzez likwidację budek drobnych handlarzy. W rezultacie, w znaczącym stopniu wzrósł poziom estetyki przestrzeni miejskiej sąsiadującej z przystankiem, a sam budynek dworca został wyeksponowany. Wnętrze budynku odnowiono pieczołowicie z wykorzystaniem dobrej jakości materiałów. Zabudowano ekrany z informacją pasażerską oraz kiosk informacyjny. W pierwszych dniach po otwarciu tablice nie funkcjonowały niestety należycie, zaś ekran informacyjny wyświetlał jedynie krótką informację 'Zapraszamy wkrótce’.

stadion14_760 stadion20_760 stadion16_760
stadion21_760 stadion15_760 stadion19_760
stadion22_760
Budynek dworca spełnia następujące funkcje:
  • zakup biletów przez pasażerów
  • oczekiwanie na pociąg z ochroną przed warunkami atmosferycznymi – ogrzewanie, stalowe, wandaloodporne siedziska
  • informacja – specjalny kiosk informacyjny 
  • drobna gastronomia – kiosk i minibufet
stadion10_760  stadion12_760

stadion11_760 stadion13_760
stadion6_760
Perony połączone są z budynkiem dworca tunelem. W trakcie modernizacji poprawiono estetykę przejścia podziemnego, a także zabudowano przelotowe windy i schody ruchome, umożliwiające wjazd z tunelu na peron. Zejście z peronu realizowane jest z wykorzystaniem tradycyjnych schodów. Nawierzchnię peronów wykonano z płyt, a krawędź peronu ze specjalnych płyt z pasem guzków. Perony zadaszono, a ściany wykonano z przezroczystych i barwionych na czerwono szyb ułożonych w nieregularną szachownicę. Peron wyposażono w nagłośnienie i świetlne tablice informacyjne. Zamontowano natomiast tylko kilka miejsc siedzących. Podsumowując, perony są dostosowane do obsługi długich pociągów oraz znacznej liczby podróżnych, z racji na dużą szerokość peronów i schodów, jednakże przyjęto, iż czasy oczekiwania będą krótkie niewielka liczba miejsc siedzących).
stadion7_760 stadion4_760 stadion5_760
stadion2_760 stadion3_760
Należy jednak nadmienić, iż najważniejszym atrybutem wpływającym na funkcjonalność przystanku osobowego jest jego lokalizacja. Przystanek powinien być zlokalizowany możliwie najbliżej źródeł i celów podróży, tak aby minimalizować czas podróży i wpływać na skrócenie dojścia pieszego. W dużych aglomeracjach dodatkowego znaczenia nabiera konieczność zapewnienia dogodnych przesiadek. Przystanek Warszawa Stadion spełnia te wymogi jedynie częściowo. Obiekt od strony wschodniej sąsiaduje z nieużytkami i mało uczęszczanym portem praskim, a od strony zachodniej, po usunięciu prymitywnych budek handlowych, sąsiaduje z pustym placem, a dalej aleją Zieleniecką i Parkiem Skaryszewskim. Od południa przystanek dzieli 300 metrów od Stadionu Narodowego, który jednakże tylko okazjonalnie jest znacznym generatorem ruchu. Potencjał tkwi w sąsiedztwie północnym – ulicy Targowej z intensywnie uczęszczanym ciągiem tramwajowym, łączącym Grochów z Pragą i Starym Miastem. Nie mniej istotny jest odgałęziający się ciąg tramwajowy w al. Zielenieckiej. Zlokalizowanie przystanku bliżej ul. Targowej pozwoliłoby na zapewnienie dogodnych przesiadek pomiędzy koleją aglomeracyjną a tramwajami w ul. Targowej i autobusami miejskimi. Przesiadki są jednakże utrudnione ze względu na konieczność dojścia pieszego na dystansie 200-300 metrów i pokonania od 2 do 4 sygnalizacji świetlnych. Dokonując modernizacji przystanku bez jego przesunięcia w stronę ul. Targowej, zaprzepaszczono możliwość zapewnienia dogodnych przesiadek i integracji transportu miejskiego i aglomeracyjnego. Nie można zapominać o budowanej w zachodnim sąsiedztwie przystanku stacji drugiej linii metra, jednakże nawet po fakcie należy przyznać, iż przesunięcie stacji metra wraz z przystankiem kolejowym w stronę ul. Targowej poprawiłoby dogodność przesiadek.
stadion8_760 stadion9_760
Niewątpliwą zaletą zmodernizowanego przystanku jest estetyczny wygląd, poprawiający wizerunek kolei w oczach pasażera.

Komentarze