Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Dziś narodowe czytanie. Także w pociągach PKP Intercity

inforail
07.09.2024 08:45
0 Komentarzy

Już w najbliższą sobotę, 7 września, w całej Polsce odbędzie się Narodowe Czytanie „Kordiana” Juliusza Słowackiego.

W akcję promującą polską literaturę po raz kolejny zaangażowało się PKP Intercity. W wybranych pociągach przewoźnika pasażerowie będą mogli zapoznać się z fragmentem utworu.

Spis treści:

  1. Jaki utwór został wybrany do tegorocznej edycji Narodowego Czytania?
  2. W jaki sposób PKP Intercity zaangażowało się w promocję Narodowego Czytania „Kordiana” w swoich pociągach?
  3. Jakie znaczenie ma dramat „Kordian” Juliusza Słowackiego w kontekście polskiej literatury i historii?
Już w najbliższą sobotę, 7 września, w całej Polsce odbędzie się Narodowe Czytanie „Kordiana” Juliusza Słowackiego.
Narodowe czytanie/foto: PKP IC

Akcja społeczna od 2012 roku

Narodowe Czytanie to akcja społeczna zapoczątkowana w 2012 roku, mająca na celu popularyzację czytelnictwa, promowanie polskiej literatury i budowę tożsamości narodowej. Wydarzenie – jak co roku – objęte jest honorowym patronatem Pary Prezydenckiej. W akcji regularnie udział bierze PKP Intercity.

W tym roku jako lekturę wybrano „Kordiana” Juliusza Słowackiego. Z tej okazji PKP Intercity nagrało specjalny filmik z fragmentem utworu, który pasażerowie będą mogli obejrzeć na monitorach
w pociągach Pendolino, Flirt, Dart oraz wybranych składach wagonowych. Filmik dostępny będzie również w oficjalnych kanałach mediów społecznościowych przewoźnika.

„Kordian” to dramat autorstwa Juliusza Słowackiego, który miał swoją premierę w 1834 roku. Autor ukazał w nim obraz epoki i romantyczną wizję losów pokolenia polskich konspiratorów, punktem wyjścia czyniąc spisek podchorążych, związany z przygotowaniami do zamachu na cara. Główny temat odnosi się jednak wprost do powstania listopadowego, m.in. poprzez analizę przyczyn i skutków klęski wolnościowego zrywu. W kolejnych częściach dramatu przeplatają się motywy realistyczne oraz fantastyczne, a nastrojowa sceneria podkreśla symboliczny wymiar dzieła, którego kluczowym zagadnieniem jest kwestia narodowowyzwoleńcza. Na przestrzeni lat „Kordian” doczekał się wielu wydań i był chętnie wystawiany w teatrze. Do dziś pozostaje jednym z najczęściej interpretowanych i dyskutowanych utworów, zajmując ważne miejsce w kanonie polskiej literatury. 

Komentarze