Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Drugi komunikat PKP ws. przejezdności sieci kolejowej. Opóźnionych jest 241 pociągów

inforail
15.09.2024 18:10
0 Komentarzy

15 września do godziny 16:00 na liniach kolejowych zarządzanych przez PLK SA zanotowano 76 wydarzeń związanych z sytuacją pogodową.

-"Wiele torów jest podmytych, nie możemy po nich prowadzić ruchu pasażerskiego. Z punktu widzenia transportu całego państwa głównie chodzi o połączenia lokalne regionalne lub międzyregionalne, między woj śląskim, dolnośląskim a opolskim" - poinformował minister infrastruktury Dariusz Klimczak podczas konferencji prasowej.

Spis treści:

  1. Jakie są główne utrudnienia na liniach kolejowych z powodu sytuacji pogodowej?
  2. Jakie działania podejmuje PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w celu ochrony linii kolejowych?
  3. Które drogi krajowe są obecnie zamknięte w wyniku powodzi i innych zjawisk pogodowych?
Komunikat w sprawie przejezdności sieci kolejowej – niedziela, 15.09., godzina 16:00
Komunikat w sprawie przejezdności sieci kolejowej – niedziela, 15.09., godzina 16:00

Na kolei

Z uwagi na warunki pogodowe utrudnienia występują:

  • Na Opolszczyźnie: szlak Prudnik – Nowy Świętów (zastępcza komunikacja autobusowa), stacja Głuchołazy, szlak Łambinowice – Nysa (ZKA), szlak Otmuchów – Paczków (bez ZKA), szlak Lewin Brzeski – Dąbrowa Niemodlińska (ruch po jednym torze)
  • Okolice Wałbrzycha: Szklarska Poręba – Piechowice (ZKA), jednotorowy Jelenia Góra – Rybnica (ZKA), Jelenia Góra Zachodnia - Jelenia Góra Sobieszów (ZKA), szlak Sędzisław – Kamienna Góra (bez ZKA), szlak Świebodzice – Wałbrzych Szczawienko  (ruch po jednym torze), szlak Głuszyca – Ludwikowice Kłodzkie (bez ZKA), szlak Kobierzyce – Sobótka Zachodnia (bez ZKA),
  • Na Śląsku: stacja Chałupki, Wstrzymany ruch pociągów na przejściach granicznych Chałupki - Bohumin i Chałupki - Bohumin Vrbice, Chałupki – Racibórz (bez ZKA), Chałupki – Wodzisław Śląski (bez ZKA), szlak Mizerów – Gierałtowice (ZKA), szlak . Zebrzydowice – Petrovice u Karv. (bez ZKA)
  • Opóźnionych jest 241 pociągów pasażerskich na 2186 minut. Odwołano 63 pociągi pasażerskie na całej trasie i 150 pociągów na części trasy.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. dla osłony technicznej linii kolejowych utrzymuje w dyspozycji 18 zespołów Kolejowego Ratownictwa Technicznego, 171 zespołów awaryjnego usuwania usterek, 66 pociągów sieciowych. Do osłony linii kolejowych dysponowano 2 lokomotywy spalinowe. Powołano Regionalne Zespoły Zarządzania Kryzysowego w Krakowie, Sosnowcu, Wrocławiu i Poznaniu.

Komunikat w sprawie przejezdności sieci kolejowej – niedziela, 15.09., godzina 16:00
Komunikat w sprawie przejezdności sieci kolejowej – niedziela, 15.09., godzina 16:00

Na drogach

Dziewięć odcinków dróg krajowych jest zablokowanych nadal wskutek powodzi – oznajmił w niedzielę na briefingu w Pogórzu na Śląsku Cieszyńskim wiceminister infrastruktury Stanisław Bukowiec. Jak dodał, pięć z nich znajduje się na Opolszczyźnie.

„Pięć z dziewięciu odcinków znajduje się na terenie oddziału opolskiego GDDKiA. Są to między innymi: droga krajowa 40 w Głuchołazach, Prudniku, Łące Prudnickiej i Mochowie, oraz droga 46 w Malerzowicach. Dwa zablokowane odcinki są na terenie katowickiego oddziału GDDKiA: droga krajowa 78 w Chałupkach oraz krajowa +jedynka+ w Czechowicach-Dziedzicach. Mamy też zamkniętą drogę krajową 48 w Poświętnym (Mazowieckie – PAP). Tam trwa usuwanie skutków trąby powietrznej” – powiedział wiceminister Bukowiec, który jest także pełnomocnikiem rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu.

Jak dodał, najpoważniejsze zniszczenia w infrastrukturze drogowej to most tymczasowy i most w budowie w Głuchołazach.

Bukowiec dodał, że najpoważniej zagrożone w tej chwili są: fragment drogi 40 w Prudniku, budowany most przez rzekę Bóbr w ciągu krajowej 94, a także odcinek tej drogi z Oławy do Wrocławia.

„Pracownicy GDDKiA na bieżąco monitorują sytuację na drogach. Są przygotowane zasoby ludzkie i sprzęt. Jesteśmy gotowi na nieprzewidziane sytuacje. (…) Pilnujemy zagrożonych dróg” – powiedział wiceminister.

Zastępca dyrektora katowickiego oddziału GDDKiA Zbigniew Szewda powiedział, że w Śląskiem zamknięta jest krajowa „jedynka” w Czechowicach-Dziedzicach. „W tej chwili organizowany jest objazd tej drogi przez Czechowice-Dziedzice. Rozważamy, czy nie skierować samochodów ciężarowych na DK 52 do Skoczowa i krajową 81, żeby odciążyć to miasto. (…) Co do udrożnienia +jedynki+ w tej chwili nie mogę jeszcze nic powiedzieć, bo niestety wylała tam rzeka i musimy czekać, aż opadnie woda” – mówił.

Szweda wskazał, że drugim trudnym miejscem w Śląskiem jest DK 78 w Chałupkach. „Tam wylała Odra. Mamy zablokowaną drogę. Objazd jest poprowadzony starodrożem drogi 78. Czekamy aż woda opadnie, by przystąpić do udrożnienia” – mówił.

W województwie występują też drobniejsze utrudnienia, między innymi w Katowicach pod marketem Ikea czy na DK 44 w Mikołowie. „Myślę, że lada chwila uda się to udrożnić” – powiedział.

Dyrektor oddziału krakowskiego GDDKiA Maciej Ostrowski poinformował, że wszystkie drogi krajowe w Małopolsce są przejezdne. Nie były zagrożone. „Pięć rejonów: Kraków, Nowy Sącz, Tarnów, Wadowice i Nowy Targ, na bieżąco monitorują i patrolują odcinki dróg” – mówił.

Dodał, że jedyne zagrożenie, jakie wystąpiło, dotyczyło budowy ekspresowej S1 w Brzeszczach, skąd trzeba było wypompować wodę.(PAP)

Komentarze