Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Do 2030 roku Polregio musi wycofać z ruchu 141 niespełniających wymogów pociągów

inforail
30.01.2025 10:30
0 Komentarzy

Do 2030 roku 141 należących do Polregio pojazdów nie będzie spełniało minimalnych wymagań technicznych oraz związanych z komfortem pasażerów i trzeba będzie wyłączyć je z eksploatacji – wynika z prezentacji przygotowanej przez kolejową spółkę.

„Zgodnie z przewidywaniami, do 2030 r. wystąpi konieczność wyłączenia 141 pojazdów starszego typu należącego do Polregio (42 proc. obecnego ilostanu), które nie będą już spełniały minimalnych wymagań technicznych oraz związanych z komfortem pasażerów” – podano w prezentacji.

Rozkład jazdy:

  1. Ile pojazdów należących do Polregio będzie musiało zostać wyłączonych z eksploatacji do 2030 roku i dlaczego?
  2. Jakie są potencjalne źródła finansowania zakupu nowego taboru lub modernizacji obecnego taboru dla Polregio?
  3. Jaki jest obecny stan floty Polregio pod względem wieku i podziału na tabor nowoczesny, zmodernizowany oraz starej generacji?
EN57 Polregio
EN57 Polregio

41 lat to średni wiek pociągów

Dodano, że własnością Polregio jest obecnie 337 pojazdów, a średni wiek jednostki to 41 lat. Większość – 216 pojazdów, czyli 64 proc. stanu, to tabor starej generacji, 26 pojazdów stanowiących 8 proc. floty to tabor nowoczesny, a zmodernizowane stanowią 28 proc. (95 pojazdów).

W prezentacji wskazani też, że biorąc pod uwagę wypracowywane przepływy z działalności operacyjnej, brak jest możliwości znaczących inwestycji w zakup nowego lub modernizację taboru, jak też w punkty utrzymania taboru, bez zapewnienia dodatkowego finansowania zewnętrznego, w tym finansowania bezzwrotnego.

Dodano, że potencjalnymi źródłami pozyskania taboru są unijne programy jak Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko, Fundusz Modernizacyjny, czy Społeczny Fundusz Klimatyczny.

Polregio to największy pasażerski przewoźnik kolejowy w Polsce. Większościowym udziałowcem spółki jest Agencja Rozwoju Przemysłu (50 proc. plus jeden udział), a pozostałymi udziałowcami są samorządy wojewódzkie. Polregio przewiozło w 2023 r. 97,3 mln pasażerów. (PAP)

Komentarze