Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Dart reaktywacja a plany PKP Intercity

inforail
24.09.2021 10:45
0 Komentarzy
Kilka dni temu na łamach InfoRail.pl pisaliśmy o planach PESY, dotyczących reaktywacji projektu pociągu klasy Intercity. Jak to się ma do planów potencjalnego klienta na takie jednostki, jakim są PKP Intercity?

Krzysztof Zdziarski na konferencji technicznej IGKM mówił o reaktywacji projektu pociągu klasy Intercity. Mając powyższe na uwadze zapytaliśmy Tomasza Gontarza, członka zarządu PKP Intercity czy przewoźnik ma w planach dalsze zakupy ezt-ów, takich jak Flirt pokazywany przez Stadlera na targach w Gdańsku. Łącznie PKP Intercity zamówiły 12 takich składów. Pociągi będą dostosowane do prędkości 160 km/h, co pozwoli efektywnie korzystać ze zmodernizowanych linii kolejowych. Będą także wyposażone w system ETCS zapewniający najwyższe bezpieczeństwo podróży.

Jak powiedział Tomasz Gontarz, zgodnie z tym, co PKP Intercity komunikowały już w styczniu br., w planach jest zakup kolejnych ezt-ów, ale przystosowanych do kursowania z prędkością powyżej 200 km/h. A to oznacza, że producenci, tacy jak PESA czy Stadler, będą musieli pomyśleć o koncepcji takich właśnie składów.

Taka deklaracja przedstawiciela PKP Intercity nie przekreśla jednak planów PESY. Po pierwsze bowiem przewoźnik chce przygotować jednostki, mogące kursować z prędkością 200 km/h. Po drugie zaś skład klasy Intercity o prędkości nawet 160 km/h może być produktem eksportowym. Prezes Krzysztof Zdziarski nie ukrywa bowiem, że w kręgu zainteresowania PESY pozostają rynki bałkańskie, rumuński, bułgarski czy węgierski. Być może tamtejsze koleje będą potrzebowały składów kategorii Intercity.

Przykład zamówienia od RegioJet pokazuje też, że PESA może dostarczać pojazdy szybsze, nawet jeśli nie wymaga tego klient. Dla czeskiego przewoźnika zostały wyprodukowane pojazdy o prędkości 160 km/h podczas gdy ten wymagał tylko 120 km/h.    

Więcej informacji o ezt-ach prezentowanych na targach w Gdańsku znajdziecie tutaj.

Komentarze