Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Dalsze prace w woj. śląskim; utrudnienia i zmiany

inforail
30.08.2023 10:45
0 Komentarzy

Remonty linii kolejowych w woj. śląskim będą od września wiązały się ze zmianami kursowania pociągów; dotyczą one m.in. odcinków linii Częstochowa – Katowice – Gliwice czy Katowice – Bielsko-Biała.

Nadal niedostępne będzie połączenie Katowice – Bytom – Tarnowskie Góry.

Korekta rozkładu jazdy

Chodzi o wprowadzaną od niedzieli 3 września tzw. korektę rozkładu jazdy. Związaną z postępami prac na torach, które koordynuje zarządca kolejowej infrastruktury – spółka PKP Polskie Linie Kolejowe. O wiążących się z nimi utrudnieniach, a także innych zmianach poinformował w poniedziałek rzecznik samorządowego przewoźnika Koleje Śląskie Maciej Zaremba.

Zaremba zasygnalizował m.in., że w połowie października rozpocznie się realizacja zadań związanych z modernizacją magistrali E65. Na odcinku od Będzina przez Katowice do Zebrzydowic. W pierwszej kolejności roboty będą prowadzone na szlaku Kobiór – Pszczyna, a na odcinku Będzin – Katowice Zawodzie rozpoczną się prace przygotowawcze.

12 października rozpoczną się prace przygotowawcze do modernizacji katowickiego węzła kolejowego. Będą one polegały na budowie torów tymczasowych, umożliwiających prowadzenie ruchu w kolejnych etapach. W pierwszej kolejności przez dwa tygodnie kolejarze zamkną jeden tor na szlaku Będzin – Sosnowiec Główny. To poskutkuje zmianami w godzinach odjazdu, a także wydłużeniem czasu przejazdu dla pociągów jadących w kierunku Katowic.

16 października rozpocznie się kolejny etap modernizacji magistrali E65. Pociągi będą kursowały po jednym torze na odcinku Kobiór – Pszczyna. W rozkładzie jazdy ujęto ograniczenia prędkości dla pociągów jadących w kierunku Katowic. Godziny odjazdu niektórych pociągów zostaną przesunięte.

Dalsze ograniczenia

Od 27 października remonty linii kolejowych i ograniczenia będą obowiązywały między stacjami Sosnowiec Główny i Katowice Zawodzie, co zatem wiąże się z kolejnymi zmianami rozkładu. Pomimo utrudnień udało się niemal utrzymać dotychczasową liczbę połączeń. W dni robocze została odwołana jedna wieczorna para z Katowic do Dąbrowy Górniczej Ząbkowic. W celu utrzymania przesiadek część pociągów pojedzie w zmienionych relacjach, m.in. wybrane pociągi Sprinter będą kursowały z Gliwic do Częstochowy. Wraz z końcem wakacji KŚ zawieszą obsługę przystanku Dąbrowa Górnicza Pogoria.

Organizacja ruchu komunikacji zastępczej na modernizowanym połączeniu Katowice – Tarnowskie Góry nie ulegnie istotnym zmianom. We współpracy z Zarządem Transportu Metropolitalnego zapewniono wzajemne honorowanie biletów okresowych w autobusach Kolei Śląskich linii ekspresowej S8, linii zwykłej S80, a także na linii M3 oraz liniach tramwajowych na odcinku Chorzów Rynek – Chorzów Batory Dworzec PKP.

Prowadzone remonty spowodują zawieszenie postojów na przystanku Bielsko-Biała Północ. Bilety KŚ będą honorowane w liniach autobusowych umożliwiających dojazd do okolic tych przystanków. W dniach 4–8 września oraz 9–11 października rozkład jazdy wybranych pociągów będzie zatem wariantowany. Ze względu na planowane ograniczenia przepustowości na szlaku Czechowice-Dziedzice Południowe – Bielsko-Biała Główna.

Pociąg Kolei Śląskich.

Nocne przerwy

W godzinach nocnych zaplanowano przerwy w ruchu wymagające uruchomienia komunikacji zastępczej. Nocne pociągi zastąpią autobusy. Od 4 do 10 września na odcinku Pszczyna – Bielsko-Biała Główna. A od 2/3 do 13/14 października na odcinku Milówka – Zwardoń oraz od 16/17 do 27/28 października na odcinku Rajcza – Zwardoń.

Od 11 czerwca ruch pociągów na odcinku Zebrzydowice – Cieszyn wstrzymano z zapewnieniem komunikacji zastępczej. Powodem jest konieczna naprawa obiektów linii. Na linii Skoczów – Goleszów – Cieszyn w dni robocze zwiększy się liczba połączeń o trzy pary. Łącznie liczba połączeń na odcinku Goleszów – Cieszyn zwiększy się do 10 par, z czego osiem będzie skomunikowanych z pociągami do/z Katowic.

Na linii do Rybnika od 3 września, po zakończeniu prac remontowych, pociągi ponownie będą zatrzymywały się na przystanku Rybnik Paruszowiec. W godzinach wieczornych nastąpi wstrzymanie ruchu pociągów na odcinkach Katowice – Mikołów (11–15 września), a także Orzesze Jaśkowice – Czerwionka (24 października, 3–9 listopada). A w zamian za pociągi uruchomiono komunikację zastępczą. W dniach 4–6 września oraz 18–22 września wprowadzono ruch wahadłowy na odcinku Nędza – Racibórz. Rozkład jazdy niektórych pociągów ulegnie zmianie.

Na połączeniu z Gliwic, przez Knurów, Rybnik, Skoczów, Ustroń do Wisły Głębiec od 3 września Koleje Śląskie rozpoczną obsługę przystanku Warszowice. Przy nowych peronach będą zatem zatrzymywały się pociągi Sprinter Kubalonka.

Dokładne godziny odjazdów oraz terminy kursowania pociągów dostępne są w liniowym rozkładzie publikowanym na stronie internetowej Kolei Śląskich, a także w internetowych wyszukiwarkach połączeń i na plakatach PKP Polskich Linii Kolejowych, dostępnych m.in. na dworcach kolejowych i peronach.

Koleje Śląskie należą do samorządu woj. śląskiego. Na kilkunastu liniach w regionie przewożą ponad 20 mln pasażerów rocznie, zaś tabor przewoźnika liczy ok. 65 pociągów.(PAP)

Komentarze