Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Czy wybierzemy miejsce w wagonie na grafice; jak w ezt-ach?

inforail
20.01.2022 08:45
0 Komentarzy
Ministerstwo Infrastruktury opublikowało stanowisko w sprawie graficznej ilustracji składów pociągów PKP Intercity.

Wiemy nieco więcej, ale konkretne daty nie padły.

Jakie plany?

Jak podał wiceminister Andrzej Bittel system internetowej sprzedaży e-IC posiada graficzną rezerwację miejsca dla połączeń obsługiwanych przez zespoły trakcyjne ED160, ED161, ED250, ED74, SN84, gdzie w sposób wizualny pokazany jest cały skład pociągu, rozkład miejsc oraz usługi, jakie są w danym wagonie. Funkcjonalność graficznej rezerwacji miejsc jest przez PKP Intercity cały czas rozwijana, czego dowodem może być uruchomiona niedawno graficzna rezerwacja miejsc dla połączeń obsługiwanych przez zmodernizowane jednostki ED74. Planowane jest także we współpracy z partnerem technologicznym Spółką PKP Informatyka, zrealizowanie graficznej rezerwacji miejsc również w składach wagonowych. Aktualnie trwają prace koncepcyjne w tym zakresie.

Ponadto Spółka PKP Intercity planuje w kolejnych wydaniach systemu e-IC dodać link do podstrony „Zestawienia pociągów”, gdzie klient będzie mógł się z łatwością zapoznać z informacją o zestawieniach pociągów. Zostanie także przeprowadzona analiza możliwości technicznych, aby dodać informację o zestawieniach w formie PDF na wyszukiwarce połączeń znajdującej się na stronie www.intercity.pl.  

Grafiki

Spółka PKP Informatyka poinformowała, że w ścisłej współpracy z przewoźnikami, w szczególności z PKP Intercity, trwają ustalenia dotyczące kierunków rozwoju systemów utrzymywanych i rozwijanych przez nią. Możliwość umieszczenia informacji w formie graficznej będzie podlegać analizie.

PKP S.A. prowadzi natomiast rozmowy z PKP Informatyka (partnerem i współwłaścicielem serwisu rozkład-pkp.pl) na temat propozycji rozwoju serwisu, polegających na wdrożeniu nowych funkcjonalności, dotyczących miedzy innymi:

· zestawienia składów pociągów, kierunku wagonów oraz ich grupy,

· usług na pokładzie pociągu,

· schematu miejsc.

Szczegółowe informacje prezentowane w wyszukiwarce na stronie rozkład-pkp.pl są przedmiotem umów bilateralnych pomiędzy PKP Informatyka, a poszczególnymi przewoźnikami kolejowymi.

W zakresie Portalu Pasażera, plakatowe rozkłady jazdy pociągów, ogłaszane także na stronach internetowych, zawierają między innymi informacje w formie piktogramów o usługach i udogodnieniach dla podróżnych dostępnych w pociągach. Informacje te w formie opisowej są też dostępne na Portalu Pasażera. Spółka PKP PLK wskazała, że nie jest możliwe umieszczenie informacji o zestawieniu pociągu, przekazywanych standardowo w komunikatach megafonowych, tj. usytuowaniu wagonów na miejscu postoju (sektor) lub w składzie pociągu (początek, środek, koniec składu pociągu), w formie graficznej, w wyszukiwarce rozkładu jazdy pociągów udostępnianej przez PKP PLK, tj. stronie portalpasazera.pl. Ponadto, informacje o zestawieniu pociągu są informacjami handlowymi i wizualna ich prezentacja leży w gestii przewoźnika. Przewoźnik prezentuje planowe zestawienia składów pociągów na swojej stronie internetowej i publikuje w swoich lub dzierżawionych od Spółki PKP PLK gablotach informacyjnych.

Nasze pociągi bez zmian

Dalej Andrzej Bittel podał, że na stronie www.intercity.pl w zakładce „Nasze pociągi” dostępne są wirtualne wycieczki dla pociągów ED160, ED161, ED250. Jednocześnie Spółka PKP Intercity nie przewiduje w najbliższym czasie zmiany wzoru plakatu dla graficznych zestawień składów pociągów. Zamieszczone na stronie internetowej Spółki plakaty dla zachowania spójności przekazywanych informacji są analogiczne jak plakaty publikowane na tablicach ogłoszeń, na stacjach. Informacji publikowanych na tych plakatach nie można rozszerzyć o dodatkowe parametry ze względu na ograniczenia powierzchni na nośnikach informacyjnych i konieczność zapewnienia czytelności prezentowanych treści. Plakaty diagramów zestawień służą przede wszystkim do przedstawienia usytuowania wagonów w składzie pociągu oraz informacji o zakresie usług, jakie są świadczone w danym pociągu. Zbyt wiele informacji na plakatach może spowodować problemy z ich czytelnością – poinformował Andrzej Bittel.

Komentarze