Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Czy połączeń bezpośrednich jest zbyt mało?

inforail
20.06.2022 14:45
0 Komentarzy
Ministerstwo Infrastruktury kładzie duży nacisk na zapewnienie możliwie dużej liczby bezpośrednich połączeń, uwzględniając preferencje podróżnych oraz konieczność racjonalnego gospodarowania środkami publicznymi – podał w odpowiedzi na interpelację poselską wiceminister Andrzej Bittel.

O bezpośrednie połączenia zapytała Posłanka Anna Dąbrowska-Banaszek.

Mało połączeń bezpośrednich

W interpelacji napisała, że aktualnie PKP Intercity obsługuje miasto Chełm swoimi 3 pociągami krajowymi na liniach: Dorohusk-Warszawa, Chełm-Piła Główna, Chełm-Warszawa. Cały czas brakuje bezpośredniego połączenia Chełma z Krakowem, Katowicami i Wrocławiem. Z tego powodu mieszkańcy Chełma i ziemi chełmskiej mają utrudniony dostęp do tych miast i reprezentowanych przez nie regionów Polski.

Posłanka zwróciła się z prośbą do ministra infrastruktury, aby w nowym, przygotowywanym rozkładzie jazdy PKP Intercity uwzględnić takie połączenia. Jeśli nie byłoby takiej możliwości we wszystkie dni tygodnia, to przynajmniej w weekendy, ferie, wakacje wydłużyć trasę przynajmniej jednego z kilku pociągów z powyższych kierunków (aktualnie kończą one swój bieg w Lublinie) do Chełma.

Posłanka stwierdziła, że wielu studentów z Chełma studiuje na południu Polski, dlatego bezpośrednie połączenia usprawniłyby komunikację oraz znacznie skróciłyby czas trwania podróży. Takie dodatkowe połączenia zwiększyłyby również dostępność miasta Chełm i ziemi chełmskiej dla turystów. Byłyby też dodatkowym impulsem do rozwoju regionu, byłyby zachętą dla potencjalnych inwestorów do rozpoczęcia tutaj swojej działalności – co mogłoby również doprowadzić do zmniejszenia wciąż wysokiego w Chełmie bezrobocia.

Prace nad rozkładem jazdy

Andrzej Bittel wyjaśnił, że każdorazowo, na etapie prac nad rozkładem jazdy pociągów, Minister Infrastruktury jako organizator przewozów dąży wspólnie z PKP Intercity S.A. oraz zarządcą infrastruktury PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. do wypracowania rozwiązań, które są najkorzystniejsze dla pasażerów, uwzględniając przy tym realizację koniecznych inwestycji na liniach kolejowych, zdolność przepustową infrastruktury kolejowej, potrzeby społeczne, różne preferencje podróżnych, kursowanie pociągów w równych odstępach czasowych pomiędzy miastami wojewódzkimi oraz wykaz połączeń możliwych do dofinansowania z budżetu państwa określonych w Planie transportowym ministra właściwego do spraw transportu, tj. rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 4 grudnia 2020 r. w sprawie planu zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego w międzywojewódzkich i międzynarodowych przewozach pasażerskich oraz w wojewódzkich przewozach pasażerskich w transporcie kolejowym.

Jak podał wiceminister w celu optymalizacji wykorzystania posiadanego przez PKP Intercity taboru, oferowane są liczne połączenia przesiadkowe, zaś kwestia zorganizowania dogodnych skomunikowań na stacjach węzłowych jest przedmiotem szczególnej troski zarówno przewoźnika, jak i ministra jako organu zamawiającego przewozy. Nie jest bowiem możliwe zapewnienie bezpośrednich połączeń pomiędzy wszystkimi miastami w kraju. Poza wyżej wymienionymi czynnikami należy także pamiętać, że z uwagi na ograniczenia wynikające z przyjętego limitu rekompensaty na lata 2022-2024 wprowadzanie zmian do rozkładu jazdy, mających wpływ na wzrost pracy eksploatacyjnej, będzie możliwe po tym okresie.

Andrzej Bittel stwierdził, że roczny rozkład jazdy pociągów edycji 2022/2023 jest obecnie w fazie konstrukcji przez zarządcę infrastruktury PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. na podstawie wniosków, które aplikanci zobowiązani byli złożyć do 11 kwietnia br. Dodatkowo wyjaśniam, że zgodnie z harmonogramem opracowania RRJ obowiązującego od 11 grudnia 2022 r. do 9 grudnia 2023 r. (załącznik 8.1. Regulaminu sieci 2022/2023) PKP PLK, jako podmiot odpowiedzialny za opracowanie rocznego rozkładu jazdy, po 12 września 2022 r. przekazuje przewoźnikom powiadomienie o przydzielonych trasach pociągów. Jest to etap końcowy konstrukcji, po którym możliwe będzie podanie zatwierdzonych połączeń realizowanych w RRJ 2022/2023, po uwzględnieniu szeregu czynników w trakcie jego opracowania.

Komentarze