Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Czterodniowy tydzień pracy w Newagu; efekt braku zamówień

inforail
24.02.2023 20:45
0 Komentarzy

Prezes Newagu Zbigniew Konieczek poinformował PAP, że od początku 2023 roku do końca kwietnia br. firma pracuje co drugi tydzień cztery dni robocze.

To efekt braku zamówień.

Ograniczona podaż

„Obecnie w Polsce nie ma żadnych nowych przetargów i ponieważ ta ograniczona podaż ma miejsce od kilkunastu miesięcy, to dla optymalizacji kosztów podjęliśmy decyzję o pracy co drugi tydzień przez 4 dni robocze. W takim wariancie będziemy działali do kwietnia, a pracownicy zgodzili się wykorzystywać w te dni urlop, dzięki czemu w pozostałych miesiącach roku wrócimy do pełnych mocy produkcyjnych” – podkreślił Zbigniew Konieczek.

Newag w zakładzie w Nowym Sączu produkuje elektryczne oraz spalinowe lokomotywy i pojazdy pasażerskie, tramwaje oraz pojazdy dla metra.

Spółka kontynuuje inwestycje, w tym w szczególności nakłady na instalacje fotowoltaiczne.

„Plany inwestycyjne na ten rok to przede wszystkim wózki. Kontynuujemy natomiast inwestycje w OZE i od maja bieżącego roku planujemy uruchomić kolejne 2 MW fotowoltaiki i dzięki w sumie 3 MW w okresie letnim, powinniśmy być co najmniej samowystarczalni” – zapowiedział.

Newag rozpoczął w 2020 roku montaż pierwszych paneli słonecznych na dachach zakładu w Nowym Sączu.

Prezes informował PAP Biznes rok temu w wywiadzie, że spółka rozważa budowę na swoim terenie w Nowym Sączu instalacji wytwarzającej energię z odpadów za około 580 mln zł netto.

„Jeśli chodzi o instalację termicznego przekształcania odpadów, to trwa procedura w Urzędzie Miejskim w Nowym Sączu. Czekamy na decyzje Rady Miasta, które będą podejmowane w maju lub czerwcu bieżącego roku oraz na decyzje środowiskowe. Jeśli będzie wola, jesteśmy gotowi do przeprowadzenia tej inwestycji” – powiedział Konieczek.

Projekt zakładał, że instalacja będzie miała zdolność przerobową 90 tys. ton rocznie i produkowałaby rocznie około 23 MW energii cieplnej, będąc źródłem ciepła dla zakładu oraz w założeniu dla około 80 proc. mieszkańców Nowego Sącza korzystających obecnie z sieci ciepłowniczej. Rozważany projekt zakładał także produkcję w kogeneracji około 8 MW energii elektrycznej.

Komentarze