Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Coraz więcej marszałkowskich pociągów w kujawsko-pomorskim

inforail
17.02.2025 12:30
0 Komentarzy

Siedemdziesiąt pięć procent pociągów realizujących pasażerskie połączenia regionalne należy do samorządu województwa. Dysponuje on trzydziestoma trzema pojazdami, które w tym roku przejadą 6,5 miliona kilometrów.

Flota marszałkowskich pojazdów kolejowych systematycznie się rozrasta. Wkrótce na tory wyjedzie kolejnych siedem nowoczesnych składów zamówionych w bydgoskiej Pesie. 

Rozkład jazdy:

  1. Jakie inwestycje w nowoczesny tabor kolejowy realizuje samorząd województwa kujawsko-pomorskiego i jakie są ich główne cele?
  2. Jakie udogodnienia oferują nowe pociągi zamówione w bydgoskiej Pesie i kiedy zostaną wprowadzone do eksploatacji?
  3. W jaki sposób samorząd województwa dostosowuje kursy pociągów do potrzeb pasażerów, szczególnie w kontekście dojazdów do szkół, pracy oraz podróży nad Bałtyk?
Kujawsko-pomorski Elf
Kujawsko-pomorski Elf

Poprawa jakości przewozów

Konsekwentnie inwestujemy w poprawę jakości przewozów pasażerskichSystematycznie inwestując w nowoczesny tabor kolejowy wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom pasażerów. Poprawa komfortu i bezpieczeństwa ich podróżowania należą do priorytetów samorządu województwa – podkreślił marszałek Piotr Całbecki.

Wszystkie nasze pojazdy, wyposażone są w klimatyzację, miejsca do przewozu rowerów, monitoring i dostosowano do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Pociągi są ciche, zużywają mniej energii, a najszybsze z nich rozwijają prędkość 160 km/h.

Tabor województwa kujawsko-pomorskiego:

  • 15 elektrycznych zespołów trakcyjnych,
  • 13 szynobusów,
  • 5 wagonów doczepnych.

Samorząd województwa systematycznie inwestuje w zakup nowoczesnych pociągów, które zastępują starsze jednostki. W 2027 roku do eksploatacji dołączy siedem nowoczesnych pociągów elektrycznych – klimatyzowanych, energooszczędnych, nafaszerowanych elektroniką – wyprodukowanych przez bydgoską Pesę. Będące teraz w produkcji pociągi to czteroczłonowe zespoły trakcyjne zabierające na pokład 360 osób (160 miejsc siedzących i 200 stojących wyposażone w urządzenia ułatwiające podróż osobom poruszającym się na wózkach i stojaki na rowery. Zakup jest finansowany przy udziale m. in. środków z Funduszy Europejskich dla Kujaw i Pomorza (FEKP) 2021-2027 oraz rządowych. Koszt zamówionych przez samorząd siedmiu zespołów trakcyjnych to ponad 329 milionów złotych.

Wysokość dotychczasowych inwestycji samorządu województwa kujawsko – pomorskiego w tabor (po uwzględnieniu inflacji) wyniósł ponad 571,4 milionów złotych. Obecnie 75% pasażerskich połączeń kolejowych w regionie obsługiwanych jest już przez nowoczesne pojazdy zakupione przez samorząd województwa.

W 2025 roku dopłaty Urzędu Marszałkowskiego do przewozów pasażerskich wyniosą 237 milionów złotych. W tej kwocie są koszty rekompensat dla Arrivy i Polregio oraz koszty dostępu do infrastruktury kolejowej i opłaty dworcowe – 31,3 milionów zł.

Reagując na prośby pasażerów samorząd województwa dostosował kursy pociągów tak, aby ułatwić im dojazd do szkół, uczelni i miejsc zatrudnienia oraz powrót do domów. Współpracuje z samorządami województw, aby umożliwić pasażerom podróże nad Bałtyk.

Osiem tysięcy pasażerów przewiózł pociąg Rybitwa, który był nowością w ubiegłorocznym rozkładzie i w wakacyjne weekendy regularnie kursował na trasie Toruń – Kołobrzeg. W nowym rozkładzie jazdy, który obowiązuje od 15 grudnia 2024 r. ze stacji Bydgoszcz Główna do stacji Szczecin Główny kursuje pociąg Barnim współfinansowany przez samorządy województw kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego. Barnim ułatwia pasażerom dojazd do stolicy województwa zachodniopomorskiego i nad zachodnie wybrzeże.

Komentarze