Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Co z budową kompletnej lokomotywy Bombardiera we Wrocławiu?

inforail
26.09.2013 19:41
0 Komentarzy
Budowa kompletnych lokomotyw we wrocławskiej fabryce Bombardiera jest możliwa –powiedział nam Krzysztof Gablankowski, szef tego zakładu. Wymaga to jednak dodatkowych nakładów finansowych, które trzeba by przeznaczyć na modernizację i rozbudowę zakładów. Ostatnia kompletna lokomotywa opuściła wrocławskie zakłady około 10 lat temu. Przebudowa fabryki mogłoby nastąpić ewentualnie tylko w przypadku zwiększonych zamówień na lokomotywy z Polski. Zdaniem Krzysztofa Gablankowskiego  proces wymiany parku taborowego przez polskich przewoźników jest nieunikniony. Za kilka lat obecnie przez nich eksploatowane lokomotywy, także te sprowadzane dziś jako używane z zagranicy, osiągną kres swoich możliwości, do tego stopnia, że jakakolwiek ich modernizacja nie będzie możliwa. To szansa także dla Bombardiera. Producent liczy na zamówienia z Polski, stąd też bacznie obserwuje nasz krajowy rynek. Już wkrótce oferta Bombardiera może zostać złożona w powtórzonym przetargu PKP Intercity na dostawę 10 lokomotyw spalinowych. Jesteśmy światowym potentatem w dziedzinie produkcji lokomotyw spalinowych –mówi Janusz Kućmin, generalny przedstawiciel Bombardiera na Polskę. Dlaczego zatem kanadyjski producent nie wystartował w pierwszym przetargu? Po analizie SIWZ stwierdziliśmy, że nie jesteśmy zainteresowani tym zamówieniem –mówi krótko Kućmin. Teraz wymagania PKP Intercity mają być nieco inne, stąd nasz udział w postępowaniu wydaje się niemal pewny –dodaje.
Czy we Wrocławiu będą znowu budowane komletne lokomotywy?
Producent jest też mocnym kandydatem do dostawy kolejnych push&pulli dla Kolei Mazowieckich. To zamówienie obejmuje również dostawę dwóch lokomotyw. Przypomnijmy, że to właśnie TRAXX-y są w liczbie 11 sztuk już eksploatowane w zestawach push&pull przez mazowieckiego przewoźnika. Obecnie we wrocławskiej fabryce Bombardiera powstają szkielety lokomotyw. Nową działką działalności zakładu ma być produkcja korpusów składów dla S-Bahn w Hamburgu –poinformował Kućmin . Całość produkcji wrocławskiej fabryki w tym roku zostanie przeznaczona, po zabudowaniu w innych zakładach koncernu, na eksport.             

Komentarze