Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Co dalej z rogowską wąskotorówką?

inforail
17.10.2022 17:45
0 Komentarzy

Samorząd województwa łódzkiego zlecił badania, które mają określić kierunek rozwoju istniejącej od 107 lat Kolei Wąskotorowej Rogów-Rawa-Biała.

Obecnie zabytkowa linia wykorzystywana jest tylko turystycznie – mieszkańcy zdecydują, czy zostanie włączona do regularnych przewozów.

Regularne przewozy?

„Jako samorząd, od lat, konsekwentnie, budujemy siatkę połączeń w ramach transportu zbiorowego w całym Łódzkiem. Chcemy, aby na mapie naszego województwa nie było miejscowości wykluczonych komunikacyjnie. Teraz będziemy sprawdzać, w jakim stopniu możemy w tym celu wykorzystać Kolej Rogowską, która dodatkowo jest jedną z atrakcji turystycznych naszego regionu” – podkreślił marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber.

Badania, będące częścią projektu „Identyfikacja kluczowego kierunku rozwoju Kolei Wąskotorowej Rogów – Rawa – Biała”, mają określić potrzeby i oczekiwania mieszkańców położonych przy trasie kolei gmin: Rogów, Jeżów, Głuchów, Rawa Mazowiecka, Regnów, miasta Rawa Mazowiecka oraz miasta i gminy Biała Rawska. Pozwolą one przygotować opracowanie eksperckie dotyczące dalszego funkcjonowania wąskotorówki w kilku wariantach m.in. wykorzystania kolei tylko do przewozów turystycznych, ale również przywrócenia codziennych połączeń w ramach publicznego transportu zbiorowego z wyższymi prędkościami i atrakcyjnymi czasami przejazdu, zarówno w ramach samej linii wąskotorowej, jak i w skomunikowaniu z normalnotorowymi pociągami Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. To ostatnie rozwiązanie zapewniłoby mieszkańcom gmin połączenie ze stolicą regionu.

Licząca blisko 50 km linia kolejowa łącząca Rogów z Rawą Mazowiecką i Białą Rawską istnieje od 107 lat. Do 2001 roku linia funkcjonowała w systemie pasażerskiego transportu publicznego. Od 20 lat służy już tylko turystom. Jej operatorem jest organizacja pozarządowa – Fundacja Polskich Kolei Wąskotorowych (FPKW), a wszystkie przejazdy odbywają się wyłącznie z użyciem zabytkowego taboru.

„Postępująca degradacja Kolei Rogowskiej sprawia, że jej dalsze funkcjonowanie jest dziś zagrożone. Prowadzona obecnie wielostronna współpraca z Urzędem Marszałkowskim w Łodzi oraz FPKW pozwala mieć nadzieję, że uda zapewnić szersze wykorzystanie tego wyjątkowego środka transportu” – zaznaczyła dyr. wydziału infrastruktury ze Starostwa Powiatowego w Rawie Mazowieckiej Katarzyna Zagajewska.

Z kolei według prezesa zarządu FPKW Adama Wawrzyniaka, w krajach sąsiadujących z Polską koleje wąskotorowe z powodzeniem wykonują regularne przewozy pasażerskie jako element sieci transportowej regionów.

Cały projekt jest finansowany ze środków Unii Europejskiej. (PAP)

Komentarze