Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Chiny: Mniej srodków na szybkie koleje

inforail
08.07.2011 12:09
0 Komentarzy

Chiny mogą ograniczyć swoje plany inwestycji w siedem sektorów gospodarki o charakterze strategicznym. Mowa m.in. o szybkich kolejach. Obniżenie wydatków na budowę połączeń szybkiej kolei ma bezpośredni związek z dymisją ministra kolejnictwa, który opuścił stanowisko w tym roku w atmosferze skandalu korupcyjnego.
Były minister Liu Zhijun był głównym inicjatorem ekspansji transportu kolejowego do marca tego roku, kiedy to został zwolniony za „naruszenia natury dyscyplinarnej’. Taki termin zwykle oznacza korupcję, ale nie ujawniono żadnych dalszych szczegółów.
W kwietniu premier Wen Jiabao ostrzegał przed korupcją przy dużych projektach, radząc „kadrom, ich rodzinom, pracownikom, a także szefom państwowych firm, instytucji finansowych oraz uczelni, aby nie manipulowali i ingerowali w jakikolwiek sposób w przetargi”.
Ministerstwo zaprzecza jakimkolwiek planom rezygnacji lub ograniczenia inwestycji. Jednak nowy minister Sheng Guangzu zapowiedział inwestycje w infrastrukturę kolejową w roku 2011 na kwotę 600 mld juanów (92 mld dolarów), choć Liu obiecał wcześniej 700 mld juanów.
W czasie rządów Liu nastąpił gwałtowny rozwój chińskiej sieci szybkich kolei. Obecnie jej całkowita długość wynosi 8,4 tys. km i jest największa na świecie, wyprzedzając Japonię. Liu planował rozszerzyć sieć do 50 tys. km w 2015 r. Sheng w wywiadzie dla oficjalnego dziennika People’s Daily wyrażał się nieco skromniej, podając liczbę 45 tys. km.
Potężnie zadłużone już ministerstwo cały czas zakłada wydatki na poziomie 2,8 bln juanów do 2015 r. Część analityków uważa jednak, że wzrost inwestycji spowodował zadłużenie, które jest nie do utrzymania.
Pomimo tego, plany rozbudowy sieci szybkich kolei raczej nie trafią całkowicie na półkę. – Rząd centralny jest zadnia, że rozbudowa szybkich kolei powinna być kontynuowana, ale inwestycje rozłożą się w czasie i będą nieco wolniejsze –mówi Dong Yan, pracownik naukowy rządowego Instytutu Transportu. Szczegóły.

Komentarze