Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Chińskie lokomotywy spalinowe produkcji CSR

inforail
09.02.2010 17:54
0 Komentarzy
W cyklu artykułów poświęconych produktom oferowanym przez chiński koncern CSR przechodzimy do przybliżenia oferty w zakresie lokomotyw spalinowych. We wcześniejszych artykułach prezentowaliśmy już ofertę w zakresie lokomotyw elektrycznych, SZT, wagonów pasażerskich oraz składów metra. Ponieważ CSR ma bardzo duży portfel zamówień zrealizowanych dla odbiorców zagranicznych, więc w niniejszym artykule zostaną przedstawione jedynie pojazdy na rynek chiński, natomiast w kolejnym produkty dostarczone do innych państwa Azji, Afryki oraz Ameryki Południowej.
Lokomotywy szlakowe
Lokomotywa DF8B. Fot. CSR
Chiny mają dosyć duże tradycje w budowie lokomotyw spalinowych, czego efektem są pojazdy DF8B. Są to lokomotywy szlakowe do ciągnięcia ciężkich składów, natomiast ten konkretny typ został opracowany w celu obsługi linii kolejowej do Tybetu. Jednostka napędowa typu 16V280ZJA z turbiną TPL61-A30 produkcji AAB osiąga moc 3,4 MW na wysokości około 2100 metrów nad poziomem morza i 2,7 MW na wysokości 5100 metrów npm. Silnik spalinowy został sprzężony z alternatorem trakcyjnym produkującym prąd przemienny, który poprzez przekształtniki zasila silniki prądu stałego. W celu pracy na tak dużych wysokościach konieczne było wprowadzenie większej ilości zmian jak chociażby zastosowanie szyb z filtrem odbijającym promieniowanie ultrafioletowe, czy też generatory tlenu zabudowane w kabinach maszynisty. Lokomotywa o układzie osi Co’Co’ma masę 138 ton, co daje nacisk na oś rzędu 23 t. Lokomotywa ma długość 22 metry, szerokość 3,305 metra, wysokość 4,768 m i prędkość maksymalną 100 km/h.
Lokomotywa DF8BJ. Fot. CSR
Kolejnym wariantem rozwojowym są lokomotywy serii DF8BJ, gdzie zastosowano trójfazowe silniki trakcyjne prądu przemiennego. Z racji pracy w warunkach nizinnych silnik typu 16V2280ZJG z elektronicznym wtryskiem paliwa generuje moc 4 MW. Napędza on synchroniczny alternator generujący prąd przemienny, który jest przetwarzany na prąd stały, by po ponownym przetworzeniu na prąd przemienny trafić już do zasilania silników trakcyjnych. Przekształtniki te zostały zaprojektowane i wykonane w Chinach. Lokomotywa składa się z pięciu przedziałów, gdzie dwa to kabiny, przedział silnikowy, przedział z wyposażeniem elektrycznym, przedział z wyposażeniem pomocniczym oraz przedział z chłodnicą. Lokomotywa ma układ osi Co’Co’masę 138 ton oraz prędkość maksymalną 120 km/h. Główne jej przeznaczenie to ciężkie pociągi towarowe na liniach niezelektryfikowanych.
Lokomotywa DF11G. Fot. CSR
Odpowiedzią na wdrażane w Chinach programy przyspieszania pociągów osobowych pojawiła się lokomotywa spalinowa serii DF11G bazująca na wcześniejszych seriach DF11 i DF11Z. Dwusekcyjna maszyna posiada prędkość maksymalną 160 km/h i może ciągnąć pociąg złożony z 20 wagonów. Każda z sekcji lokomotywy ma zabudowany jeden silnik wysokoprężny 16V280ZJA połączony z synchronicznym alternatorem JF204D. Każda sekcja ma silnik o mocy 3,61 MW, więc cała lokomotywa oferuje moc 7,22 MW. Dla celów zasilania agregatów pomocniczych zakupiono silniki MTU 12V183TB12G. Każda sekcja ma układ osi Co’Co’i masę 138t.
Lokomotywy manewrowe
W obszarze lokomotyw manewrowych na rynek chiński producent wykazuje szerszą ofertę, niż w przypadku lokomotyw szlakowych. Nie jest w tym nic dziwnego, ponieważ koleje chińskie są w dużej mierze zelektryfikowane i to właśnie na trakcję elektryczną przypada największa wykonywana praca przewozowa. Jednak praca manewrowa to w dalszej mierze domena właśnie trakcji spalinowej, ponieważ koszty elektryfikacji szeregu torów mijałyby się z celem.
Lokomotywa GK0C. Fot. CSR
Lokomotywa GK0C należy do grupy pojazdów manewrowych z przekładnią hydrauliczną. Czteroosiowa lokomotywa ma masę 64 t i prędkość maksymalną 50 km/h. Do jej napędu zastosowano silnik Caterpillar CAT3412E o mocy 560 kW, który poprzez przekładnię hydrauliczną ZJ2007YA napędza wszystkie koła maszyny (układ osi B’B’). Lokomotywa oprócz typowych prac manewrowych może zostać dostarczona w wykonaniu dla systemów metra, gdzie może pracować jako pociąg techniczny. Maszyna ma długość 14,05 metra, szerokość 3 m i wysokość 3,8 metra.
Lokomotywa GK2C. Fot. CSR
Dla cięższych prac manewrowych można zakupić lokomotywę GK2C. Podobnie do opisywanej wcześniej również tutaj zastosowano przekładnię hydrauliczną. Lokomotywa o układzie osi C’C’ma masę własną 138 ton i jest wyposażona w silnik wysokoprężny 6280ZJ o mocy 1,47MW, co pozwala osiągnąć prędkość maksymalną 80 km/h w jeździe szlakowej i 40 km/h w trybie manewrowym. Lokomotywa ma długość 16,7 metra, szerokość 3,335 m i wysokość 4,753 m.
Lokomotywa GKD2. Fot. CSR
CSR oferuje również lokomotywy manewrowe z przekładniami elektrycznymi. Takim przykładem jest maszyna GKD2, która posiada ten sam silnik co GK2C, jednak jest on sprzężony z alternatorem trakcyjnym TQFR-3000 wytwarzający prąd przemienny, który po transformacji na prąd stały zasila silniki trakcyjne ZQDR-410. Dzięki temu prędkość maksymalna została zwiększona do 100 km/h, natomiast maszyna może współpracować z lokomotywami DF11 i DF4 w trakcji ukrotnionej. GKD2 ma długość 18,6 metra, szerokość 3,35 m i wysokość 4,753 m.
Lokomotywa GKD3B. Fot. CSR
Dla odbiorców poszukujących jeszcze mocniejszych maszyn manewrowych zaprojektowano lokomotywę GKD3B o mocy 2 MW. Maszyna o układzie osi Co’Co’ma zainstalowany silnik 12V240ZJ. Prędkość maksymalna pozostała na poziomie 10 km/h, jednak mocniejszy silnik ma zaoferować większą siłę pociągową konieczną przy formowaniu ciężkich składów towarowych. Lokomotywa ma dodatkowo zastosowany mikroprocesorowy sterownik wyposażony w wyświetlacz LCD. Długość maszyny w tym wariancie rośnie do 19,9 metra.
Lokomotywa DF7G. Fot. CSR
W zakresie maszyn manewrowych CSR oferuje również lokomotywy DF7G. Konstrukcja lokomotywy jest wzorowana na pojazdach z USA, gdzie jedna kabina jest zlokalizowana blisko końca ostoi, a przed nią znajduje się mały przedział techniczny. Z kolei za kabiną zabudowano silnik wysokoprężny typu 12V240ZJ oraz przekładnię elektryczną typu AC/DC, które obudowano w typowy dla lokomotyw manewrowych sposób. Silnik ma moc 1,85 MW i pozwala osiągnąć prędkość maksymalną 100 km/h. Oczywiście również w tym przypadku zwiększenie mocy ma zaoferować większą siłę pociągową. Lokomotywa o układzie osi Co’Co’ma długość 19,4 m, szerokość 3,285 m i wysokość 4,752 m. Po stronie technicznej maszyna jest spokrewniona z wcześniejszymi DF4.

Jak widać Chiny mają dosyć duże tradycje w produkcji lokomotyw spalinowych, które pozwoliły zdobyć szereg kontraktów zagranicznych. Z racji ich ilości konieczne stało się podzielenie artykułu na dwie części i omówienie dostaw eksportowych odrębnie.

Komentarze