Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Ceske drahy znowu na zakupach. Docelowo 34 RegioSpidery zasilają tabor przewoźnika

inforail
24.10.2023 12:45
0 Komentarzy

Pasażerowie na południu i wschodzie regionu środkowoczeskiego będą podróżować wygodnymi składami RegioShuttle RS1, które České dráhy nazywają RegioSpider.

Oferują one klimatyzowane wnętrze, wejście na pokład bez barier, pokładową sieć Wi-Fi czy gniazdka elektryczne 230 V, umożliwiające ładowanie podróżnej elektroniki.

Coraz więcej RegioSpiderów

Jeżdżą one ciszej i płynniej niż starsze jednostki osobowe serii 809/810 lub jednostki RegioNova. Dzięki temu podróżowanie będzie wygodniejsze – podał przewoźnik.

„Chcemy zaoferować naszym pasażerom wysokiej jakości podróże nawet na mniej uczęszczanych trasach we wschodniej i południowej części regionu. Dlatego 8 czerwca br. Rada Kraju Środkowoczeskiego przyjęła uchwałę zapewniającą, że w nadchodzących latach stare, niewygodne pociągi zostaną zastąpione nowoczesnymi, klimatyzowanymi i pozbawionymi barier składami na praktycznie wszystkich liniach regionalnych w regionie środkowoczeskim. Oprócz nowoczesnych RegioFoxów czy RegioPanterów, na torach w naszym regionie pojawi się inny typ pociągu, który spełnia wymogi XXI wieku w zakresie wygodnego podróżowania do szkół, pracy, lekarza czy w celach sportowych i rozrywkowych” – mówi Petr Borecký, radny województwa środkowoczeskiego ds. transportu publicznego.

„Na początku września podpisaliśmy umowę zakupu kolejnych 16 składów RegioShuttle RS 1 z zagraniczną firmą Heros. Planujemy eksploatację ich w regionie środkowoczeskim. Częściowo zakupiliśmy już dodatkowe składy do planowanej liczby 34 sztuk i obecnie przygotowujemy się do zakupu kolejnych. Są to jednostki, które jeździły już po Niemczech i bardzo dobrze spełniają wymagania do eksploatacji na liniach niezelektryfikowanych lub mniej uczęszczanych. Przed oddaniem ich do użytku przejdą generalny remont, pojawi się nowa toaleta bez barier, pokładowa sieć Wi-Fi, gniazdka elektryczne 230 V oraz porty USB do ładowania elektroniki podróżnej i innego sprzętu niezbędnego do funkcjonowania w Czechach. Część tych prac wykona dostawca składów, a część ma wykonać nasza spółka zależna DPOV” – dodaje Jiří Ješeta, członek zarządu i zastępca dyrektora generalnego ds. transportu pasażerskiego Kolei Czeskich.

Pasażerowie na południu i wschodzie regionu środkowoczeskiego będą podróżować wygodnymi składami RegioShuttle RS1, które České dráhy nazywają RegioSpider.
RegioSpider w barwach Ceskich drah / foto: CD

„Chcemy wprowadzić zakupione pojazdy do eksploatacji na torach środkowoczeskich już w drugiej połowie przyszłego roku. Pierwsze z nich będą skierowane na trasy wokół Benešova pod Pragą i zastąpią tam m.in. pojazdy serii 810 i 809. Od 2025 roku będziemy kontynuować ich stopniowe uruchamianie na liniach w Mladoboleslavsku, Nymbursku i Kolíńsku” – dodaje przedstawiciel CD.

W stanie docelowym zakłada się, że składy RegioSpider będą rozmieszczone na liniach Benešov u Prahy – Vlašim, Benešov u Prahy – Olbramovice – Sedlčany, Olbramovice – Tábor i dalej na liniach Kutná Hora – Zruč nad Sázavou, Pečky – Kouřim , Nymburk – Poříčany, Nymburk – Jičín, Nymburk – Mladá Boleslav – Turnov i Mladá Boleslav – Libuň. Będą obsługiwały także niektóre połączenia na liniach z Mladá Boleslav do Všetat i Mělník lub z Kolína do Nymburka i Kutnej Hory.
Wagony silnikowe RegioShuttle RS 1 były produkowane przez firmę ADtranz, później Stadler Rail, w latach 1996–2013. W rozwoju ich brała również udział praska firma VUKV. Wyprodukowano około 500 takich składów do użytku w Niemczech i Czechach. Pojazdy, które mają około 25 metrów długości i ważą 43 tony, napędzane są dwoma silnikami, każdy o mocy od 257 do 265 kW, w zależności od wersji. To ponad dwukrotnie więcej niż w przypadku jednostek RegioNova.

Dodatkowo napędzane są wszystkie cztery osie. Maksymalna prędkość pojazdów wynosi 120 km/h, a liczba miejsc siedzących jest różna w zależności od konstrukcji i najczęściej wynosi około 70. Znaczna część podłogi, w tym miejsca do wejścia na pokład (65%), została wykonana w wersji niskopodłogowej. Umożliwia to łatwe wejście na pokład osobom o ograniczonej sprawności ruchowej, w tym osobom na wózkach inwalidzkich.

Pojazdy są gotowe do wyposażenia w urządzenia ETCS, dzięki czemu będą mogły jeździć w kolejnych latach, kiedy zwiększy się liczba linii z wyłącznym systemem ETCS.
České dráhy nazwały ten typ wagonów RegioSpider, ponieważ z łatwością pokonują najbardziej stromą linię kolejową w kraju z Tanvaldu do Kořenova. Pierwsze pojazdy wprowadzono do użytku w 2011 roku. Dzięki zakupowi kolejnych, które były użytkowane w Niemczech, liczba RegioSpiderów będzie stopniowo rosła do ponad stu pojazdów. Kolejne są stopniowo wprowadzane do użytku lub w nadchodzących latach zostaną rozmieszczone na torach w województwach Ústeckim, Libereckim, Pilzeńskim, Středočskim i Pardubicskim. Zastąpią przede wszystkim jednostki silnikowe serii 814 i pojazdy serii 810/809.

Komentarze