Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Ceske drahy: Mamy opóźnienia w dostawie nowych pociągów regionalnych

inforail
13.02.2023 11:45
0 Komentarzy

W tym roku na czeskie linie pojedzie rekordowa liczba nowych pociągów – poinformowały Ceske drahy.

Mimo pewnych opóźnień ze strony dostawców nowych jednostek, w tym roku do eksploatacji zostanie oddanych ich około 80 – podał Petr Šťáhlavský, rzecznik prasowy przewoźnika.

Nowa jakość

Rewolucja w jakości podróżowania czeka mieszkańców Krajów Południowomorawskiego i Ołomunieckiego oraz Kraju Wysoczynskiego. Jednak nowe zestawy trafią łącznie do połowy wszystkich regionów w Czechach.

„Odbudowa taboru Kolei Czeskich wejdzie w kolejny etap jeszcze w tym roku. W przypadku jednostek RegioPanter dostarczona zostanie już ponad połowa wszystkich zamówionych pociągów, a do eksploatacji wejdą nowe zespoły spalinowe serii 847 polskiej firmy PESA. W pierwszej połowie roku na zelektryfikowanych liniach w Wysoczyźnie stare zestawy zostaną zastąpione nowymi jednostkami RegioPanter, a w drugiej połowie roku rozpocznie się wymiana starszych zestawów w Kraju Ołomunieckim. Inne nowe jednostki RegioPanter skierowane zostaną do regionu morawsko-śląskiego. W tym roku przejmiemy również 31 nowych czterowagonowych jednostek Morawskich z Kraju Południowomorawskiego, które będziemy eksploatować co najmniej do końca 2024 r.” – powiedział Michal Krapinec, szef Ceskich drah.   

Pierwsza w tym roku dostarczona jednostka RegioPanter została skierowana już do Kraju Morawsko-Śląskiego. Pod koniec 2023 r. pojadą tam kolejne cztery pociągi, które od końca ubiegłego roku kursują do Ołomuńca. W pierwszej połowie roku spodziewane jest dostarczenie kolejnych 6 dwuczłonowych jednostek na Wysoczynę i dwóch do Ołomuńca. W drugiej połowie rozpoczną się dostawy trzyczłonowych jednostek 640.2 RegioPanter. Dwie trafią do Kraju Morawsko-Śląskiego, a 22 powinny trafić do Kraju Ołomunieckiego. Pozostałe 5 składów dla regionu ołomunieckiego zostanie oddanych do eksploatacji w 2024 roku.

W tym roku České dráhy będzie również eksploatować 31 czteroczłonowych pojazdów dla regionu Południowomorawskiego. Pierwszy z nich został oddany do próbnej eksploatacji z pasażerami w styczniu 2023 roku. W regionie południowomorawskim będzie kursować łącznie 37 jednostek elektrycznych „Moravia” w dwóch wersjach. Pierwsze 6 jednostek zostało oddanych do użytku w ubiegłym roku. Właścicielem jednostek jest Kraj Południowomorawski.

„Spodziewamy się, że pod koniec roku rozpoczniemy eksploatację próbną z pasażerami również jednostek spalinowych serii 847 firmy PESA. Choć dostawca spóźnia się z produkcją, pierwsza jednostka została już dostarczona na tor testowy w Velimiu. Rozpoczęły się jego testy, po których nastąpi zatwierdzenie przez władze kolejowe. Wierzymy, że producent będzie mógł rozpocząć przekazywanie pierwszych egzemplarzy do obsługi pasażerów w drugiej połowie roku. Najpierw pojadą na tory kraju południowoczeskiego i środkowoczeskiego oraz Pragi, a następnie także do kraju pardubickiego i na Wycoczynę. W przyszłym roku dostawy nowych jednostek RegioPanter i zestawów silnikowych do regionu hradeckiego będą kontynuowane” – poinformował Jiří Ješeta, członek zarządu ds. transportu pasażerskiego Ceskich drah.

Pierwsze jednostki firmy PESA zostaną dostarczone na stanowisko operacyjne w Táborze, kolejne dostarczone pojazdy będą obsługiwały linie Praga – Rudná u Prahy – Beroun i Beroun – Rakovník, a reszta pojedzie w rejony Pardubic i Wysoczyny. W przyszłym roku nastąpią dostawy dla regionu Královéhradecky i Pilzna.

Charakterystyka nowych zespołów elektrycznych i spalinowych:

• nowoczesne jasne i przejrzyste klimatyzowane wnętrze,
• ergonomicznie zaprojektowane tapicerowane siedzenia 1 i 2 klasy (dla jednostek Moravia tylko 2 klasa),
• bezbarierowe wsiadanie z podłogą pojazdu na poziomie nowoczesnych peronów bez konieczności wchodzenia po schodach,
• dla pasażerów na wózkach inwalidzkich podesty między peronem a podłogą pociągu,
• na przystankach z niższymi peronami wsiadanie ułatwi dodatkowy wysuwany stopień,
• nowoczesne bezpieczne drzwi przesuwne sterowane przyciskami,
• boczne selektywne odblokowywanie drzwi, drzwi są centralnie zamykane i blokowane już przed rozpoczęciem jazdy pociągu,
• dla osób niewidomych i niedowidzących wnętrza wyposażone są w zdalne sterowanie drzwiami oraz wyposażone w sygnalizator akustyczny,
• przestronna toaleta przystosowana dla wózków inwalidzkich z systemem zamkniętym,
• składany stolik do przewijania niemowląt,
• gniazdka elektryczne 230 V 50 Hz oraz porty USB do zasilania przenośnej elektroniki pasażerów np. telefony komórkowe, tablety itp.,
• Wi-Fi,
• stoliki składane lub składane w zależności od rozmieszczenia siedzisk i gniazdka 230 V,
• ładowanie akumulatorów elektrycznych wózków inwalidzkich lub e-rowerów,
• odpowiednio duże przestrzenie do umieszczenia wózków dziecięcych i rowerów,
• nowoczesny system informacji audiowizualnej dostarczający informacji o kursie pociągu i przystankach,
• dla osób niewidomych i niedowidzących informacje w alfabecie Braille’a.

Komentarze