Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Bydgoszcz: Sukces akcji Zatrzymaj się przed przejazdem

inforail
26.06.2009 14:29
0 Komentarzy

Siedem miesięcy temu na tory powrócił pociąg relacji Bydgoszcz-Unisław-Chełmża. Urząd Marszałkowski zadbał nie tyko o przywrócenie połączenia ale i o bezpieczeństwo na przejazdach drogowych przecinających trasę pociągu. Nasza akcja, w ramach której przed wszystkimi przejazdami ustawiliśmy znaki ostrzegające kierowców przed niebezpieczeństwem, odniosła wielki sukces – na trasie wznowionego pociągu nie doszło do żadnego wypadku! Znaki informacyjne nadal ostrzegają kierowców.
Akcję „Bezpieczny Przejazd”prowadzą wspólnie Urząd Marszałkowski, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Toruniu, Komenda Wojewódzka Policji oraz obsługujące nasz region oddziały spółki PKP Polskie Linie Kolejowe. Uznaliśmy ją za niezbędną, bo sytuacja była szczególna. Na torach między stacjami Bydgoszcz-Brdyujście i Chełmża pociąg pojawił się bowiem po ponad 8 latach przerwy. W tym czasie w sąsiedztwie torów w miejscowościach na całej trasie powstały setki nowych domów, a nawet kilka osiedli. Ich mieszkańcy musieli się od nowa nauczyć ostrożności na przejazdach kolejowych.
– Na trasie, którą jeździ obecnie szynobus, znajduje się ponad 40 niestrzeżonych przejazdów kolejowych. W tych miejscach bezpieczeństwa nie zagwarantują sygnalizacja świetlna, ani zamknięte rogatki. Dlatego gdy uruchamialiśmy połączenie, apelowaliśmy o szczególną ostrożność i uczulaliśmy mieszkańców, w tym szczególnie dzieci, a także korzystających z dróg w tych rejonach kierowców, że tory to miejsce równie niebezpieczne, jak ruchliwa „przelotówka”–tłumaczy ideę kampanii marszałek Piotr Całbecki.
W ramach akcji przy niestrzeżonych przejazdach kolejowych stanęło 80 dużych, wyraźnych tablic ostrzegawczych z napisem „STOP”i rysunkiem pociągu. W szkołach i innych miejscach publicznych w gminach, rozdawane były ulotki informacyjne. Funkcjonariusze z Wojewódzkiej Komendy Policji oraz komend powiatowych prowadzili akcję informacyjną na drogach w rejonach najniebezpieczniejszych przejazdów.
– Teraz, po siedmiu miesiącach od uruchomienia połączenia możemy śmiało powiedzieć, że nasza akcja odniosła sukces. Nie doszło do żadnego tragicznego zdarzenia na tych przejazdach. Mieszkańcy zwrócili uwagę na nasze znaki i nie dali się zaskoczyć przez pociąg –mówi marszałek Całbecki –Akcji nie kończymy, bo o bezpieczeństwo trzeba dbać systematycznie i każdego dnia.
Przywrócenie połączeń kolejowych na nieużywanej od 2000 roku linii to jeden z elementów praktycznej realizacji polityki społecznej samorządu województwa. Jej celem jest między innymi przywrócenie taniej publicznej komunikacji w rejonach, gdzie przez wiele lat jej nie było.

Komentarze