Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Budapeszt: Usamodzielnienie MÁV?

inforail
09.10.2009 14:31
0 Komentarzy

Jak informuje dzisiejszy numer gazety ekonomicznej Napi Gazdság, rząd mniejszościowy Bjanai’a poprzez zmniejszenie ilości bocznych linii kolejowych oraz zmainę struktury opłat za korzystanie z torów i infrastruktury kolejowej oraz zmianami strukturalnymi zamierza zmniejszyć koszty węgierskich kolei państwowych Magyar Államvasútak (MÁV). Prowadzone o tym rozmowy mówią o losach 37 linii i oddzieleniu od siebie poszczególnych firm-córek MÁV.
Poprzez rozszerzenie na pozostałe linie pasażerskie cyklicznego rozkładu jazdy rząd zamierza uzyskać 5-procentowy wzrost wpływów biletowych MÁV –oznajmił minister Péter Hónig na konferencji urządzonej przez Węgierską Izbę Handlową i Przemysłową (Magyar Kereskedelmi és Iparkamara). Wg słów ministra wzrost może nastąpić dzięki temu, że dzięki łatwiejszemu do utrwaleni w pamięci rozkładowi jazdy, o wiele więcej ludzi przesiądzie się z samochodu na pociąg.
Obecnie trwają negocjacje o ewentualnym zamknięciu 37 trzeciorzędnych linii kolejowych. Przekształcenie rozkładu jazdy, czy zsynchronizowanie rozkładu kolejowego z rozkładami autobusów podmiejskich i dalekobieżnych oczywiście nie jest darmowe. MÁV na to zamierza zaciągnąć kredyt w wysokości 40 mld forintów. Obok tego potrzebuje 48 mld forintów kredytu na finansowanie zadań reorganizacyjnych. Według planów MÁV te dwa kredyty spłaci w ciągu trzech lat. Ale konieczna jest do tego chęć banków udzielenia kredytów, czyli konieczne jest powstanie odpowiedniej średniofalowej polityki kredytowej.
Jeżeli nic się nie stanie –podkreślił min. Hónig, wówczas w przyszłym roku nie będzie środków na finansowanie kolei. Bowiem w przyszłym roku już nie będzie drugiej kolei towarowej MÁV Cargo (MÁVC), ze sprzedaży której będzie można zatykać luki w budżecie MÁV. Więc reorganizacja jest już nie do ominięcia. Obok zmniejszenia ilości trzeciorzędnych linii kolejowych, należy zrewidować wszystkie ulgi przejazdowe, zmienić opłaty za korzystanie z torów i infrastruktury kolejowej przez trzecie koleje oraz dokonanie innych, organizacyjnych zmian.
O przekształceniu grupy MÁV rząd konsultował się już z koleją. Według zapadłej decyzji, koleje pasażerskie MÁV Start zupełnie wyłączone zostaną z łona MÁV, czyli z mariażu z koleją torową i zmieni także właściciela państwowego. Wcześniej rząd zastanawiał się o umieszczeniu MÁV Start jako samodzielnej kolei wewnątrz MÁV, ale w związku z ciężarem dodatkowych kosztów reorganizacyjnych, strony w końcu zrezygnowały z tego –podkreślił min. Hónig.

Komentarze