Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Będą podatkowe zmiany w stosunku do PKP?

inforail
23.12.2021 09:45
0 Komentarzy
Projekt nowelizacji ustawy umożliwiający Polskim Kolejom Państwowym m.in. zmianę rozliczania podatków od aportu gruntów wniesionych do Polskich Linii Kolejowych trafił do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Chodzi o projekt ustawy o zmianie ustawy o komercjalizacji i restrukturyzacji przedsiębiorstwa państwowego „Polskie Koleje Państwowe”.

Aport

Wyjaśniono, że w 2017 r. został uruchomiony proces wniesienia do PLK wkładu niepieniężnego (aportu) w formie zorganizowanej części przedsiębiorstwa oraz majątku niezbędnego dla PLK do prowadzenia działalności w zakresie zarządzania liniami kolejowymi.

Wskazano, że projektowana zmiana umożliwi PKP przekazanie PLK linii kolejowych, znajdujących się na gruntach o uregulowanym stanie prawnym, ale wymagających przeprowadzenia podziałów geodezyjnych. Dodano, że w związku z przekazaniem linii kolejowych uregulowania wymaga również kwestia rozliczeń podatkowych, które będą dotyczyć PKP w związku z wnoszeniem aportów i rozliczeniem wynagrodzenia za korzystanie przez PLK ze składników linii kolejowych.

„Proponowane rozwiązanie polega na umożliwieniu w latach 2022 – 2026 rozliczania podatku dochodowego od aportu oraz podatku od towarów i usług od czynszu z umowy D50 (umowa na podstawie której PKP oddał w używanie grunt pod liniami kolejowymi, który nie mógł być przedmiotem aportu z uwagi na nieuregulowany stan prawny)” – czytamy.

Zaznaczono, że wartość aportów będzie podlegać wycenie przez niezależny podmiot specjalizujący się w wycenach przedsiębiorstw oraz nieruchomości i będzie zależeć od przyjętych stawek rynkowych składników majątku wycenianego.

Komentarze