Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Ambitne plany Parowozowni Wolsztyn. Kolejne parowozy mają być czynne i odbudowane

inforail
18.11.2024 08:45
0 Komentarzy

Parowozownia Wolsztyn za rok ma mieć kolejne dwa sprawne parowozy – powiedział PAP szef tej instytucji Waldemar Ligma. W Czechach trwa budowa kotłów do dwóch parowozów serii Ol49.

Parowozownia w Wolsztynie jest, jak twierdzą jej organizatorzy, ostatnią na świecie obsługującą planowe przewozy pasażerskie trakcją parową na normalnym torze. Jest instytucją kultury Województwa Wielkopolskiego.

Spis treści:

  1. Gdzie obecnie produkowane są kotły do lokomotyw serii Ol49 dla Parowozowni Wolsztyn?
  2. Kiedy planowane jest zakończenie remontu lokomotywy Ol49-69?
  3. Jaki projekt związany z parowozem Tr5-65 planuje ogłosić Parowozownia Wolsztyn w przyszłym roku?
O kolejne parowozy – czynne i do naprawy - zabiega Parowozownia Wolsztyn. Instytucja chce niebawem dysponować przynajmniej kilkoma sprawnymi lokomotywami parowymi różnych typów.
Parowóz w Wolsztynie

Stan obecny

Obecnie pasażerów wożą składy prowadzone przez lokomotywę Pt47-65. Parowozownia dysponuje też parowozem TKh 05353, której właścicielem jest firma DB Cargo. W wielkopolskim Wągrowcu naprawiana jest lokomotywa Ol49-59. W Wolsztynie na naprawę czeka lokomotywa Ol49-69.

Dyrektor Parowozowni Wolsztyn powiedział PAP, że przyszły rok instytucja powinna zakończyć z kolejnymi dwoma czynnymi parowozami. Kotły dla dwóch lokomotyw serii Ol49 powstają w zakładzie w Czechach.

Kotły zostały na nowo zaprojektowane m.in. na podstawie oryginalnej dokumentacji. Czeska firma zebrała już niezbędny materiał, tj. blachy stalowe, rury i inne elementy niezbędne do budowy.

Jeden z nowych kotłów trafi do zakładu naprawczego w Wągrowcu, drugi będzie montowany na miejscu, w parowozowni. W tym tygodniu w Wolsztynie zdjęty został kocioł z ostoi parowozu Ol49-69. Pracownicy parowozowni przystępują obecnie do naprawy tendra i podwozia tej lokomotywy. Późną jesienią przyszłego roku parowóz ma być na nowo złożony w całość. W tym samym czasie zakończony ma być remont lokomotywy naprawianej od kilku lat w Wągrowcu.

„Na zaplanowane na przyszły rok działania podpisane zostały już wszystkie umowy, nic więc nie powinno się już zdarzyć. Doświadczenia z czeskim wykonawcą mamy bardzo dobre, wiemy, że jeśli podejmuje się pracy, będzie ona wykonana w odpowiednim terminie. Wszystko wskazuje więc na to, że w przyszłym roku obie oelki powrócą do służby” – powiedział PAP Ligma.

Dyrektor parowozowni zdradził, że w planie na najbliższe lata jest przywrócenie do ruchu następnych parowozów. W przyszłym roku ma być ogłoszony przetarg na odbudowę parowozu Tr5-65.

Stacjonujący w Wolsztynie parowóz Tr5-65 z 1921 r. to ostatnia zachowana na świecie lokomotywa tej serii. Zbudowana została w fabryce Orenstein & Koppel w Berlinie. Ostatni raz pod parą była w czerwcu 2010 r.

Jako kolejna, do uruchomienia około 2027 roku, przewidziana jest lokomotywa TKi3-87.

Wolsztyńska parowozownia przygotowuje się też do dalszych remontów swoich budynków. Trwają starania o pozyskanie środków na ten cel – przede wszystkim na przywrócenie świetności hali wachlarzowej.

Waldemar Ligma powiedział, że zdemontowany w tym tygodniu kocioł zostanie przecięty, pomalowany, odpowiednio podświetlony, po czym stanie się częścią ekspozycji. Dzięki niemu zwiedzający Parowozownię Wolsztyn łatwiej będą mogli zrozumieć zasadę działania kotła parowozowego. (PAP)

Komentarze