Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Alstom realizuje największy kolejowy kontrakt w historii!

inforail
07.07.2014 14:18
0 Komentarzy
Alstom, wraz ze swoim afrykańskim partnerem –Gibela –zaprezentował podczas Africa Rail pociąg X’Ttrapolis Mega, przygotowany dla południowoafrykańskiego przewoźnika PRASA (Passenger Rail Agency of South Africa). Konsorcjum ma zbudować aż 600 takich składów, w ramach kontraktu o wartości 4 mld euro. Pierwsze jednostki mają zostać dostarczone w 2015 roku, całość zamówienia zostanie zrealizowana w ciągu 20 lat. To największy w historii kontakt Alstomu, strony podpisały go w październiku 2013 roku. Pociąg X’Ttrapolis Mega został zaprojektowany przez Alstom, z myślą o rynku afrykańskim. Zwraca uwagę rozstaw szyn –1067 mm –obowiązujący w RPA. Maksymalna prędkość jednostki to 120 km/h, istnieje jednak możliwość podniesienia jej do 160 km/k. Każdy pociąg składa się z sześciu członów, będzie mogło nim podróżować do 1600 pasażerów. Będą to bez wątpienia jedne z najnowocześniejszych jednostek w RPA. Klimatyzowane i przystosowane do potrzeb osób z ograniczoną zdolnością ruchową. Pudła pociągów zostaną wykonane ze stali nierdzewnej, dzięki czemu producent zmniejszy ich masę. W 95% składy budowane są z materiałów nadających się do recyklingu.
X’Ttrapolis MegaX’Ttrapolis Mega
’Projekt działa na pełnych obrotach, a my zakończyliśmy pomyślnie pierwszy ważny krok przy jego realizacji ’ – powiedział dyrektor generalny PRASA Lucky Montana.
’Zespoły projektowe PRASA i Gibela współpracowały bardzo owocnie. Dzięki zaawansowanej technologii Alstomu projekt został wykonany szybko i sprawnie’ –dodał wyjaśnił Marc Granger, szef Gibela.
Alstom, w związku z rozpoczęciem realizacji tak olbrzymiego kontraktu podjął decyzję o budowie zakładu produkcyjnego w Dunnottar, 50 km od Johannesburga. O ile pierwsze 20 składów powstanie w fabryce w brazylijskiej miejscowości Lapa, o tyle pozostałe będą już budowane w RPA. Dzięki wygranej Alstomu, który zadecydował o budowie fabryki w Afryce, powstanie półtora tysiąca nowych miejsce pracy. Szacuje się także, że przy realizacji całego projektu znajdzie zatrudnienie około 33 tysięcy pracowników! W projekt zaangażowane będą również inne fabryki koncernu –we Francji: w Ornans, Tarbes, Le Creusot, Reichshoffen, Villeurbanne i Saint-Ouen oraz zakłady we włoskim Sesto i belgijskim Charleroi.

Komentarze